O penězích

10 let od finanční krize. Hrozí znovu?

avatarUrl

Zonky

2. 8. 2018

ArticlePictureDetail

Je tomu bezmála deset let, kdy světovou ekonomiku zasáhla krize. Někdy touto dobou ale ještě nebylo zřejmé, zda všechno…

Je tomu bezmála deset let, kdy světovou ekonomiku zasáhla krize. Někdy touto dobou ale ještě nebylo zřejmé, zda všechno dobře dopadne, nebo celá ekonomika půjde „k šípku“. Nakonec se ukázalo, že tuto zkoušku neustojí.

Před deseti lety byly banky hladové po klientech a předháněly se v nízkých úrokových sazbách. Od roku 2000 do roku 2003 klesla sazba z 6,5 % na pouhé 1 %. Nalákaly tak spoustu lidí – i těch, kteří by si za jiných okolností takové závazky nemohli dovolit.  

Stavělo se o sto šest. Kdo neměl hypotéku na vlastní bydlení, jako by snad nebyl. A právě kombinace nízkých sazeb a snadné dostupnosti pro téměř kohokoliv vytvořila tlak na růst cen nemovitostí, jenže ceny neodpovídaly realitě. Nemovitosti v průběhu let 1997–2006 zaznamenaly nárůst o neuvěřitelných 124 %!

Lehman Brothers – symbol globální finanční krize

Lehman Brothers Holdings Inc. byla čtvrtá největší investiční banka v USA, které se právě takové rizikové investice nevyplatily. Stala se jednou z těch, které pak těžce zasáhlo zhroucení amerického trhu s nemovitostmi.

Čtěte také: ,,Česko zaspalo.
Jak moc, ukáže další ekonomická krize“
 ⇒

,,Je tedy čas začít si klást otázku, jak připravené nebo nepřipravené nás další ekonomická krize zastihne.“

Horliví makléři ve snaze dosáhnout co největšího a honorovaného výkonu poskytovali hypotéky i těm, kteří si je nemohli dovolit splatit. Říká se tomu morální hazard. Cesta do pekel ale začala už roku 2004, kdy banka koupila jednoho z velkých poskytovatelů hypoték pro nejméně solventní klienty. Aby toho nebylo málo, o něco později přidala ještě jednu firmu, která poskytovala hypotéky dokonce bez ověření příjmu. Jeden realitní agent popsal chování banky jako bláznovství – půjčovala peníze komukoliv, kdo si o ně řekl. A na první pohled byl výsledek přímo báječný: banka vykazovala historicky nejvyšší příjmy a zisky.

Bublina splaskla

Na začátku roku 2007 ale past sklapla. Ceny nemovitostí v USA začaly výrazně padat a počet lidí, kteří nedokázali dostát svým závazkům, zase naopak strmě narůstal. Dalším pomyslným hřebíčkem do rakve bylo, že banka investovala do výstavby komerčních skladů 1,85 miliardy dolarů. Jenže sklady jsou chtě nechtě závislé na úspěchu maloobchodu, kterého se začala už postupně dotýkat nastupující finanční krize.

Když pak Lehman Brothers potřebovala hotovost jako sůl, nikdo od ní tyto podíly na investicích pochopitelně nechtěl koupit. Podobných investic banka vlastnila už několik. A tak během roku 2007 začala ztrácet na tržní hodnotě a její akcie klesaly o desítky procent.

Čtěte také: ,,Proč začít investovat už ve dvaceti“ ⇒

,,Jedno staré přísloví říká, že pokud chcete vypěstovat strom, nejlepší čas, kdy s tím začít, byl před deseti lety.“

Příliš velká na to, aby padla

Ještě na počátku roku 2008 si její šéf R. Fuld dovolil pronést slavnou větu, že „nejhorší už je za námi“. Více se snad ani mýlit nemohl. V témže roce totiž akcie banky klesly o 80 %. Dne 15. září 2008 v devět hodin se svět na chvíli zastavil: banka oznámila, že žádá o ochranu před věřiteli. Ještě než došlo k jejímu úplnému krachu po 158 letech její existence, jednala o záchraně s pobočkou americké centrální branky FED. Jenže americká vláda pomoc Lehman Brothers odmítla. Oháněla se tím, že nemohla nechat padnout pojišťovnu AIG, které poskytla půjčku ve výši 85 miliard dolarů. Odsud také pochází i tolik proklamované heslo „too big to fail“ – tedy příliš velká na to, aby ji nechali padnout. Navíc se i vyšetřovalo, proč si vedení banky vyplácelo astronomické sumy (R. Fuld si od roku 2000 vydělal 300–480 milionů dolarů, přiznal samozřejmě jen tu nižší sumu), přestože nakonec přivedlo banku ke krachu. Nutno ale podotknout, že pár dnů po bankrotu FED povolil vše, o co banka žádala, ale jiným investičním gigantům (Goldman Sachs, Morgan Stanley).

Jak skončila banka? Byla odkoupena britskou společností Barclays. Několik dnů po krachu ji koupili za 1,75 miliardy dolarů, přičemž 1,5 miliardy z této ceny stálo jen její newyorské sídlo.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013