včera, 27. června 2018

3 tipy, jak si užít levně dovolenou

Linda Hubičková

Spousta lidí v tomto letním čase ještě zvažuje, jestli na dovolenou vyrazí letos konečně k moři anebo kvůli finanční situaci zůstanou opět v Česku. Každý si snadno dokáže spočítat své příjmy a výdaje. V tu chvíli hned víte, jestli na dražší dovolenou zbyde nebo ne. Pokud ne, zkuste pár tipů, které jsme pro vás připravili.

Stále u mnoha Čechů přetrvává myšlenka, že na dovolenou se jezdí jedině s cestovní kanceláří, nebo se sami mohou vydat objevovat krásy naší vlasti. Doba však pokročila. Nabízí nám stále více možností, jak levně zařídit dovolenou kdekoliv na světě.

Kam to bude?

Nejdůležitější otázka. Samo sebou, že by spoustu lidí rádo vyrazilo na Bali. Ale buďme realisti, tam se spousta z nás za celý život nepodívá. Právě kvůli nedostatku financí. Zjistěte si, které země jsou finančně nejdostupnější, a vyrazte poznat neznámé. Nevybírejte lokalitu předem, nechte se překvapit, co vám osud (letecké společnosti) připraví.

Otevřete se a celý svět se otevře vám.

A co takhle léto v karavanu?

Tip: Akční letenky nabízí například portál cestujlevne.com. Najdete tam letenky do 2 tisíc korun prakticky kamkoli po Evropě. Do USA, Indie nebo Thajska kolem 8–10 tisíc.

Jak to bude?

Spolehnout se na cestovní kancelář je jednoduší. Stačí zaplatit a téměř o nic se nemusíte starat. Ovšem zaplatíte určitě více, než kdybyste si dovolenou zařídili sami. V době, kdy internet má každý, není o moc složitější, než se probírat katalogy cestovních kanceláří, zajistit si letenku i ubytování na vlastní pěst. Pokud si seženete ubytování sami, např. přes Airbnb, můžete šetřit i dále. Třeba tím, že si sami uvaříte. Na internetu je nepřeberné množství pokojů, domů nebo bytů, které jsou naprosto jedinečné. Mají své kouzlo. Svůj příběh. A vy ho můžete psát dále.

Čtěte také: ,,Šetřím, šetříš, šetříme na bydlení“ ⇒

Pro srovnání: Například za jednu noc ve tří- až čtyřhvězdičkovém hotelu v katalánské metropoli Barceloně zaplatíte 3–6 tisíc korun za dvoulůžkový pokoj.

Hostitelé služby Airbnb si účtují za stejnou kvalitu průměrně 1200–2500 korun za pokoj, a to leckdy i včetně snídaně.

S kým to bude?

Je to jednoduché. Pokud se vydáte na dovolenou s rodinou, zaplatíte více. Samozřejmě, žádný rodič nechce nechat děti „odstrčené“, ale jednou za rok si týden volna můžete dopřát týden volna. Babičky navíc ocení, že uvidí vnoučata déle než přes oběd. Na druhou stranu, pokud se vydáte na dovolenou s přáteli autem, můžete na výlohách za cestu výrazně ušetřit. Nejlepším prostředkem pro cestování a spánek je samozřejmě něco většího typu obytného vozu, multivan nebo karavan. Pokud ale takové možnosti nemáte, v klidu se vyspíte například i v menších automobilech.

Pro srovnání: Například z okolních turistických vesniček na pláži do španělské Barcelony si cestovní kanceláře účtují v průměru 50 eur na osobu. Přitom vlakem se z nádraží městečka do centra města dostanete tam i zpět za 10 eur na osobu.

Sdílet článek