13. prosince 2018

5 finančních pravidel, kterých se držte

Linda Hubičková

Určitě jste slyšeli, že nemáte utrácet víc, než vyděláte, což ovšem není vždycky úplně jednoduché. Máme pro vás jednoduchá finanční moudra, která vám s tím pomůžou.

 1. Pohodlí je za odměnu!
  Berte to jak doslova, tak i přeneseně pro další příjemné moderní vymoženosti, za které se platí. Pokud se mentálně nastavíte tak, že se „praštíte přes kapsu“ jenom výjimečně, jste na nejlepší cestě ušetřit. Naučte se výdaje plánovat. Nemusíte utrácet za luxusní jídlo v restauracích, bydlení, oblečení a zábava. De Lux verzi si schovejte k narozeninám, zbytek roku volte lidovější standard.  

 

 1. Znalosti jsou fajn, iniciativita je víc
  Relevantní znalosti a dovednosti vám pomůžou získat práci. Akceschopnost vám ale pomůže přežít. Pokud je vaší životní vášní obor, který jste vystudovali a umíte navrhnout prima bydlení nebo sestavit kupní smlouvu, gratulujeme.

 1. Naučte se investovat do sebe a své budoucnosti
  V současnosti se ekonomice daří více než dobře, a tak je možné odkládat část peněz stranou, a myslet tak na budoucnost. Investovat dnes může opravdu každý, komu už bylo osmnáct. Pak už záleží na každém, do čeho chce vložit své peníze. Jsou lidé, kteří chtějí vydělat za každou cenu a podstoupí velké riziko, na druhou stranu je podle našich dat většina investorů, kterým se zamlouvá minimální riziko a zároveň zhodnocení peněz, které přesáhne inflaci.

 

 1. O penězích se mluví!
  Je zdravé a produktivní vypěstovat si návyk probírat vaše finance s důležitými lidmi vašeho života, jakkoli vám to nepřijde běžné. Podle evropské studie z minulých let téměř polovina lidí nezná výši platu svého partnera. Jenomže pravidelné diskuze o penězích vám umožní být ohledně finančních záležitostí společně mnohem obezřetnější. Vyhnete se tak i zbytečným hádkám a mlžení o penězích v rodině.

 1. Pamatujte si: Pověst máte jen jednu
  Vaše bonita neboli credit score je poklad, který je třeba opečovávat a chránit už když je vám dvacet. Omyly, kterých se dopustíte dneska (poplatky za vymáhání, neřešené dluhy z kreditek nebo nesplacené pokuty za jízdu na černo, exekuce), se s vaší finanční pověstí potáhnou příští desetiletí.

 

Jednoho dne se rozhodnete pro hypotéku nebo nějaký úvěr. V ten moment se sečtou všechny hříchy, které si sebou můžete táhnout z minulých let. Proto všem doporučujeme platit všechny závazky včas.

Sdílet článek