29. listopadu 2017

5 investičních doporučení dle Warrena Buffetta

Ondřej Bíba

Přinášíme vám pět zásad a investorských rad od Warrena Buffetta, které shrnují jeho strategii chytrého investování.

Toto září oslavil Warren Buffett své 87. narozeniny. Jeho věk mu ale rozhodně neubírá na popularitě, ani na investičním elánu. Pokud chcete vědět, které zásady jej dovedly k nashromáždění pohádkového bohatství, čtěte pozorně dál.

  1. Největší riziko vzniká tehdy, když nevíte, co děláte

Lidé často mluví o tom, jak je investování riskantní podnik. Ať už investujete na burze, nebo své peníze vkládáte do drahých kovů, určité riziko je vždy přítomné. Ale podobně nese riziko i vaše každodenní práce – váš zaměstnavatel může zbankrotovat nebo vás může dnes propustit. Buffettova rada tedy je, že riziko spojené s investováním lze nejlépe snížit tím, že investujete do toho, čemu rozumíte. Vzdělávejte se a vyberte si produkt, u něhož plně chápete související výhody i rizika. Čím lépe jej pochopíte, tím snáze na něm vyděláte.

  1. Nečekejte na investování. Investujte a až pak vyčkávejte!

Nejlepší čas, kdy jste mohli investovat, byl patrně již před několika lety. Tím druhým nejlepším okamžikem je právě dnešní den. Čím dříve začnete investovat, tím lépe pro vás. Čas hraje v investování zásadní roli – v začátku přibývají výnosy pomalu, ale s uplynulými lety a znovu investovanými výnosy se vaše bohatství bude rozrůstat exponenciální řadou.

Na Zonky investujete do skutečných příběhů lidí, které si sami vyberete.

  1. Názory veřejnosti nejsou náhradou za přemýšlení

Spíše než věřit posledním průzkumům nebo žhavým novinovým titulkům doporučuje Warren Buffett důvěřovat vlastním informacím. Investiční sloupky a erudované komentáře jejich pisatelů ještě z nikoho milionáře neudělaly. Používejte vlastní a nikoli cizí hlavu a dělejte chytrá rozhodnutí založená na výpočtech a analýzách, které jste si sami vytvořili.

  1. Ze všeho nejdříve investujte sami do sebe!

Nejlepší investice, jakou můžete udělat, je ta do svých vlastních schopností a znalostí. Právě díky tomu budete produktivnější a úspěšnější. Naprostá většina lidí nevydělá miliony díky zázračným obchodům na akciovém trhu, ale díky posunu ve své kariéře a rozvoji vlastního podnikání. Věnujte sami sobě každý den jednu hodinu života a použijte ji k tomu, abyste se stali lepšími.  

  1. Tomu, že z vás budou milionáři, musíte sami věřit

Warren Buffett prý nikdy ani na chvíli nezapochyboval, že by jednou nemusel být pohádkově bohatý. Tato rada je důležitá pro vaše celkové mentální nastavení. Investovat musíte s jasnou ideou, že vyděláte. Nemusí to být hned dnes, ale někde v hloubi duše musíte přijmout za vlastní přesvědčení, že zvítězíte. Takové pozitivní nastavení mysli je dle Buffetta hlavním rysem všech úspěšných investorů.

Tím nejlepším dnem, kdy můžete začít investovat, je právě dnešek. Na Zonky vám do začátku stačí 200 Kč a registrace, kterou zvládnete z domova za pár minut. Snadnější už to přeci být nemůže.

Sdílet článek