19. března 2019

5 věcí, které potřebujete vědět, než začnete investovat

Petra Zápotočná

Začátek investování není vždycky jednoduchý. Někdo, kdo se v prostředí investic příliš často nepohybuje, si experimentováním může způsobit více škody než užitku. Pokud jste nováček a máte v plánu rozjet své investice, položte si následující otázky.

  • Kolik peněz chci investovat?

Peníze je dobré investovat pouze v případě, kdy je můžete na nějakou dobu postrádat nebo v horším případě ztratit. Výnosnost se liší podle investice a ne vždy je zisk plně jistý. Například u riskantnějších možností se může stát, že o své peníze přijdete. Pokud byste tyto peníze potřebovali na základní živobytí, tak byste se velmi rychle mohli ocitnout v dluhové pasti.

Investování nadbytečných peněz má i další výhodu. Když investujete peníze, které nepotřebujete, lépe si můžete promýšlet jednotlivé kroky a vyhnete se impulzivnímu a zbrklému rozhodování na základě strachu, že peníze ztratíte. Další dobrou zprávou je to, že dnes už můžete investovat od opravdu malých částek, a to bez dlouhého šetření. Jsou možnosti, kde se dají pravidelně vkládat menší obnosy, a stejně mít zisk.

  • Jaké riziko jsem na sebe ochoten vzít?

Každé investování má svá rizika. Pokud máte jasno, kolik peněz chcete investovat, musíte také přesně vědět, jak velké riziko jste ochotni podstoupit. U některých možností investování, například akcií, se výnosnost mění. Na druhou stranu právě akcie, které jsou nejvíce riskantní, mohou v konečném výsledku přinést největší zisk. Konzervativní a opatrní investoři budou naopak sázet na jistotu a jejich podstoupené riziko bude velmi nízké či nulové. S tím je spojena samozřejmě i nižší ziskovost. Předtím, než budete investovat, si určete, jak moc chcete riskovat a kde je váš limit.

Peníze je dobré investovat pouze v případě, kdy je můžete na nějakou dobu postrádat nebo v horším případě ztratit
  • Na jak dlouho chci investovat?

Preferujete raději krátkodobější investice, nebo dlouhodobější investice? Na odpovědi velmi záleží, protože díky ní můžete vybrat ten správný terč investic. Záleží také na tom, za jak dlouho budete chtít peníze zpátky.

Pokud je nebudete potřebovat v horizontu deseti let, není od věci zvolit například akcie, kdy zisk po delším časovém horizontu může dost narůst. Kdybyste chtěli investovat do akcií jen po kratší interval, vaše peníze by se mohly znehodnotit na základě fluktuace hodnoty.  

  • Do čeho chci investovat?

Dnes je možností opravdu mnoho a záleží jen na vás, jakou oblast si vyberete. Pokud jste v úplných začátcích a o investování a jeho trendech příliš nevíte, neváhejte se obrátit na odborníky (finanční experty), kteří vám mohou zpočátku pomoci. I vy sami si můžete určit, co by pro vás byla nejlepší možnost, a to na základě toho, že si odpovíte na tři předchozí otázky, čímž se počet variant rapidně sníží. Můžete zkusit, v posledních letech vyhledávané, investice do půjček.

  • Jaké informace k tomu potřebuji vědět?

Investujte pouze do toho, čemu rozumíte. Tak zní zlaté pravidlo, které vždy funguje. U některých investic potřebujete znát principy fungování, termíny a pravidla – například u kryptoměn, akcií, forexů a tak dále. Jinde žádné speciální znalosti skoro nepotřebujete.

Zhodnotit své peníze chce dnes svým způsobem každý. Pro začínající investory je důležitá strategie, podle které budou postupovat. Na základě svých odpovědí na pět výše zmíněných otázek si můžete připravit pomyslný plán, který se vám před začátkem investování bude určitě hodit.

Sdílet článek