dnes, 29. listopadu 2018

7 otázek, se kterými si naplánujete úspěšný finanční rok

Linda Hubičková

Konec roku se blíží s ním také bilancování a předsevzetí do roku nového. Kromě tradičního hubnutí se často týkají financí. Našetřit na dovolenou, nové auto nebo prostě jen vydělat víc peněz. Zatímco u hubnutí je jasné, že je třeba méně jíst a přidat na pohybu, v oblasti peněz můžeme tápat. Jako malý návod vám proto nabízíme sedm klíčových otázek pro úspěšné plánování strategie do roku 2019.  

  1. Jak dobře se chci v budoucnu mít?

Možná se to nezdá, ale je to otázka, na kterou není až tak jednoduché si odpovědět. Alespoň pokud odpověď myslíme opravdu vážně a jsme připraveni pro svůj cíl něco udělat. Každý má totiž možnost vydělat si miliony korun. Ale ne každý k tomuto cíli umí najít cestu a vydržet na ní.  

  1. Co chci zvládnout za tento rok?

Metu máme. A teď je potřeba zamyslet se, jak jí postupně dosáhnout. Je potřeba podle povahy cíle zvážit, co je reálné za jeden rok zvládnout.

Z možností vytvoříme postup. A to tak, že konkrétní kroky zasadíme do časové osy. Rok má 12 měsíců, 52 týdnů, 365 dní. V každém tomto časovém úseku můžeme podnikat kroky k cíli a pokrok sledovat. Je to motivační a také efektivní způsob, jak vytrvat.

  1. Mám výdaje pod kontrolou?

Základem úspěšné strategie je přehled nad vlastními výdaji. Když víme, kolik peněz a kam pravidelně z naší kapsy odchází, máme možnost tento „cash flow“ lépe korigovat.

Výdaje si můžeme rozdělit na tři skupiny: nutné, potřebné a dobrovolné. Do té první zahrneme povinné platby, jako je nájemné, energie, případně splátky úvěrů nebo výživné. Druhou skupinu tvoří výdaje jako jízdné, jídlo nebo nejrůznější opravy. Čili platby, se kterými také musíme počítat, ale už můžeme ovlivnit například jejich výši nebo načasování. A ve třetí skupině jsou výdaje na zábavu, dovolenou nebo třeba kosmetiku. Tedy útrata, která už záleží jen na naší libovůli a můžeme ji kdykoli oželet.  

Pár výplat většinou stačí k tomu, abychom vypozorovali, kam naše peníze mizí, a zvážili, zda to koresponduje s našimi cíli.

  1. Co mě letos čeká?

Do rozvahy je třeba zahrnout také všechny předem plánované výdaje. Chystáte se na dovolenou? Nebo chcete rekonstruovat kuchyň? I to bude stát peníze. Proto s tím počítejte hned od začátku.

Lidé často vidí cestu ke svému cíli v tom, že se na čas uskrovní a to, co si vysnili, pořídí právě za našetřené peníze. Někdy to stačí. Ale když je sen příliš velký, pak je namístě zvážit další možnosti. Například přivýdělek nebo rovnou lépe placenou práci.

  1. Zasloužím si vyšší plat?

Namístě je také úvaha, jestli si nezasloužíte lepší peníze na pozici, na které právě pracujete. Kdy vám šéf naposledy přidal? Je doba ekonomického růstu a je nouze o zaměstnance. Zkuste toho využít!  

  1. Jak ušetřím?

V případě, že vaše další rozhodování povede k šetření, je dobré najít vhodný postup. Prostor pro úsporu vám pomůže najít přehled vašich výdajů a vyzkoušet můžete například osvědčenou obálkovou metodu. Respektive pravidelné odkládání peněz do strukturovaných obálek na spořicím účtu v internetovém bankovnictví.   

  1. Jak si přivydělám?

Pokud ale potřebujete víc peněz, než jste schopní aktuálně ušetřit, anebo by takové spoření příliš snižovalo váš životní komfort, je dobré se zamyslet nad možnostmi přivýdělku. Třeba výhodně investovat. Vybrat si můžete z pestré škály: cenné papíry, komodity nebo třeba služby formou sdílené ekonomiky.

Sdílet článek