6. března 2018

90 m² plných českých designových kousků mění Ostravu

Tereza Sládková

TY IDENTITY concept store je místo, kde každý designérský kousek, každé triko, diář, hračka nesou vlastní příběh. Prostor je otevřen všem příběhům – i těm ze Zonky.

Sedíme společně ve Vašem concept storu, který spojuje designéry z různých odvětví. Vy samy máte každá svou značku a společné sny, které jste spojily v tento obchod. Jaký je tedy Váš příběh?

Iva: Byl to především dlouhodobý sen. Jsem zakladatelkou obchodu a více než rok jsem ho vedla sama. Johi zde pracovala. Touha po rozšíření obchodu však byla v mé hlavě dlouhou dobu. No a když jsme zjistily, že máme stejné vize a plány a také stejné zapálení pro věc, rozhodly jsme se spojit síly a rozšířit obchod společně. Šlo to krásně ruku v ruce s nabídkou majitele domu možnosti pronájmu vedlejšího prostoru. Tak jsme začaly bourat.

S bouráním bylo ale třeba dalších investic.

Iva: Ano, proto vstupuje do našeho příběhu Zonky, a tedy i Johana. Té se líbil samotný příběh Zonky. Lidé půjčují lidem stejně, jako se my dvě snažíme dělat vše pro lidi, pro společnost, své zákazníky a oživení Ostravy.

Iva s Johanou spojily síly a vytvořily neobvyklý koncept.

To se mi na Vás moc líbí, že za Vámi mohou lidé dorazit a třeba se poradit o zkušenostech se Zonky nebo také o módě. Podle svých slov toužíte ukázat lidem tvorbu, která má přidanou hodnotu. To formou Vašich značek?

Iva: Nejen těmi. Vším, co v obchodě prodáváme. Má značka je Artgi – art jako umění a GI jsou mé iniciály za svobodna. Jsem vystudovaná šperkařka a po několikaleté tvorbě šperků jsem si začala pohrávat s vlastními návrhy oděvní tvorby. Nyní už pár let vytvářím kolekce oblečení s grafickými aplikacemi v duchu čistých linií a minimalismu. Používám kvalitní materiály od českých výrobců. Svou značku prezentuji v našem concept storu, ale i pravidelně na pražských design marketech.

A Johano, Ty?

Johana: Jelikož jsem také lokální koordinátorka Fashion Revolution pro Ostravu, vždy mě to táhlo k udržitelnosti. Má značka APNOE – not a virgin vytváří z nechtěného nové. Jedná se vlastně o takovou fashion adopci. Vše vzniká pod mýma rukama v dílně z nechtěných materiálů, zbytků při výrobě textilního odpadu. Apnoe vždy vdechne nový život.

Český design, který má duši.

Dáváme na svou intuici a děláme, co nás baví.

Společná vize spojila nejen Vás dvě, ale spojuje i všechny autory designérských kousků ve Vašem obchodě.

Ano, spolupracujeme s více než šedesáti designéry z celé České republiky. Někteří mají vybudované své jméno ve světě i u nás, ale podporujeme i začínající autory či studenty. Nabízíme českou autorskou tvorbu současných designérů, podporujeme lokální tvorbu, vše vzniká v České republice s ohledem na udržitelnost. Zboží, které nabízíme, má estetickou hodnotu, kvalitu, dlouhou životnost a je vyráběno v malých sériích, některé pouze v jediném kuse. Nabízíme širokou škálu produktů, oblečení, papírenské originály, také interiérový design, šperky, módní doplňky, hračky i oblečení pro děti.

Kromě módy v obchodě najdete i interiérové doplňky či hračky.

A celou ideu podtrhuje název TY IDENTITY.

Johana: Ano. Název zrál v hlavě Ivy hodně dlouho. Chtěla, aby celek dával smysl. Napadlo ji TY IDENTITY, protože každý jsme nějaká jedinečná identita a právě v našem concept storu se propojují různé identity, ať už zákazníků, nebo designérů.

TY IDENTITY je pro nás více než jen práce, je to kus našich duší a nás samotných.

Každý si u Vás tedy najde to své.

Johana: Určitě. Lidé se k nám chodí inspirovat a zakoupit neotřelé kousky, které neseženou v žádném obchodním centru či fast fashion značkách. Můžou své blízké obdarovat originálním dárkem od nás, přijít na dobré kafe nebo si jen s námi popovídat. Čeští designéři, které zastupujeme, si opravdu potrpí na kvalitu. Tedy nejen materiálu, ale i zpracování. Jejich produkty jsou nadčasové, nepodléhají krátkodobým trendům. 

Podívejte se na další projekty, které Zonky podporuje!

Iva s Johanou prodávají neobyčejné kousky.

To souvisí i s Vaší vizí a přáním do budoucnosti, že?

Johana: Jednoznačně. Přejeme si, abychom nikdy nepřestaly lidi bavit, inspirovat a vyprávět jim příběhy našich designérů. Rády říkáme, že prodáváme příběhy a ne produkty, jelikož o každé věci, kterou v obchůdku máme, se dá povědět její historie. TY IDENTITY není jen obchod, je to zároveň místo komorního charakteru pro setkávání s autory z různých tvůrčích oblastí formou workshopů, přednášek, diskuzí, autorských čtení. Každý měsíc pořádáme několik workshopů pod vedením zkušených lektorů a občas zrealizujeme i své vlastní.

Máme výhodu, že naše práce je koníčkem, protože se prolíná do všech částí našich životů.

Zonky dál podporuje drobné podnikatele v jejich cestě za úspěchem.

Holky, je z Vás cítit, že jste na správném místě. Že děláte přesně to, v co nejen věříte, ale i to, co Vás naplňuje. Doufám, že jste na sebe a své TY IDENTITY patřičně hrdé!

Jsme. Spoustě lidem jsme změnily pohled na věc. Naučily je přemýšlet nad tím, co kupují a co nosí. Hrdé jsme na to, že nás lidé znají, vracejí se, mluví a píše se o nás. Zákazníci nás doporučují svým známým a rodině. Máme také radost z toho, že jsme se přidaly k těm, kteří se snaží oživit centrum Ostravy a věří, že Ostrava není jen město průmyslu, ale také kultury. No a v neposlední řadě jsme hlavně rády, že jsme si „zatím“ uchovaly zdravý rozum.

 

Sdílet článek