Rady a tipy

Bezpečné heslo. Jak na něj?

avatarUrl

Zonky

20. 8. 2017

ArticlePictureDetail

Ve zprávách se jednou za čas objeví bomba ve stylu „hackeři prolomili další hesla“. Zpráva vyvolá zděšení. Strach. Ten…

Ve zprávách se jednou za čas objeví bomba ve stylu „hackeři prolomili další hesla“. Zpráva vyvolá zděšení. Strach. Ten internet není bezpečný. Většinou však jde o útok na jednotlivce, nikoliv celou síť. Stojí za tím naše neznalost, jak si správně zvolit heslo. Stačí se neopakovat, a pak můžete být bez obav.

Text: Martin Damovský, IT expert Zonky.cz

„Problém světa počítačů“ nejčastěji stojí na jednotlivcích. Zaútočit na jednotlivce je totiž mnohem jednodušší, než se pokusit zaútočit na síť. Člověk je ve světě technologií nejslabší článek. Důvodů je několik…

Největším z nich je náš přístup k heslům obecně. Každý člověk využívá na internetu hned několik služeb. E-mailem počínaje, přes sociální sítě, až po velmi důvěrné služby typu internetové bankovnictví, datová schránka, atd.

A kolik hesel takový uživatel používá? Obvykle jedno až dvě. Přitom heslo funguje jako takový klíč, bez kterého nemůžeme otevřít pomyslné dveře té či oné služby. V reálném životě máme všichni spoustu klíčů. Kolik zámků odemykáme, tolik máme klíčů. Klíč od domu, klíč od auta, klíč od kanceláře, klíč od chaty…

Jakou to má výhodu? Když nám někdo odcizí jeden klíč, dostane se maximálně do jedněch dveří. Zcizením nebo ztrátou klíče od auta je ohrožen pouze náš vůz. Dům, kancelář a další zámky zůstanou v bezpečí.

Stejný přístup bychom měli aplikovat k heslům. Co služba, to jiné heslo. Ale jak si zapamatovat desítky hesel? Máme minimálně dvě možné řešení:

1. Zajděte do papírnictví, kupte si poznámkový blok a zapisujte si tam hesla. Tento blok mějte doma v šuplíku na bezpečném místě a nikomu jej neukazujte.

2. Nainstalujte si správce hesel (password manager), který odvede medvědí práci. Umožňuje generovat unikátní hesla pro každou novou službu. Předvyplní vám uživatelské jméno a heslo do přihlašovacích formulářů (je-li ovšem uložené ve správci hesel).

Máte-li obavy umístit všechny své hesla do jedné aplikace, protože se do nich někdo může nabourat, nemusíte mít strach. Správci hesel jsou pod obrovským drobnohledem bezpečnostních expertů, hackerů a dalších lidí z IT světa. Je to jako kdybyste uložili poznámkový blok s hesly do trezoru v ČNB. Navíc mějte na paměti, že tyto správce hesel vyvíjí firmy, pro které to je obvykle jediný zdroj příjmů. Dělají vše pro to, aby byl jejich produkt bezpečný. Jinak je v ohrožení celá jejich firma a s tím i veškerý zdroj financí. Musí být bezpeční. Přes to nejede vlak.

Mezi oblíbené správce hesel patří např.:

LastPass, https://www.lastpass.com, zdarma pro soukromé použití

1Password, https://1password.com/, cena začíná na $3 měsíčně

KeePass, http://keepass.info/, zdarma

Pamatujte si, že heslo je klíč. Klíč k vašemu soukromí. Při volbě hesla nemusíte použít spoustu odlišných znaků. Mnohem důležitější je zvolit unikátní heslo. Na Zonky si své heslo vymýšlíte sami. Je to pro vaše bezpečí. Heslo zjistí jen ten, komu ho řeknete.

 

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013