12. prosince 2018

Bitcoin má za sebou černý měsíc

Petra Zápotočná

Bitcoin je trend, který nabral v posledních letech na velkých otáčkách a způsobil tak šílenství, kdy lidé začali investovat do této kryptoměny. Momentálně se však investice do Bitcoinu stává riziková kvůli značnému poklesu jeho hodnoty na trhu.

Lidé neustále hledají způsoby, jak snadno a rychle zbohatnout. To je důvod, proč investují do dluhopisů, zlata, nemovitostí, akcií a v neposlední řadě i do kryptoměn. Není nutno dodávat, že některé investice mohou představovat zlatý důl, ale zároveň i velké riziko.

Vítejte v kryptosvětě

Mnoho těchto komodit, do kterých lidé investují, již důvěrně známe desítky let. Ale co investice do kryptoměn? Tyto investice se staly za poslední roky velkým trendem, který pobláznil mnoho investorů.

Kryptoměna je sice měna, ale nevyskytuje se ve fyzické podobě jako klasické peníze. Je to digitální měna, která nemá žádnou centrální banku a nelze ji kontrolovat žádnými institucemi. Její transakce je bezplatná, velmi rychlá a transparentní díky veřejné síti Blockchain, kde jsou ukázány veškeré převody.

Ohlédnutí za uplynulými měsíci

Do Bitcoinu můžete investovat stejně jako do akcií. Bitcoin můžete směnit koupit, směnit za peníze nebo prodat. Je to risk, který se může, ale nemusí vyplatit. Pokud se podíváme na vývoj hodnoty Bitcoinu za rok 2018, uvidíme její značný pokles. Hodnota se neustále propadá. Listopad 2018 byl dokonce považován za měsíc, kdy došlo k největšímu propadu za uplynulých 7 let. Ztráta činí zhruba 37 %.

Dříve byl nákup této kryptoměny mimořádně výnosný, díky čemuž zbohatlo mnoho lidí. Jeho pořizovací hodnota byla velmi nízká a cena prodeje se vyšplhala tak vysoko, že mrknutím oka přišli lidé k miliónům.

Půjčka na Bitcoin = šílenství?

I dnes lidé chtějí investovat do kryptoměn, protože věří, že po značné ztrátě jeho hodnota opět poroste. Experti však varují, že tyto investice se nemusí vyplatit. Jedná se o velké riziko, které vás může dostat do nepříjemných finančních situací. Výkyvy těchto kryptoměn jsou velké a nestálé, přesto se najdou lidé, kteří si chtějí dokonce na investice půjčovat.

Problém však spočívá v tom, že nikdo nezná budoucnost Bitcoinu. Jeho hodnota může růst i klesat. Někdo dokonce předpovídá smrt této měny. Pokud by se tak stalo, lidé, kteří si půjčili na kryptoměny, budou muset půjčku splácet i potom, co měna zanikne. Je to risk, který se nevyplatí podstupovat.

Dnes máme možnost investovat do kde čeho. Je to způsob, jak získat zhodnotit své úspory. Přesto že existuje mnoho způsobů, jak investovat, občas je prostě dobré vsadit na jistotu. Investice do kryptoměn proto nemusí být v tuto chvíli tou správnou strategií. Vysoká volatilita varuje před rizikem ztráty.

Sdílet článek