8. října 2019

Být lepším týmem ještě neznamená stoprocentní výhru

Hráči z FK Trojanovice I, z.s., týmu s téměř 60letou tradicí, jsou jedna velká banda. Zaslouženě spolu slaví vítězství a navzájem se podrží nejen na hřišti, ale také v šatně. Fotbal pro ně totiž znamená nejen zábavu a relax, ale také příležitost setkat se svými přáteli a být součástí něčeho skvělého. O tom, jak to v týmu vypadá, nám povykládal Petr Koblovský. 

V okolí Trojanovic toho najdete mnoho. Můžete se například zajet podívat do Rožnova pod Radhoštěm do zdejšího unikátního Valašského muzea v přírodě a dozvědět se, jak žili Valaši v minulosti. Nebo se nemusíte z města vůbec přesouvat a můžete si zajít na zápas zdejšího fotbalového týmu, jako jsem to udělala já. 

Petře, jsem velice ráda, že jsem tě dnes zastihla. Asi to nebudu zdržovat a rovnou ti položím první otázku. Prozraď mi, jak vznikl název vašeho fotbalového klubu a jak ses v něm octl zrovna ty?

FK Trojanovice I, z.s., je fotbalový klub s mnohaletou tradicí. Založen byl už v roce 1962, i když tehdy se jmenoval TJ Sokol Trojanovice I, název se tedy trochu změnil. No a proč jsem si já vybral zrovna tento sport? Fotbal je světový fenomén a pro mě také nejkrásnější na světě, takže to byla jasná volba. Navíc mám fotbal spojený se zábavou, relaxem a radostí. Je to pro mě ideální příležitost se potkat s lidmi, prohodit s nimi pár slov a celkově být součástí něčeho dobrého.

 Fotbal je jedinečnou příležitostí, jak se potkat s lidmi, prohodit s nimi pár slov a celkově být součástí něčeho dobrého.
Fotbal je jedinečnou příležitostí, jak se potkat s lidmi, prohodit s nimi pár slov a celkově být součástí něčeho dobrého.

Způsob, jakým o fotbalu mluvíš, dává jasně najevo, že ho máš opravdu rád. Kromě lásky k danému sportu je však důležitý i tým, se kterým člověk hraje. Jak jste na tom s vaším mužstvem? Co na něm oceňuješ? A jsou naopak i chvíle, kdy se dokážeš naštvat?

Na mém týmu oceňuji, že jsme jedna velká banda, nikdo si na nic nehraje, a když se najde někdo, kdo vyskakuje, tak ho ostatní ihned uzemní a je klid. Samozřejmě občas dojde k nějaké té výměně názorů. Pokud se na něčem neshodneme při hře, snažíme se vyříkat si to o poločase nebo po zápase. Je to lepší pro týmovou komunikaci. Ale tyto neshody jsou podle mě běžné ve všech týmech, stejně jako to, že hoši občas nedělají, co mají, a flinkají trénink. To je teda něco na mou nervovou soustavu. (smích)

Do takové bandy by se určitě rád přidal nejeden nováček. Podle čeho si své úspěšné kandidáty vybíráte? 

Nové hráče si vybíráme společně, jelikož věk nezastavíš, tak je třeba za nějaké období obměnit kádr, ale ne moc. Každý fotbalista musí mít dravost, bojovnost a chuť vítězit a zvlášť být tak trochu blázen. Ale to se pozná už od raného věku, i když jsou i výjimky, které začnou s fotbalem později a jsou z nich přesto vynikající hráči. My se ale snažíme, pokud to jde, hrát se svými stávajícími hráči, a pokud někdo přijde, je to vesměs kamarád většiny z nás. 

Každý fotbalista musí mít dravost, bojovnost a chuť vítězit a zvlášť být tak trochu blázen.
Každý fotbalista musí mít dravost, bojovnost a chuť vítězit a zvlášť být tak trochu blázen.

Tak teď víme, jak má vypadat ideální kandidát na hřišti. Jak bys nám ale popsal chvíle v zákulisí, tedy v šatně? 

No, před každým zápasem jsme zavedli pokřik, který společně odříkáme, když se chystáme na hřiště. A chvíle po zápase se velmi odvíjí od výsledku utkání. Kluci jsou veselí, když si na konto přičteme další výhru. Na druhou stranu nás nemine smutek, když si uvědomíme, že jsme prohráli zbytečně kvůli malým chybám, přestože jsme byli celý zápas tím lepším týmem. I tak to bohužel někdy je, můžete hrát skvělou hru, ale pak stačí pár chyb, kterých soupeř využije, a utkání ve výsledku prohrajete.

A co vaše partnerky? Chodí vám fandit?

Není partnerka jako partnerka, nebo teda manželka. (smích) Najdou se pravidelné divačky a fanynky, které nám chodí fandit, ale najdou se i takové, které za celý rok neuvidíte ani jednou, protože prostě nemají ke sportu takový vztah. Každá to má holt jinak. Třeba u nás doma jsem pořád slýchával věty typu „Už zase jdeš na fotbal“, ale potom si zvykla. Na zápasy teď jezdí se mnou, takže tyto řeči už neslyším a mám klid. (smích)

To ráda slyším. Podpora blízkých by minimálně pro mě byla velmi důležitá. No a jak jsi na tom ty na pozici fanouška? Sleduješ fotbal pro radost, nebo se snažíš vždy něco málo okoukat?

Na televizi se snažím koukat s radostí a fanděním, co to jde, ale vše je o čase, ve kterém se to vysílá. Rád se dívám na zápasy profesionálů, občas mě zaujme nějaký jejich pohledný zákrok, který bych si přál použít. Bohužel rozdíly v té úrovni fotbalu jsou veliké. 

A je nějaký tým, jehož zápasy jsi takto sledoval a rád by ses s ním utkal? 

Tak takových týmů je hodně, ale kdybych si měl vybrat, tak Real Madrid. Kdybych byl trochu skromnější, určitě bych našel i tým tady v Česku. Rád bych si zahrál třeba proti SK Slavii Praha, které fandím od mala. Všechny tyto týmy by nás ale jednoduše převálcovaly, mají ve všem tak obrovskou výhodu, že by u toho podle mě nemusely ani moc běhat. (smích) Asi radši zůstaneme u našich oblíbených zápasů se sousedním Bystrým, které je taky součástí Trojanovic, takže je to pro nás takové derby.

Chvíle po zápase se velmi odvíjí od výsledku utkání, přičtená výhra je však jasným důvodem pro úsměv.
Chvíle po zápase se velmi odvíjí od výsledku utkání, přičtená výhra je však jasným důvodem pro úsměv.

Mám pro tebe poslední otázku. Kromě vašich skvělých dovedností a hráčských schopností se na hřišti můžete chlubit také novými dresy od Zonky. Proč jste se je rozhodli obléct? 

Zonky je teď mediálně známá firma. Navíc najít v dnešní době někoho, kdo vás obleče zadarmo jen v rámci reklamy, je velmi vzácné. Osobně si myslím, že projekt Zonky fandí je naprosto perfektní akce pro méně známé kluby. Tímto bych chtěl za náš tým moc poděkovat.  

Sdílet článek