25. října 2018

Čas na změnu. Dobrodružství se jménem nová práce

Možná patříte k těm lidem, kteří práci sice mají, ale necítí se v ní zrovna šťastně. Nebo vás už současná pozice nebaví, je za málo peněz, zaměstnavatel není jeden z nejpříjemnějších – prostě rádi byste zkusili něco jiného. Právě teď je ta správná chvíle na změnu.

Co vám brání v prvním kroku

Pokud si myslíte, že je práce málo, mýlíte se. Zaměstnanost láme rekordy a firmy si naopak stěžují, že se na pozice hlásí málo lidí a není z koho vybírat. Takže šance získat práci je opravdu veliká. Tak proč to nezkusit?

Druhým problémem, který vás možná trápí, je to, abyste nekápli na ještě horší práci anebo na zaměstnavatele, který nemá příliš dobrou pověst. I tomu se dá ale předejít – stačí hledat na správném místě. Třeba web vimvic.cz nabízí nejen firemní profily s informacemi o jednotlivých firmách, ale i nabídku volných pracovních míst. A v neposlední řadě je zde mnoho recenzí přímo od reálných zaměstnanců. O tom, co se jim v dané firmě líbilo, nelíbilo, nebo jestli ji vůbec doporučují. Což může pomoct k rozhodnutí, abyste nešlápli vedle. Prostě si je proklepněte předem.

Pokud jste rozhodnuti, skočte!

Zábrany můžete mít třeba kvůli tomu, že nemáte rádi pohovory. Ve skutečnosti si je užívá málokdo a prostě jsou stresující. Ale zase si představte, že například z deseti poslaných životopisů vzejdou tři pohovory, díky kterým nakonec získáte práci lepší, blíž svému bydlišti, lépe placenou. Takže kde začít?

Životopis. Je většinou to první, co personalista uvidí a podle čeho se rozhoduje, zda jste vhodným kandidátem na volnou pozici. Proto životopis nepodceňujte.

Nic si v něm nevymýšlejte, zkušený personalista nesrovnalosti brzo odhalí.

Nepřípustné jsou také překlepy či dokonce hrubky. Stručně a přehledně byste v něm měli obsáhnout základní informace o vás, vaše vzdělání, praxi, nějaké další znalosti a zájmy. U praxe začínejte současností a jděte do minulosti, ne naopak. V bodech popište jednotlivé činnosti, které jste měli v popisu práce.

Čtěte také: ,,Tři čtvrtiny Čechů se obávají chudoby v důchodu“ ⇒

,,Zatímco na důchod se těší jen 3 procenta lidí, bezmála tři čtvrtiny si myslí, že senioři v Česku nejsou dostatečně finančně zajištění.“

Proč se o danou pozici ucházíte, můžete podpořit v motivačním dopise. I ten je důležitý. Můžete v něm uvést i například to, proč si myslíte, že jste pro danou pozici ti praví a jediní.

Nikdy ale nepomlouvejte předchozího zaměstnavatele.

Doporučujeme také zkontrolovat si informace, které se o vás uvádějí na internetu. Většina lidí má dnes Facebook, kde se dá najít leccos, třeba i fotky z vaší poslední dovolené. Naopak body navíc přinášejí obrázky z aktivní dovolené nebo cokoliv jiného, co by mohlo budoucího zaměstnavatele zaujmout.

Připravte se na osobní setkání

Pokud projdete prvním kolem, čeká vás kolo druhé – pohovor. Pořádně se na něj připravte. Určitě si předem zjistěte o firmě všechno, co můžete.

Také si můžete dopředu zkoušet pohovor nanečisto, protože skoro vždycky se vás budou ptát na vaši kvalifikaci, praxi, ale také na vaše zájmy, požadavky a představu. Navíc si tak dopředu ujasníte, co chcete i vy. Rozhodně si i dobře rozmyslete, co považujete za své klady a zápory, silné i slabé stránky, ale i úspěchy a neúspěchy.

Asi žádný personalista neocení nedochvilnost nebo to, že neumíte věci dotáhnout do konce.

Dalším důležitým bodem je i to, co si vezmete na sebe. Na pohovor do banky se prostě nehodí přijít v teniskách. A už vůbec ne pozdě. Vždy radši předpokládejte dopravní komplikace.

Jak a kde se posadit: ne do čela stolu, ale ani do kouta, raději ale ani zády k oknu. Vždy nejdřív poslouchejte, protože většinou personalista uvádí informace o firmě. Vaše doplňující otázky a zájem ale určitě ocení.

 

Sdílet článek