23. listopadu 2018

Celosvětový CodeRetreat v Zonky 2018

Lukáš Zelený

Jeden den v roce se celý IT svět spojí. A Zonky už podruhé vyslalo do akce své programátory, kteří připravili program pro nadšence z Česka. Došlo na cvičení psaní testů, seznámení s novými programovacími jazyky i trénink párového programování.

Start byl v 9.00 a během dne proběhlo celkem šest cvičení po 45 minutách. Bylo toho opravdu hodně.

Každé cvičené probíhalo ve dvojicích, všechny dvojice se každou hodinu měnily. Střídání probíhalo z jednoho prostého důvodu. Možná dvou. Vylepší to umění komunikace v týmu a zároveň všichni poznávali nové programovací jazyky, protože se programovalo na jednom počítači. Na kterém počítači a v jakém vývojovém prostředí se dvojice musela domluvit předem. Jedna hodina měla ještě jednu překážku navíc. Nikdo nesměl promluvit. Komunikace probíhala jen přes kód.

Ukázka z tiché hodinyhttps://twitter.com/JaroslavHolan/status/1063792549700272129

Po každé hodině musela každá dvojice smazat vše, co za tu dobu vytvořila. I to byla součást našeho programu. Naučit se rozloučit s tím, co vytvořili. Nešlo totiž o dodání výsledku, ale procvičení techniky psaní čistého kódu.

Na setkání jsme si zahráli také kvízovou soutěž o licenci v hodnotě na softwarové produkty několik tisíc korun. Za což děkujeme našemu partnerovi akce společnosti Jetbrains. Kvízová soutěž byla tentokrát postavena na otázkách kolem ezoterických programovacích jazyků. Třeba jedna z otázek bylo, zda-li poznáte co je toto za programovací jazyk:

Nebudem vás dlouho napínat, jazyk se jmenuje Brainfuck a na obrazovku vypíše text “Zonky”.

Zadání pro cvičení je každý rok stejné. Po celém světě všichni znovu a znovu implementovali tato jednoduchá pravidla pro Hru života:

Věříme, že se i příští rok sejdeme u nás v Zonky a sejde se nás ještě více než letos.

Sdílet článek