19. července 2018

Ceny už zase rostou! Aneb jak nám inflace dělá vítr v peněžence

Lucie Telievová

Každá domácnost i firma potřebuje udržet své výdaje v rozumné výši. Jak ale napovídají současná data z Českého statistického úřadu, je to čím dál těžší. Například v květnu (když ho srovnáváme s dubnem) vzrostly ceny o 0,5 %, meziroční růst při stejném srovnání činil dokonce 2,2 %, vzrostl tedy o 0,3 procentního bodu oproti dubnu.

Inflace a jak funguje její měření

Inflace je chápána jako opakovaný růst většiny cen v dané ekonomice, tedy cenové hladiny. Cenová hladina je průměrná cena daného zboží, kterou vidíme jako „zdražování“. Znamená to, že kupní síla peněz zároveň stále klesá. A tak se děje to, že na nákup stejné věci nebo služby potřebujeme čím dál víc jednotek peněz.

Inflaci pro nás měří Český statistický úřad například pomocí indexů spotřebitelských cen, indexů výrobců a deflátoru hrubého národního produktu.

Spotřební koš

Hlavní srovnání vychází především z indexu spotřebitelských cen. Ten se měří náklady takzvaného spotřebního koše, což je soubor více než 770 výrobků a služeb. Každé jednotlivé položce je přiřazena určitá váha (důležitost) v rozpočtu domácnosti a spolu dohromady pro každou domácnost tvoří spotřební koš, který Český statistický úřad pravidelně sleduje.

Čtěte také: ,,Jak mít víc? Máme 10 užitečných tipů“ ⇒

Ve spotřebním koši najdeme leccos:

 • potravinářské zboží, jako jsou potraviny, nápoje a tabák,
 • nepotravinářské zboží, například odívání, nábytek, domácí potřeby, drogerii, dopravu, volný čas atd.,
 • služby, tedy zdravotnictví, sociální péči, vzdělávání aj.

117 položek je dokonce regulovaných, například elektřina, plyn nebo poštovní známky.

Meziměsíční srovnání

Meziměsíčním srovnáním rozumíme srovnání mezi dvěma měsíci téhož roku, v našem případě mezi dubnem a květnem. Zdražení cen v potravinách a nápojích bylo způsobeno zejména zvýšením cen:

 • zeleniny o 7,7 %,
 • ovoce o 4,7 %,
 • másla o 7,5 %,
 • lihovin o 2,2 %,
 • tabákových výrobků o 0,5 %.

V oddíle dopravy má nárůst cen na svědomí hlavně zdražení pohonných hmot. Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 32,01 Kč/l a průměrná cena motorové nafty dokonce 31,33 Kč/l, což je nejvíce od července 2015.

Čtěte také: ,,Když z lásky zbudou dluhy“ ⇒

Abychom to ale neviděli jen černě, došlo i ke zlevnění. Například v odívání a obuvi o 0,6 %. Z potravin se snížily ceny u nealkoholických nápojů o 1 %, plnotučného mléka o 3,9 %, vajec o 3,8 % a cukru o 4,2 %.

Celkově vzato ceny zboží narostly o 0,5 %, služby o 0,4 %.

Meziroční srovnání

Při tomto srovnání porovnáváme stejné měsíce, ale ve dvou letech. To znamená, že srovnáváme letošní květen s tím loňským. Což je o 2,2 % (o 0,3 procentního bodu více než stejné srovnání v dubnu).

Nejvíce se zdražovalo v dopravě, kde dubnový pokles o 0,4 % vystřídal velký květnový nárůst o 4,9 %. Dále se zdražovalo i v potravinách, například:

 • máslo o 19,0 % (v dubnu o 10,1 %),
 • ovoce o 5,4 % (v dubnu o 3,2 %),
 • jogurty o 11,6 %,
 • vejce o 11 %,
 • alkohol a tabák o 3,6 %.

Nesmíme zapomenout ani na položky bydlení. Tam se totiž ceny zvyšovaly také. Konkrétně nájemné o 2,9 %, vodné o 1,8 %, stočné o 1,3 % a elektřina o 2,8 %.

Naopak k mírnému zlevnění došlo na poště a v telekomunikacích. Zlevňovalo se i odívání a obuv, a to o 2,6 %.

Celkově ale ceny za zboží vzrostly o 1,8 % a služby o 2,8 %.

Jak jsme na tom ve srovnání s EU

Index spotřebitelských cen napříč EU byl v květnu odhadován na 1,9 %. A Česko se tohoto průměru víceméně drželo, protože náš meziroční nárůst byl o 2 %.

 

Sdílet článek