O penězích

Češi a mzdy: Jak jsme na tom ve srovnání s Evropou

avatarUrl

Zonky

30. 5. 2018

ArticlePictureDetail

Česko prospívá, ekonomika roste. To jsou však pro mnohé stále spíše abstraktní pojmy. Jak se daří nám, samotným Čechům,…

Česko prospívá, ekonomika roste. To jsou však pro mnohé stále spíše abstraktní pojmy. Jak se daří nám, samotným Čechům, po finanční stránce? Podívejme se na zoubek mzdám v Česku, jejich srovnání v rámci Evropy a dalším zajímavým ukazatelům.

Statistika nuda je, má však cenné údaje… zpívá se v jedné české pohádce. Za kolik si tedy v průměru „plaveme“ v našem českém rybníčku? Průměrná mzda se zde na konci loňského roku přiblížila k 32 tisícům korun, přesně jde o částku 31 646 korun, což je o 2 337 korun (8 procent) více než ve stejném období roku 2016.

S průměrem je to ale vždy trochu ošidné. Extrémní hodnoty posouvají výsledek na nereálné hodnoty pro většinu populace. Řada lidí také třeba vůbec nedostala přidáno, ale podle průměru by se měli mít lépe? Teoreticky ano, důležitá je ale přece praxe. Reálnější pohled na české mzdy tak ukazuje medián. Ten se ke konci roku dostal na 27 320 korun.

A co že je vlastně ten medián? Když seřadíme výše mezd a platů všech zaměstnanců od největších po nejmenší, je mediánem mezd hodnota přesně uprostřed – a tento údaj více odpovídá představě o úrovni mzdy „průměrného“ zaměstnance. Dle mediánu jsme si také polepšili, ale ne o osm procent jako u průměrné mzdy, ale o 5,3 procenta. Česko navíc vykazuje nejnižší míru nezaměstnanosti ze zemí EU, je zde proto pro růst mezd další prostor.

Čtěte také: „Když chybějí lidé, roste jejich cena“ ⇒

Jak se máme v rámci Evropy?

Když se pak podíváme, jak si s našimi platy a mzdami (Víte, jaký je rozdíl mezi mzdou a platem? Mzdu dostávají zaměstnanci soukromníků, plat státní zaměstnanci.) stojíme v porovnání s ostatními státy. Dostaneme se také k zajímavým, a to ne úplně lichotivým výsledkům.

Češi odpracují v průměru víc hodin než Němci. Přesto jsme méně produktivní.

Dle nejnovější analýzy Eurostatu, která ukazuje průměrnou odměnu zaměstnance za odpracovanou hodinu vyjádřenou v eurech, máme co dohánět. Počítají se navíc nejen mzdy a platy, ale také příspěvky zaměstnavatele na státní politiku zaměstnanosti. K jakému číslu se pak dostaneme? Odměna zaměstnance za hodinu práce v ČR činí zhruba 10 eur, v sousedním Rakousku je to třikrát víc.

Loni nás dokonce o fous přeskočili i Slováci.

Jinak z nejvyšší odměny za práci mají radost v Lucembursku, kde za hodinu dostávají v průměru 43,8 eura. Dále jsou na předních místech Dánové a Belgičané, naopak nejhůře jsou na tom v Bulharsku a Rumunsku, kde se odměna pohybuje zhruba na 5 eurech. Česko stojí se zmíněnými deseti eury osm míst od konce žebříčku – opravdu žádná sláva.

Čtěte také: „Čtvrt milionu insolvencí. Co insolvence obnáší?“ ⇒

Za více hodin méně peněz

Zajímavá „rovnice“, že? Průměrná mzda a medián nejsou to jediné, co můžeme porovnávat. Důležitý je třeba také čas strávený v práci a produktivita práce, případně i samotné zdanění (o tom ale až příště). To vše dohromady utváří komplexnější obrázek, jak jsme na tom.

Co se týče času stráveného v práci, jsme v zaměstnání v průměru o 14 procent hodin více než třeba Němci, přesto jsme méně produktivní. Naši západní sousedé tak odpracují zhruba 35 hodin za týden, v Česku naopak přes 7 procent pracovníků pracuje víc než 50 hodin týdně. Navzdory vyššímu počtu odpracovaných hodin se průměrná mzda v Česku pohybuje pouze na 30 procentech Německa. Důvodem je především nízká produktivita práce českých pracovníků, která ve srovnání s Německem dosahuje pouhých 59 procent.

 

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013