9. dubna 2019

Češi a nákupy na úvěr

Karolína Šimáčková

Mít finanční rezervu je základní předpoklad k bohatému životu. Ne vždy se však každému povede našetřit dostatečný obnos, který by v případě nesnází pomohl nepříjemné události ustát. V případě, že Češi nemají dostatek finančních prostředků ke koupi nového zboží, na nic nečekají a často volí cestu nákupu na úvěr – vyplývá to z dat České bankovní asociace.

Z průzkumu pro Českou bankovní asociaci totiž vyplývá, že až 60 procent Čechů má zkušenost s nákupem zboží na úvěr. Je však potřeba zvážit, jestli je nová televize potřeba a skutečně není možné na ni v dohledné době našetřit.

Trocha statistiky

Každá půjčka musí dávat smysl. Většina Čechů se shoduje, že by splátka neměla přesahovat dvacet procent z celkového měsíčního příjmu. Avšak z dostupných dat sbíraných agenturou SC&C je patrné, že nadpoloviční většina ze zmíněných 60 procent Čechů vykazuje rizikové chování. Dvacet procent lidí, kteří si zboží na půjčku koupí, dokonce přímo spadá do indexu rizikového zadlužení.

Tázaní respondenti odpověděli, že za půjčené peníze následně nejčastěji nakoupí spotřební elektroniku, jako je televize, mobilní telefon či notebook, dále bílé zboží a v neposlední řadě také komodity z kategorie auto-moto.

Taktika „teď si půjčím, pak se uskromním“

Chcete-li si například novou televizí udělat radost, zvažte všechna rizika a promyslete, zdali taktika „nejdříve se uskromním, pak nakoupím“ nebude výhodnější a v konečném důsledku také o mnoho levnější. Pokud jste pro nové zboží už rozhodnuti, zastavíme vás ještě naposledy.

Nemáte-li žádné úspory a měsíčně se vám stále nedaří tvořit ani drobnou peněžní rezervu, může vám každá taková půjčka časem značně zkomplikovat život. V případě, že byste se totiž náhodou dostali do platební neschopnosti, může pro vás půjčka znamenat nejen zátěž, ale také úroky z prodlení a v neposlední řadě negativní záznam v registru.

Sdílet článek