30. srpna 2019

Češi jsou fotbalový národ

Sylvie Rosová

Fotbal, nebo hokej? Přesně na to jsme se zeptali Martina Lukáše, zástupce týmu TJ Sokol Drahlín. Ten má jasno, v Česku prý vládne fotbal, a to zejména díky jeho jednoduchosti a dostupnosti. Z malých dětí, které tento sport milují a odevzdají se mu, se tak mohou stát skvělí fotbalisté.

V České republice je sport všeobecně velmi oblíbený. Dokáže lidi spojit dohromady, ale dokáže je také postavit proti sobě do bojových pozic. A to nejen při výběru onoho nejlepšího týmu sezóny, ale dokonce i při výběru nejoblíbenějšího sportu vůbec. Češi jsou tak rozděleni do dvou skupin: do skupiny milující fotbal a do skupiny fandící hokeji. 

Jak to vidíš ty, Martine? Řekl bys, že je u nás více oblíbený fotbal, nebo hokej? 

Češi jsou fotbalový národ. Je sice pravda, že je zde mnoho fanoušků hokeje, ale když se podíváte na titulní stránky sportovních novin, vidíte spíše zprávy o fotbalu než o hokeji. Fotbal je velmi oblíbený a hraje ho spousta lidí, za což může hlavně fakt, že není náročný, co se týče vybavení, fotbalová hřiště totiž najdete všude. 

Díky dostupnosti tohoto sportu mají mladí fotbalisté šanci se vyvíjet. Sám jsem si jako mladší chodil zahrát s kluky hned po škole. Když tohle někdo dělá odmalička, a hlavně pokud ho to baví, může z něj vyrůst skvělý fotbalista. 

Výhodou fotbalu je dostupnost hřišť, ta najdete i v malých dědinách.
Výhodou fotbalu je dostupnost hřišť, ta najdete i v malých dědinách.

Vypadá to, že o důležitosti fotbalu pro český národ máš jasno. Takže věříš, že by malé děti měly hrát fotbal? 

Nemusí to být vyloženě fotbal, důležité je podle mě to, aby vůbec začaly s jakýmkoliv sportem a neseděly jen zavřené doma. Fotbal má tu výhodu, že se dá hrát všude, vlastně nepotřebujete ani fotbalové hřiště. Stačí malý plácek, sehnat něco kulatého a můžete hrát. 

A co váš vlastní tým? Podle čeho vybíráte nové hráče? 

My si hráče nevybíráme, jsme rádi za každého, kdo má chuť hrát fotbal a chce se k nám připojit. Celé je to hlavně o radosti ze hry. Zahrát si fotbal pro nás totiž znamená sejít se s kamarády, v ideálním případě rozdrtit soupeře a pak to zaslouženě oslavit na pivu. Takže kdyby někdo chtěl hrát u nás v Drahlíně, má rozhodně dveře otevřené. (smích) 

Prodáváš to opravdu dobře, možná bych se připojila i já. A co spoluhráči? Máte tam nějakého „bouřliváka“?

Náš největší bouřlivák je určitě Franta. Občas je těžké ho udržet na uzdě natolik, aby byl alespoň jeden zápas bez žluté karty. Pamatuju si, že ho jednou stihli vyloučit do třetí minuty po nástupu na hřiště. (smích) Není to tak, že by byl agresivní, spíš se nás hodně zastává a někdy se dokáže naštvat. Náš tým ale funguje dobře. Nepamatuju si, že by se nějaká výměna názorů táhla i mimo hřiště, a pokud jo, tak si vše vždy vyříkáme po zápase v hospodě. 

V týmu vládne přátelská atmosféra. Připojit se může každý.
V týmu vládne přátelská atmosféra. Připojit se může každý.

Vztahy v týmu jsou tedy dobré. A co vztahy s fanoušky? Máte nějakou fanouškovskou základnu? Chodí vás podporovat vaši blízcí?

Spousta partnerek spoluhráčů nás podporuje a chodí se na nás koukat. Pamatuju si, že si jednou dokonce nechaly natisknout stejná trička, takže jsou takový náš fanklub. (smích) Většina hráčů má i děti, takže je kolem hřiště i taková malá školka. 

To zní, že máte na zápasech vždy živo. Atmosféra musí být skvělá. A co ty? Jsi jen na pozici hráče, nebo jsi sám také fanouškem fotbalu?

Fotbal velmi rád hraju, zejména střední zálohu. Nejsem totiž úplně dobrý zakončovatel, raději dělám takového rozehrávače, případně mi nevadí bránit. Za svůj fotbalový život jsem vystřídal snad všechny pozice, dokonce jsem občas i chytal.

Hraním to ale nekončí. Fotbal sleduji pro radost, je to vlastě určitá část mého života. A nebudu lhát, za tu dobu toho člověk dost okouká. Jsem fanouškem Slavie a snažím se nenechat si ujít jediný zápas přímo na stadionu. Fotbal v televizi si tak neužiju, potřebuju zažít tu atmosféru. U televize nemá člověk takové emoce. Samozřejmě chápu, že to někomu vyhovuje, vidí zpětně opakované záběry a je to určitě i pohodlnější, ale já opravdu nejsem, jak se říká, „gaučák“. 

Jednou bych si chtěl zahrát na slávistickém stadionu v Edenu proti Slavii. To by byl splněný sen. I když moc dobře vím, že by nás převálcovali a po pěti minutách nám střelili minimálně pět gólů. (smích)

Určitě by to nedopadlo tak špatně. Fanoušky byste navíc ohromili svými novými dresy od Zonky. Proč jste se rozhodli je obléknout? Co vás se Zonky spojuje? 

Se Zonky mě spojuje práce. Když jsem se dozvěděl o možnosti získat nové dresy pro svůj tým, využil jsem ji. Dresy se u nás hned staly oblíbenými. Možná to bylo i proto, že jsme s nimi už při prvním zápase vyhráli. Dá se tedy říct, že nám nosí štěstí. Moc za ně Zonky děkujeme. 

Nové dresy nosí týmu štěstí.
Nové dresy nosí týmu štěstí.

Pro stejně velké fanoušky fotbalu, jako je Martin, jsme připravili Zonky ligu, ve které se mezi sebou utkají týmy z celé České republiky. Sledujte náš Facebook a Instagram, kde pravidelně vyhlašujeme tým týdne. A podívejte se také na kompletní výsledky Zonky ligy a zjistěte, jak si vedou vaši favorité. 

Sdílet článek