27. března 2018

Český dluh vyrostl. Platební morálka se zlepšila

Lucie Telievová

Češi si zvykli poměrně rychle na život na dluh a hlavně s dluhem. Většině lidí totiž čerpání půjčky přijde úplně normální. A tak se stalo, že dlužíme více než dva biliony korun. Vyplývá to z údajů bankovního a nebankovního registru. Dobrou zprávou ale bezpochyby je, že se zlepšuje platební morálka.

Jak dlužíme

Nejčastěji si půjčují lidé mezi 25 až 34 lety, nejvíce skeptičtí jsou naopak pochopitelně senioři nad 65 let. Nejoblíbenějším časem k půjčování si je tradičně předvánoční období, ale také období letních dovolených. Více než tři miliony lidí dnes mají alespoň nějaký úvěr. Důvodem je nepochybně dobrá ekonomická situace a příznivé dosavadní úrokové sazby. Ke konci roku 2017 byl dluh ve výši 2,14 bilionu korun, což znamená meziroční nárůst o 177,5 miliardy korun.

Není to tak, že by si půjčovalo více lidí, ale naopak se zvyšují částky, které si lidé půjčují. U dlouhodobých úvěrů činí průměr na jednoho klienta 1,5 milionu korun, u těch krátkodobých si lidé půjčí průměrně 180 000 Kč. Největší podíl na tomto nárůstu mají hypotéky. Byty stále zdražují (aktuálně je to dokonce dvouciferné tempo růstu v meziročním srovnání), a tak s nimi roste i výše hypotéky a zapůjčená částka.

Přečtěte si rady a tipy, jak na finance ⇒

Hned vzápětí je ale nutné dodat, že loni klesl počet lidí s „ohroženým dluhem“ – to je ten, u kterého nebyly zaplaceny minimálně tři po sobě jdoucí měsíční splátky – a to na 24 651 (meziročně o 4 335).

Nejzadluženějším krajem se stává…

Je tomu tak, tímto vítězem je Praha. Na jednoho obyvatele připadl dluh v průměru 285 000 korun, zatímco třeba v Ústeckém kraji to bylo „jen“ 146 000 korun. V případě Prahy mají růst na svědomí právě úvěry na bydlení (87 %). Naopak zrovna v Ústeckém kraji připadá na hypotéky nejmenší podíl (68,5 %).

Pro srovnání: Před 20 lety dlužil každý Čech v průměru 10 000 korun, v roce 2017 to bylo okolo 135 000 korun. A klidně až 40 % z platu padne na splátky.

Naše rada na závěr? Každý, kdo uvažuje o úvěru, by si měl dobře rozmyslet, na co si chce půjčovat a jestli mu ona věc nebo služba bude sloužit aspoň po dobu splácení dluhu.

Sdílet článek