22. října 2019

Chatař investorem. Češi znovuobjevili chataření, ceny chalup stoupají

Mít svůj kousek zahrádky a na něm malou chatičku. Nebo třeba rovnou celoročně obyvatelnou chalupu s bazénem a saunou. Češi si na chataření odjakživa potrpěli. Dnes zájem ještě roste, a to nejen kvůli slunění na terase vlastní víkendové nemovitosti. Taková chalupa totiž může i slušně vydělávat. 

Rekreační chaty a chalupy, kterých je v Česku podle posledního sčítání zhruba 450 tisíc, v posledních letech výrazně zdražují. Za posledních pět let se v některých lokalitách jejich cena několikanásobně zvýšila. Mít chatu nebo chalupu se totiž v Česku stává opět velkým trendem. 

Jak to na Zonky funguje?

Nejmarkantněji podražily v Jihomoravském a Libereckém kraji, úplný prim pak hrají ceny chat a chalup v okolí Prahy. Za posledních pět let vzrostly ve Středočeském kraji, kde se také prodá oproti zbytku republiky asi trojnásobek víkendových nemovitostí ročně, průměrné ceny za čtvereční metr o bezmála osm a půl tisíce korun, nyní vás tak vyjde na 22 400 Kč. 

Atraktivní jsou i horské oblasti, například Jizerské hory, Šumava, Krušné hory či Krkonoše. V těchto lokalitách rekreanti hledají zejména ty chaty a chalupy, v jejíž blízkosti se nachází sjezdovka. Naopak nejnižší ceny se drží na západě Čech, kde za metr čtvereční zájemce zaplatí v průměru mezi 14 a 15 tisíci. Podle realitních expertů však bude růst cen napříč celou Českou republikou ještě pokračovat.

Pergola, terasa, bazén 

Investice do nemovitostí je jednou z nejvýhodnějších.
Investice do nemovitostí je jednou z nejvýhodnějších.

Případná koupě víkendového sídla se tak sice oproti minulým letům trochu prodraží, pokud ale chcete dobře zainvestovat, stále je tato možnost ve hře. A v případě, že patříte ke šťastlivcům, kteří už chatu mají, můžete ji v rámci dobré investice dále zvelebovat. Nejenže vám úpravy přinesou radost, ale zároveň i zvýší hodnotu samotné nemovitosti. 

Zdaleka ale nejde jen o nový nábytek nebo spotřebiče. Hodnotu nemovitosti výrazně zvýší například nová fasáda, střecha či okapy, stejně tak snížení energetické náročnosti provozu nebo zabezpečení chaty či chalupy. Náročnější lidé pak ocení i bazén či pergolu, které během horkých letních dní poskytnou příjemné prostředí k rekreaci.  

To vše už ale vyžaduje poněkud větší rozpočet. Proto se pro tyto účely může vyplatit vhodná spotřebitelská půjčka. I u nás na Zonky si právě na účely bydlení půjčuje až třetina všech klientů, a to s úrokem už od 2,99% p. a. Vše vyřídíte online a peníze mohou na váš účet dorazit už za 2 dny! 

Chalupa jako hotel i zástava

Češi stále častěji investují do nemovitostí na pláži.
Češi stále častěji investují do nemovitostí na pláži.

Vybavená a zrenovovaná chalupa pak může dělat radost nejen vám, ale i případným hostům. Ne každý chce totiž tuzemskou dovolenou trávit v hotelu nebo penzionu. A řada majitelů chalup a chat toho náležitě využívá. Své víkendové nemovitosti pravidelně pronajímají v době, kdy ji sami nevyužívají. Někteří z nich dokonce chalupu, chatu či apartmán s tímto záměrem rovnou koupili. A to nejen v Česku, ale například také v rakouských Alpách nebo v některém z letních letovisek v Chorvatsku či Itálii.

Jak u nás, tak v zahraničí platí, že čím atraktivnější je lokalita, vybavení chalupy a její bezprostřední okolí, tím více zájemců přiláká. Ti spokojení se pak mohou vracet, a tak si majitel příjemného odpočinkového stavení snadno vybuduje stálou klientelu. 

Vlastnit takovou chalupu přitom vůbec nemusí být nedosažitelný sen. K jejímu pořízení se dnes běžně používá i hypotéka. Chalupu můžete také použít jako zástavu místo vlastní naspořené částky. Stále je ale třeba mít na paměti, že ne každá chata nebo chalupa nutně splní podmínky banky.

Sdílet článek