28. června 2017

Chcete víc peněz? Podívejte se na 5 jednoduchých tipů, jak na to

Profilový obrázek

Právě teď je ideální doba na vylepšení své finanční situace. Ekonomice se daří a sdílená ekonomika pomáhá lidem vydělat nebo alespoň ušetřit peníze. Ať už je to refinancování půjček se Zonky, zvýšení platu nebo třeba obchodování s módou. Zkuste našich pět tipů a naplňte svojí peněženku. 

Text: Jana Němcová, Foto: Profimedia

1. Požadujte zvýšení platu
Nezaměstnanost je v Česku prakticky nulová, řada odvětví bojuje s nedostatkem pracovních sil a brát není prakticky kde. To se netýká jen vysoce nedostatkových a kvalifikovaných pozic v IT nebo bankovnictví, ale i jindy opomíjených zaměstnanců v maloobchodě nebo třeba gastronomii. V posledních měsících zvyšovaly mzdy v podstatě všechny obchodní řetězce.

O peníze u šéfa si tak stačí v podstatě jen říct, byť ne každý tuto příležitost využije. Podle průzkumu společnosti PayScale se zvýšení mzdy dočká 75 procent lidí, kteří si o něj řeknou.

K tomu se však odhodlá jen 50 procent z nich. Nezeptáním tedy přicházíte o peníze.

2. Prodejte, co nepotřebujete
Přečtené knihy, oblečení z minulé sezóny nebo třeba zastaralá a nepoužívaná elektronika. To vše většina lidí skladuje v bytě s argumentem, že se staré krámy ještě někdy mohou hodit. To je většinou pravda, ale hodit se mohou hlavně někomu úplně jinému. Rozlučte se s dlouho nepoužívanými věcmi a nabídněte je k prodeji na internetových blešácích jako Bazoš.cz nebo Sbazar.cz.

Závratnou sumu asi netrhnete, ale i tak se přilepšení k rodinnému rozpočtu hodí. Pokud za vaše staré krámy nebude nikdo chtít zaplatit, zaručený tip je VšezaOdvoz.cz. Při současných cenách za metr čtvereční znamená vyklizení každého prostoru v bytě v podstatě zisk navíc. Třeba pak získáte i dostatek místa pro realizaci bodu číslo 3.

3. Pronajměte pokoj
Známou platformu pro zprostředkování krátkodobého ubytování Airbnb využívá dnes kde kdo, tak proč ne vy? K pronájmu můžete nabídnout celý dům nebo třeba jen vyklizenou komoru. Spravování objednávek a péče o hosty, která je spojená s předáváním klíčů a úklidem, je sice větší opruz, než kdybyste nemovitost pronajali dlouhodobě, ale výnos je jistě vyšší.

Pokud nemáte k dispozici volný pokoj, nezoufejte. Airbnb nově nabízí i v Česku službu Zážitky. Turistům tak můžete nabídnout třeba projížďku na Vltavě, kurz vaření švestkových knedlíků nebo třeba průvodcovské služby po známých hospodách.

4. Obchodujte s věcmi z druhé ruky
V zásadě jde o posunutí bodu číslo dvě na vyšší úroveň. Neprodáváte dál už jen vlastní nepotřebné věci, ale musíte je rovnou i shánět. Prodavači v obchodech se second hand módou často vůbec netuší, jaké cennosti mají v nabídce.

Kousky světových značek, které v prodejnách na Pařížské stojí desítky tisíc, lze při troše štěstí sehnat za pár šupů. Občas se takové kousky dají sehnat i nenošené a s originální visačkou.

Ty lze pak prodat na internetu nebo v jiném výběrovém „sekáči“, který není zaměřený na kvantitu, ale jehož provozovatel si vybírá a o ceně oblečení má přehled. Za kvalitativní kousky můžete dostat mnohonásobek původní ceny. Pro ženy na mateřské se nabízí třeba možnost rozjet ve velkém přeprodej dětského oblečení, muže třeba může zlákat vyhledávání starších videoher. Výhodnou ve všech případech je, že než výrobek pošlete dál, můžete ho nějakou dobu sami využívat.

5. Změňte banku, operátora, dodavatele energií, nebo refinancujte půjčku
Je to věčný a náročný boj, ale vytrvalým porovnáváním ceníků služeb a upozorňováním poskytovatele na výhodnější nabídku konkurence můžete dosáhnout na výhodnější podmínky a ušetřit každý měsíc pár stovek.

Méně snadná varianta, která vyžaduje papírování, je opravdu odejít. Pokud je ale firma neoblomná, vyplatí se to. Loni tak odešlo za lepším například téměř 360 tisíc odběratelů energií.

V bankovnictví a energetice existuje velká konkurence a najít výhodnější ceník je relativně snadné. Horší je to u mobilních operátorů. Trio vládnoucí tuzemskému trhu je proslulé svými až podezřele podobnými tarify, které jsou navíc vysoko nad evropským průměrem. Vyhádat si výhodné „podpultovky“ se dá ale i u nich. Za zkoušku nic nedáte.

Proč platit předražené úvěry? Zkuste refinancování starých půjček se Zonky, ušetřit se tak dají stovky i tisíce korun měsíčně. 

Sdílet článek