4. března 2019

Co musíte vědět, než se podepíšete pod smlouvu o půjčce

Karolína Šimáčková

Dříve než se rozhodnete vzít si půjčku, je nezbytné být důkladně informován a seznámen nejen s obecnými pojmy ohledně půjčování si peněz, ale také se sjednanými podmínkami. Často se stává, že ve spěchu zapomenete na některé důležité faktory a podepíšete smlouvu, aniž byste znali všechny náležitosti. Neznalost či neinformovanost následně nejen neomlouvá, ale ve většině případu vede ke komplikacím.

Ujistěte se, že rozumíte všem důležitým náležitostem a záludnostem, které vás mohou během smluvení půjčky i následně překvapit a zkomplikovat vám tak život.

Registry

Subjekt, od kterého si peníze chcete půjčit, vždy posuzuje důvěryhodnost a schopnost potenciálního klienta splácet. A je to tak správně. Příliš rizikové klienty poskytovatelé odmítají a chrání tím nejen sebe, ale také ty, kteří se často dostávají do dluhových pastí. V případě, že bude vaše poptávka zamítnuta, věřte, že jde o vaše dobro.

V případě, že jste si už v minulosti peníze půjčili a vaše platební morálka byla vzorná, máte pozitivní zápis v registru a můžete dostat výhodnou nabídku. V opačném případě se vaše poptávka poměrně komplikuje. Negativní záznam v registrech totiž ve většině případů vede k zamítnutí poptávky o půjčku. Takový zápis však nezískáte pouze zpožděným splácením vašich současných půjček, ale také pozdními splátkami dodavatelům energií či nezaplacenými fakturami za služby mobilním operátorům. Všechny povinnosti se opravdu vyplácí platit včas.

Úroková sazba

Cena, za kterou nám bankovní či nebankovní subjekt částku půjčí, se nazývá úroková sazba. Jistina, kterou poskytovateli zaplatíme, je tedy mimo jiné navýšena i o úrok a výši úroku udává právě úroková sazba. Pokud jste získali nabídku s velmi nízkou úrokovou sazbou, nechvátejte, je třeba informovat se o řadě dalších poplatků, které z úrokové sazby nezjistíte.

RPSN

Kromě úrokové sazby je totiž dalším významným a ještě podstatnějším ukazatelem (ne)výhodné půjčky roční procentní sazba nákladů (RPSN). Tento ukazatel totiž zahrnuje další poplatky, které se nakonec odrazí na celkem zaplacené částce. RPSN v sobě obsahuje například poplatek za uzavření smlouvy, za vedení účtu, za správu úvěru, pojištění schopnosti splácet atd. V praxi je tedy RPSN důležitější než samotná úroková sazba, přičemž platí, že čím větší RPSN, tím více zaplatíte na poplatcích spojených s úvěrem.

Předčasné splacení

Splatnost půjčky je předem domluvená doba, během které by měl poskytovatel půjčky získat své peníze zpět. Dříve než půjčku uzavřete, zjistěte si, co se ve smlouvě píše o předčasném splacení půjčených prostředků. Na Zonky je předčasné splacení snadné, prostě nám pošlete víc. Žádné poplatky vám účtovány nebudou. Ne všude je však situace tak jednoduchá. Sjednáváte-li půjčku, požadujte možnost předčasného splacení, a to za co nejlepších podmínek.

Platební morálka

Pokud jste našli férového poskytovatele půjčky a smlouvu uzavřeli, je řada na vás. Eliminujte zpožděné platby, které s sebou vždy nesou jen samé nepříjemnosti. Penále za zpožděné platby jsou pak jen špičkou ledovce. V horším případě získáte totiž špatnou reputaci, která o vás bude vedena v registrech několik let a nejspíše povede k dalším nepříjemnostem v případě žádosti o další půjčku.

Sdílet článek