O penězích

Co rok 2018 dal a vzal

avatarUrl

Zonky

2. 1. 2019

ArticlePictureDetail

Rok 2018 je za námi. Podívejte se, co uplynulých dvanáct měsíců přineslo. Bilanci zaslouží i naše peněženka. V tomto…

Rok 2018 je za námi. Podívejte se, co uplynulých dvanáct měsíců přineslo. Bilanci zaslouží i naše peněženka. V tomto roce se české ekonomice mimořádně dařilo, co ale stojí za hojností země a finančními úspěchy jednotlivců? A zdařilo se vše opravdu tak, jak se zdá?

Ekonomická situace v zemi byla v roce 2018 mimořádně úspěšná. O tom, že se české ekonomice dařilo, svědčí například míra nezaměstnanosti, která byla v tomto roce historicky nejnižší v dějinách České republiky. Navíc průměrná meziroční mzda v Česku vzrostla o sedm procent. Z průzkumu agentury KRUK vyplývá, že nejvíce rostla mzda ve finančním a IT sektoru, kde respondenti zaznamenali nárůst mzdy až o jednu třetinu.  

Více peněz, stejně znalostí

Navzdory tomu, že se české ekonomice, a tím pádem i Čechům dařilo, zůstává finanční gramotnost obyvatel stále spíše průměrná. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace. Dotazovaní respondenti byli v otázkách týkajících se financí úspěšní pouze v 56 bodech ze sta, což je o pouhý bod více než v minulém roce.

Úspěšnější jsou však Češi v odkládání finanční rezervy. Tři čtvrtiny respondentů jsou nyní schopni měsíčně odložit alespoň drobnou hotovost, která následně slouží jako provozní rezerva pro nečekané situace. Na druhé straně více než jedna třetina obyvatel stále nespoří na důchod a více než polovina Čechů nemá podle průzkumu představu, jakou částku by do důchodového věku měli mít naspořeno.  

Lepší schopnost splácet

Mezinárodní průzkum agentury GfK pro společnost Provident Financial ukázal, že ke splácení spotřebitelských půjček Češi využívají méně než jednu třetinu svého měsíčního příjmu. Pro srovnání můžeme uvést, že například jedna pětina Rumunů splácí mezi 30 a 50 procenty svého měsíčního příjmu. Společně s Poláky a Maďary jsou tak Češi při půjčování finančních prostředků velmi zodpovědní.

Spotřebitelské půjčky si pak Češi nejčastěji půjčují na auto či opravu domácnosti. Podle společnosti KRUK si každý desátý Čech půjčuje peníze například na dovolenou. Zodpovědněji Češi přistupují také k půjčování si peněz ve vánočním období. Zatímco v minulosti si na Vánoce půjčoval každý pátý Čech, najde letos pod stromečkem nadílku z vypůjčených peněz podle agentury Kantar každý osmý Čech.  

Stále příliš opatrní  

Ačkoliv se zdá, že se Čechům v roce 2018 daří spořit, průzkum zadaný UniCredit bankou dokazuje, že každý druhý Čech své peníze neinvestuje, ani je nijak nezhodnocuje. V tomto ohledu tak Češi daleko zaostávají za Švédy či Italy, pro které je podle dat OECD investování vlastních prostředků prioritou. Z průzkumu vyplývá, že Češi neinvestují z důvodu obavy ze ztráty finančních prostředků a také z nedostatečné informovanosti. Z výše uvedeného je patrné, že ačkoliv Češi v roce 2018 bohatnou, finanční prostředky nejčastěji zůstávají na bankovních účtech, kde se peníze nikterak nezhodnocují.


Pokud i Vaše roční bilance vykazuje našetřené peníze, které byste v novém roce rádi zhodnotili, zkuste začít investovat na Zonky.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013