13. června 2018

Dobře zabezpečené dítě dostane od rodičů nejen peníze, ale i know-how

Michaela Brodecká

Dobře připravit své děti do života je cílem každého milujícího rodiče. Pro mnohé to vedle vychování a vzdělání, které svému potomkovi poskytnou, znamená také našetřit mu určitý finanční obnos. Způsobů finančního zabezpečení dětí je celá řada. Které jsou ale ty nejvýhodnější?

Dítě bývá tou největší životní investicí. Už jeho první krůčky vyjdou na desítky tisíc korun ročně, a čím je pak starší, tím jsou náklady vyšší. Ať už plánujete pro své dítě studium na soukromé škole nebo v zahraničí, pomoc při získání samostatného bydlení anebo později při založení vlastní rodiny, je dobré myslet na budoucnost co možná nejdříve. A začít počítat.  

Pojištění je základ

„Na světě jsou pouze dvě jistoty – daně a smrt,“ říkal už jeden ze zakladatelů americké demokratické kultury Benjamin Franklin. A proto také nejspíš vznikla myšlenka pojištění.  

Ze všeho nejdřív byste tímto způsobem měli zajistit sami sebe.

Právě bez vašeho příjmu se totiž dítě neobejde. Nezletilé dítě navíc do rodinného rozpočtu nepřispívá, a tak je zbytečné uzavírat mu životní pojištění. To uzavřete sobě a přidejte k tomu také pojištění pro případ úrazu. Za úvahu stojí i rodinné pojištění, které finančně zajistí dítě v případě úmrtí nebo invalidity rodičů. I pojištění může současně sloužit jako zásobárna úspor. Speciální druhy pojištění pak mohou vašemu potomkovi ulehčit dobu, kdy uzavírá sňatek, pořizuje vlastní bydlení a zakládá rodinu.

Čtěte také: ,,Kapesné učí děti hospodařit“ ⇒

Spoření už od plenek

I kdyby to měla být jen stokoruna měsíčně, vždycky je dobrý nápad začít dítěti co nejdříve spořit na dobu, kdy se bude chtít postavit na vlastní nohy. Protože půjde o dlouhodobé spoření, kam budete příspěvky posílat řadu let, je třeba si rozmyslet, jaký účet k tomu bude nejvhodnější.  

Vhodné také je učit už malé děti hospodařit s vlastními penězi.

Běžné bankovní účty to zpravidla nejsou, protože výnosy z úroků jsou na nich nízké. Termínovaný vklad může být výhodný, pouze pokud na počátku vložíte vyšší sumu v řádech desítek tisíc korun. Nejvhodnějším způsobem, jak dlouhodobě investovat, jsou proto vklady do podílových fondů. Portfolio je výhodné z důvodu jeho složení z různých typů cenných papírů a různých regionů. Budou-li například klesat akcie, porostou třeba státní dluhopisy.

Stavební spoření

Pokud nechcete podstupovat rizika spojená s investicemi do fondů, dluhopisů nebo akcií, je pro vás alternativou stavební spoření. Nabízí pevné podmínky po dobu nejméně šesti let a nárok na státní podporu.

Čtěte také: ,, Jak snadno investovat pro pohodlný důchod“ ⇒

Při výběru je hlavním kritériem celkový výnos z vkladů, tedy to, kolik si naspoříme u jednotlivých stavebních spořitelen po šesti letech spoření. Právě to je totiž nejkratší zákonem stanovená doba, po jejímž uplynutí můžeme stavební spoření ukončit bez ztráty státní podpory. Některé banky nabízejí i speciální dětská stavební spoření se specifickými podmínkami.

Investice

Tak jako v případě podílových fondů je i investování spojeno s určitým rizikem. Záleží ale jen na vás, jak vysoké bude. Nízké riziko například nabízejí investice formou sdílené ekonomiky. Takovou možnost nabízí například Zonky, kde lidé půjčují přímo lidem.

Přitom platí, že čím více malých investic provedete, tím menší je i riziko případné ztráty.

Klíčem je know-how

Nezbytnou součástí plánu na finanční zabezpečení vašeho potomka je také jeho vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti. Vždyť jen tak dosáhnete toho, že bude umět s úspory od vás dobře naložit. Naučte ho spořit z kapesného, plnit si krátkodobé i dlouhodobé cíle a nebát se dobrých investic. Ze statistik finančních společností vyplývá, že zatímco starší generace se stále ještě drží v investicích při zemi, mladí svůj ostych pomalu ztrácejí. Aby ale nenarazili, je důležité naučit je rozpoznat opravdové příležitosti a umět jich také využít.

 

 

Sdílet článek