11. října 2017

Džungle v autobazaru

Gabriela Krčálová

Zatoužili jste po jiném autě a nové je příliš drahé? Ojeté si můžete koupit třeba v bazaru. Výhodou je, že cena takových vozů s každým ujetým kilometrem klesá. Nevýhodou naopak může být, že zákazník vlastně s jistotou neví, co si kupuje, neboť některé autobazary nejednají se zákazníkem úplně férově.

Text: Lucie Telievová

Každý určitě slyšel nějaký příběh o praktikách, jako je přetočený tachometr nebo prodej kradeného či bouraného auta. Jednoznačně proto doporučujeme obracet se na bazary prověřené.

Vůz si můžete vybrat i sami – samotný výběr a představení vozu v bazaru se od autosalonu moc neliší. Je dobré ale předem vědět, za jaké ceny se obvykle daný typ vozu prodává, což můžete jednoduše vyhledat pomocí nabídek soukromých prodejců i konkurenčních autosalonů. A jak to funguje, když máte vůz už vyhlédnutý?

Ideálně si promyslete předem, jak auto chcete financovat – pokud nemáte dostatek hotovosti, pak se budete muset uchýlit k nějaké formě splátek, i když se konečná cena vozu prodraží. Prodejci většinou požadují i akontaci (platbu předem), kterou můžete pokrýt buď vaším starým automobilem na protiúčet, nebo vlastní hotovostí, případně kombinací obojího. Pokud své staré auto zanecháte v bazaru, vězte, že sami byste ho pravděpodobně prodali za vyšší částku.

Nabídka úvěrových produktů je pak tak trochu džungle a člověk se v ní těžko orientuje. Můžete vybírat například mezi:

1. úvěrem (auto je hned vaše),

2. leasingem (bude vaše až po úplném zaplacení),

3. v případě právnických osob i operativním leasingem („pronájem“ vozu na předem určený čas).

Máte samozřejmě více možností, kde si můžete půjčit, určitě vám ale budou nabízet možnost financování zprostředkovaného přímo autobazarem. A tady platí víc než kde jinde, že byste měli číst mezi řádky a být velmi obezřetní. Ne všechny bazary mají na srdci dobrodiní, a tak jsou někdy nabízeny nejen nevýhodné úvěry, ale i další služby, které buď nepotřebujete, anebo byste je jinde sjednali s lepšími podmínkami.

Často se stává, že se prodejce snaží zákazníka dostat pod tlak přesvědčováním, že mu může pouze dnes poskytnout akční slevu. Kupující pak nemá dostatek času a klidu si návrh smlouvy řádně pročíst, aby všemu porozuměl. Nenechte se ani uchlácholit první nabídkou a zkuste vyjednávat o lepších podmínkách. Pozor si dávejte i na uváděný stav vozidla, bývá totiž podhodnocován, čímž se prodejce snaží zbavit zodpovědnosti za případné skryté vady.

Pokud se rozhodnete zakoupit ojeté auto na splátky, nikdy nic nepodepisujte bez důkladného seznámení se se všemi podmínkami. Bude-li vám cokoliv nejasné, ptejte se. Jestliže vám nebude poskytnuta jasná odpověď, raději si vyberte jiný bazar. A úplně nejlépe uděláte, pokud si půjčku vyřídíte v klidu doma, třeba na Zonky.cz. Žádný autobazar vás pak nenachytá.

Sdílet článek