17. října 2019

E-shop, který myslí na všechny kreativní duše

Udělejme si svět barevnější, tak zní slogan e-shopu Sbohemnudo, který nabízí obrovskou škálu produktů pro všechny kreativce a domácí kutily. Kde se vzal nápad pro tento podnik a jak vznikl jeho originální název, nám prozradil Petr Ulman, majitel a zakladatel Sbohemnudy. 

Jako mladší jsem trávila hodně času u papíru s tužkou v ruce a pastelkami poházenými všude na stole. Hodiny výtvarky jsem měla vždy ráda, pokud se tedy nemuselo něco vystříhávat, a jeden z mých oblíbených pořadů byli Šikulové, kteří vždy přišli s kreativním nápadem, který jsem se vždy několik hodin po zhlédnutí epizody snažila napodobit. 

Proto jsem opravdu nadšená, že si dnes popovídám s Petrem Ulmanem, který založením svého e-shopu zpřístupnil kreativitu a kutilství také „dospělákům“. Prozraď mi, kde se vzal nápad založit si vlastní podnikání v této oblasti?

Osobně podnikám už přes patnáct let. E-shop sbohemnudo.cz existuje třetím rokem a vznikl díky koníčku a znalostem jedné z kolegyň. Probrali jsme to a dovezli první pastelky, které se na našem trhu neprodávaly. Od té doby obchod postupně rozšiřujeme. A jak jsme přišli na název? S ohledem na náplň Sbohemnudy se to mohlo jmenovat klidně Pastelkov. (smích) Ale nechtěli jsme se zaškatulkovat a taky se to hodí do páru k naší telefonní službě Sbohem pevná linko. Napadlo mě tedy nebýt vrah a nudu nezabíjet, ale dát jí sbohem. (smích)

E-shop sbohemnudo.cz existuje třetím rokem a vznikl díky koníčku a znalostem jedné z Petrových kolegyň.
E-shop sbohemnudo.cz existuje třetím rokem a vznikl díky koníčku a znalostem jedné z Petrových kolegyň.

To je vážně originální myšlenka. Líbí se mi, že jsi takto sjednotil názvy dvou různých podniků. Nakousl jsi, že se na e-shopu prodávají pastelky, to ale není jediný sortiment, který tam zákazníci najdou, že? 

Máš pravdu, pastelky určitě nejsou jediná věc, kterou si u nás můžete koupit. Myslím, že máme fakt zajímavý mix sortimentu, a nechci na nic zapomenout. Zvu vás raději na web, abyste se podívali sami. 

Můžu však říct, že se poslední dobou zvedá zájem o kaligrafické potřeby, asi proto, že nikdy není pozdě naučit se psát hezky. Prodávají se zápisníky, DIY diáře a pastelky všeho druhu od uměleckých po školní. Máme i široký výběr pouzder na jejich skladování, přenášení a ochranu. Velký zájem očekávám o připravované testovací balíčky, které budou obsahovat kusovky položek, které lze na českém trhu zakoupit výhradně ve velkých sadách.

Nápad s testovacím balíčkem se mi líbí. Dřív jsem si ráda oddychla například u kreslení, a možnost si takto vyzkoušet produkty, aniž bych musela kupovat celou sadu, bych tehdy velmi ocenila. Taková nabídka je navíc velmi ojedinělá, myslím, že jsem o testovacích balíčcích v oblasti tvoření ještě neslyšela. Setkal ses ty sám s nějakou nestandardní objednávkou zboží od zákazníka?

Jestli čekáš nějakou veselou historku „z natáčení“, tak tě zklamu. Vidím to spíš tak, že nestandardní objednávka je pro mě každá, kterou si někdo objedná, v mém asi staromilském pojetí obchodu uzavře kupní smlouvu a pak si bez jakékoliv další komunikace objednávku nepřevezme. Zákazník si neuvědomuje, že pokud ani neodstoupí od smlouvy, tak dluží e-shopu náklady na zpracování a doručení zásilky. Chyba je zřejmě v příliš ochranitelském přístupu ke spotřebitelům a malé informovanosti o tom, že závazky nemá jen prodávající vůči zákazníkovi. Pořád věřím v obchodě v rovnocenný vztah férového dodavatele a poctivého zákazníka. Těm našim tímto velmi děkuji za přízeň.

Petrova rada zní: jděte za tím, co děláte rádi, nesnažte se oblíbit si job, kde vás dobře platí.
Petrova rada zní: jděte za tím, co děláte rádi, nesnažte se oblíbit si job, kde vás dobře platí.

Je pravda, že objednávka zboží na dobírku, kdy zákazník zaplatí hotově přepravní společnosti, vlastně vůbec nepůsobí jako závazek. Je totiž opravdu jednoduché balíček vůbec nevyzvednout. Pro podnikatele to musí být další nepříjemnost v už tak náročném procesu. Prozraď mi, co je pro tebe na vlastním podnikání to nejtěžší? A kdo ti se vším pomáhá?

Mám pracovité a schopné kolegyně, které zajistí velkou část provozu e-shopu, umí poradit a jsou příjemné na zákazníky. Mně stačí zajišťovat pro Sbohemnudu větší nákupy zboží v zahraničí nebo zboží pod naší značkou. Věc, kterou však opravdu nemám rád, je administrativa. 

Když už se nebojíte ničeho – práce, ztrát, určitých obětí na volném čase atd., tak nad vámi pořád visí nebo ji tlačíte před sebou. Říká se, že práce neuteče, ovšem díky tomu, že neutíká právě to papírování kolem, tak můžou utéct výsledky z užitečnějších činností, z užitečnější práce. Ale nechci končit pesimisticky. Kdo má touhu být ve svém, ať se nešněruje myšlenkami na „nechat se dobře zaměstnat“, i když je to obzvlášť v době nízké nezaměstnanosti často pohodlné, navíc s možností šroubovat svoji cenu vysoko. Má rada zní: jděte za tím, co děláte rádi, nesnažte se oblíbit si job, kde vás dobře platí.

Petře, před chvílí jsi zmínil, že chystáš pro svůj e-shop nové testovací balíčky. Mě zajímá, jestli máš se svou firmou do budoucna i nějaké další plány. 

Dlouhodobě se snažím o to, abychom poskytovali více služeb, které můžou zákazníci kombinovat. Budovat s nimi hlubší i širší vztah. Máme služby a zboží, na kterých ušetří za telefonování nebo za energie, a máme i služby, které jim zpříjemní volný čas. Pozitivní reference byla odjakživa mojí velkou odměnou a zadostiučiněním. V tomto chceme pokračovat.

Poslední dobou zvedá zájem o kaligrafické potřeby, asi proto, že nikdy není pozdě naučit se psát hezky.
Poslední dobou zvedá zájem o kaligrafické potřeby, asi proto, že nikdy není pozdě naučit se psát hezky.

Věřím, že s tvým přístupem bude počet pozitivních referencí jenom narůstat. Ty jsi na Zonky dlouhodobým investorem, kromě toho ses také stal součástí projektu Zonky místa. Proč sis vybral zrovna Zonky?

Na Zonky investuju už od jara 2018. Všichni dostáváme řadu nabídek na zhodnocení peněz, počínaje TV reklamou přes finanční poradce až po samozvané telemarketingové nabídky akcií a kdovíčeho. Mně se na Zonky líbí možnost vlastního rozhodnutí, do čeho své peníze dám, co můžu očekávat, včetně přijetí rizika.

Stejně tak se mi líbí i projekt Zonky místa, který vidím jako příležitost být trochu vidět, a to ve spojení s firmou, která na finančním trhu dle mého vystupuje slušně. Věřím, že na projektu Zonky místa dost makáte, jak jsem zvyklý ze zonky.cz, tak se spíš nechám překvapit, kam ho nasměrujete a co přinese. I tento rozhovor mě přiměl trochu se zastavit a zamyslet, kam směřujeme my. Za zajímavé otázky ti tak děkuji. Mám pocit, že vás v Zonky Sbohemnudo skutečně zajímá.

Já ti děkuji za ochotu, se kterou jsi mé otázky zodpověděl. Mám pro tebe jednu poslední. Kdybys měl dát čtenářům nějaký tip na založení vlastního podniku, jaký by to byl?

To je opravdu individuální. Frčí technologie, vývoj aplikací atd., ale ne každý je programátor. Fandím úplně všemu. Ale přece jenom mě napadá něco konkrétního. Moc by se mi na trhu líbil někdo jako „univerzální opraváři“ schopní prodlužovat životnost spotřebičů, které se často vyhazují poměrně mladé s tím, že nejdou opravit nebo se opravují výměnou celého bloku součástek. Vyměnit by se přitom mohla daná drobná součástka, která vadu způsobila a je sama o sobě levná.

Sdílet článek