26. ledna 2018

Energetická katastrofa jménem bitcoin

Tereza Sládková

Jak může virtuální měna ohrožovat ekologii planety? Budete se divit, ale její „těžbou“ trpí některé státy již dnes.

O bitcoinu se toho už napsalo mnohé. Podle posledních zpráv se zdá, že investice do bitcoinu je zalitá sluncem. Sluncem zalitá však není jeho těžba, a už vůbec ne pohled do její budoucnosti.

Kde se těží bitcoiny

Kdo by to byl řekl, že se v souvislosti s virtuální měnou bude řešit ekologie? „Těžba“ této měny je ale na světové úrovni poměrně žhavým tématem. Bitcoin vzniká v počítačích, ve kterých složitým matematickým výkonem dochází k vyřešení rovnice, za které pak majitel (těžař) obdrží určité množství bitcoinů. Po těžbě je vytěžená suma v podobě jakési číselné cifry přiřazena majiteli. Znamená to, že co bitcoin, to unikát.

Přečtěte si naše další články o bitcoinu. 

Program je nastavený tak, že uvolňuje měnu postupně, avšak již nyní dochází k jeho zpomalování. Počet těchto „mincí“ je konečný. Má jich být jen 21 milionů a poslední mají být v oběhu někdy v roce 2140.

Aby počítače celý tento proces zvládly, musejí obsahovat enormní výpočetní kapacitu. Ta už sama o sobě spotřebovává obrovské množství elektřiny a tím, že se zpomaluje uvolňování bitcoinů, je jejich těžba ještě náročnější. Je to stejné jako u jakékoliv jiné těžby – čím hlouběji jdeme, tím je to náročnější a potřebujeme více energie.

Energie pro celý ostrov

Množství energie, která je při těžbě spotřebována, nelze asi normálním způsobem ani popsat. Číslo totiž nikomu nic neřekne. Proto se na to podívejme takto. 159 zemí světa spotřebuje méně energie, než kolik činí množství energie vynaložené na těžbu bitcoinů. Příkladem je např. Nigérie, ale také vyspělé Irsko.

Alarmující je pak fakt, že bitcoin spotřebuje denně tolik elektřiny jako celé Haiti za 365 dní.

Tzv. farmy, kde se bitcoiny těží, jsou často v zemích, kde působí rozsáhlé výpadky elektřiny. Nebo třeba v Číně, kde těžaři bitconů spotřebovávají lacinější vodní elektřinu. Ta by ale jistě našla v nejlidnatější zemi světa mnohem lepší uplatnění.

Bitcoin a budoucnost

V červenci příštího roku mají podle výpočtů bitcoiny spotřebovávat stejné množství elektřiny jako celé USA. Na Valentýna v roce 2020 to už bude ale jako celý svět. A to vše se děje v době, kdy se snažíme zmírnit klimatické změny, šetřit energiemi a učíme se používat obnovitelné zdroje.

A teď vážně. Stojí to bohatství za všechny krásy světa?

Pokud stojí a vy chcete rozumně přistupovat k financím a zároveň ekologii, pak to zkuste s námi na Zonky. My jedeme totiž alespoň #bezpapíru, abychom šetřili přírodu kolem nás.

 

Sdílet článek