O investování

Finanční aktualita: Panika na trhu kryptoměn

avatarUrl

Zonky

19. 1. 2018

ArticlePictureDetail

V polovině loňského prosince Bitcoin dosáhl zatím nejvyšší hodnoty, kdy se jeho cena krátkodobě vyšplhala až k 20…

V polovině loňského prosince Bitcoin dosáhl zatím nejvyšší hodnoty, kdy se jeho cena krátkodobě vyšplhala až k 20.000 USD. Od té doby ale zase jeho cena klesla zhruba o 40 %. Z prosincového vrcholu je někde u poloviny hodnoty.

Na začátek je důležité podotknout, že Bitcoin nemá „jednotnou cenu“. Cena na burzách, ve směnárnách se mírně nebo i více liší, a to v závislosti na volatilitě.

Čekalo se to

Současná křeč se ale netýká jen Bitcoinu, výrazné ztráty v řádu dvouciferných čísel si totiž připisují v podstatě všechny další virtuální měny. Ceny těch méně populárních klesaly dokonce až o 50 %. Probíhající korekce kryptoměn ale není až tak neočekávaná rána z nebe.

Zajímá vás svět kryptoměn? Čtěte více o Bitcoinu zde!

Když pomineme to, že leden vždy býval spíše slabší i v minulých letech, tak právě probíhající korekce není hlavním výprodejem, ale jakousi ozdravnou korekcí a reakcí na probíhající zprávy.

Cena Bitcoinu momentálně klesla téměř o 40 % oproti loňskému roku.

A mají to na svědomí Asiaté

Tyhle propady totiž odstartovaly nedávnými zprávami z Asie. Je potřeba si uvědomit, že právě Asie je dominantním trhem.

Hlavním motorem poklesu jsou podle všeho postoje Číny vůči celému kryptoměnovému sektoru. Viceguvernér čínské centrální banky PBOC uvedl, že by autority měly zcela zakázat jakoukoliv formu centralizovaného obchodování s virtuálními měnami, stejně tak služby k tomu přidružené (třeba elektronické peněženky).

Nejen Čína, ale také Jižní Korea minulý týden oznámila, že hodlá obchodování s kryptoměnami zakázat. O potřebě omezit toto obchodování se ale hovoří i v dalších asijských zemích. Například v Japonsku. Jenže se to netýká jenom Asie, protože potřebu regulace naznačil také hlavní evropský finanční regulátor. Byla tedy jasně definována rostoucí míra regulace pro doposud nezkrocený kryptoměnový tržní segment.

Co bude dál?

Těžko věštit z křišťálové koule. Ve středu večer byly zřejmě kvůli výhodnému kurzu bitcoinové bankomaty v Alze a Paralelní polis dokonce „vyprodané“. Kdo chtěl nakoupit, musel jinam. Bloomberg ale uvádí, že obdobné výprodeje jsou pak typicky následované zpětným posílením.

Kdo ale nemá rád adrenalin, nebo má problémy se srdečním tlakem, jde radši do klidného investování se Zonky!

 

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.



Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčit si můžete od 5 000 Kč do 1 200 000 Kč, a to na dobu od 12 měsíců až do 10 let. Je jen na vás, kolik budete chtít měsíčně splácet a na jak dlouho si půjčku vezmete.

Pokud ale aktuálně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, tak vám budeme moci nabídnout maximální dobu splácení na 8 let. Tato doba vychází z doporučení České národní banky.

© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013