25. dubna 2019

Finanční komentář: Už skoro není co konsolidovat!

Lucie Telievová

Lidé se stále více zajímají o možnost, jak ušetřit. Mezi Čechy se tak slučování půjček stává stále oblíbenějším způsobem optimalizace dluhů. V současné době ji zvažuje dokonce téměř 60 % lidí, kteří mají dva a více finančních závazků. Jenže se zdá, že zájemců už je více, než půjček, které by mohli výhodně konsolidovat.

button_jak_zonky_pujcuje_zelena

Podle průzkumu 6 z 10 Čechů nemá takové úvěry, které by mohli sjednotit. Jak je to možné? Třeba proto, že mnoho lidí stále neví, že sloučit mohou mimo klasických úvěrů i drahé kreditní karty a kontokorenty. Úplně mylně je totiž nepokládají za dluhy. Druhá příčina je ta, že buď mají pouze jednu půjčku, anebo už konsolidovali někdy předtím, a tak není dále co slučovat.

Sloučení v rámci rodiny

Aktuálně proto vzrůstá obliba konsolidace závazků celé rodiny do jednoho. Není přitom nutné, abyste byli oddáni. Spojit půjčky můžete s partnerem, sourozencem nebo babičkou. Je zpravidla ale nutné mít společnou trvalou adresu. Tuto variantu konsolidace by využilo až 43 % Čechů. Možná by jich bylo i víc, ale o téhle možnosti ještě neslyšeli, není moc známá a většina společností ji ani aktivně nepropaguje.

V praxi přitom partnerská konsolidace může být výhodnější, než klasická individuální.

Proč tomu tak je? Důvod je jednoduchý. Úvěrová společnost tím dostane místo jednoho dlužníka vlastně dva, kteří spolu ručí, že budou úvěr splácet. Je to pro ně jaksi bezpečnější, než když jste na úvěr sami. Proto si společnosti mohou dovolit jít s úrokem dolů, a to až o 2 % oproti nabídce, kterou by dostal jednotlivec. Je ale fajn si nejen ke sloučení půjček vybrat takového partnera, který je spolehlivý a jeho dluhy tak nezůstanou pouze na vás, což bohužel není ojedinělá situace.

Pokud máte nějaké nevýhodné úvěry, kreditní karty nebo kontokorenty a nemáte vhodný protějšek, parťák Zonky tu pro vás bude vždycky. Nabízí totiž úrokovou sazbu od 2,99%, což je prostě výhodnější, než kdejaká partnerská půjčka.

Sdílet článek