8. května 2018

Finanční komentář: Vyplatí se investovat do zlata?

Lucie Telievová

Zlato je věčné, navíc je krásné a fascinuje generace už po tisíciletí. Na počátku fungovalo i jako běžné platidlo. Teď už se používá spíš jako ozdoba. Anebo jako investice. Také vás už někdy napadlo, že nevíte, kam s penězi?

Alternativa investování

Zlato vždycky platilo jako uchovatel hodnoty. V krizích se k němu rádi všichni vracejí. Protože když v hubených časech něco vlastníte, jste vlastně bohatí. Tak by se daly shrnout motivy těch, kteří uvažují o zlatu jako o investici. Z průzkumu vyplynulo, že za nejlepší investici ho považuje skoro 20 % Čechů. Jenže jako všechno i zlato má svá pro i proti.

V čem se vyplatí

Nejlepší je brát zlato jako dlouhodobý a hlavně doplňkový nástroj investování. Nejrozumnější je nespoléhat se pouze na zlato, ale svoje finanční zdroje více diverzifikovat. Dá se tedy použít jako doplněk k investicím na Zonky.

1. Je vhodné i pro menší investory

Pokud máte méně peněz – nevadí. Zlato je sice drahý kov s docela vysokou hodnotou, ale má tu výhodu, že je „dělitelné“. Záleží tedy na tom, kolik si ho chcete koupit. Proto lze investovat i v menších finančních objemech:

  • zlaté slitky,
  • zlaté miny,
  • zlaté cihly,
  • zlaté mince.

Pokud byste přemýšleli o špercích, budou nejspíš vždy o trochu dražší než investiční zlato – je s nimi spojena i práce a umělecká hodnota. Naopak pokud klasický šperk budete chtít prodat, už ho pravděpodobně neprodáte za původní cenu, ale pouze za cenu zlata (nebo i menší, pokud nový majitel bude muset investovat do přetavení).

Čtěte také: Nejlepší investice, jaké jste mohli udělat ⇒

2. Očekávaný vzestupný trend

Obchoduje se v gramech anebo v trojských uncích (tj. 31,1034807 g). Aktuální hodnota k 30. 4. 2018 za 1 gram byla 894,69 Kč, za jednu trojskou unci 27 827,62 Kč. Některé zdroje uvádějí, že by hodnota za unci letos mohla osáhnout až k 1 500 amerických dolarů. Jen pro srovnání – v prosinci 2015 stála unce 1 040 dolarů, o rok později už 1 123 dolarů, v prosinci 2017 to bylo 1 238 dolarů. Z toho můžeme vypozorovat rostoucí trend.

3. Nulová cena zlata prakticky nehrozí

Cena zlata sice není nikde garantována a jako jakákoliv jiná komodita podléhá výkyvům, ale možnost, že by jeho hodnota spadla až na nulu, je velmi malá. Však se zlato používalo kdysi i jako univerzální platidlo a byly jím po nějaký čas kryty i peníze. Pokud na zlatu nevyděláte velké částky, lze na něj, na rozdíl od peněz, pohlížet i jako na uchovatele hodnoty. Například v období krize často klesají ceny akcií, nikoliv ale cena zlata.

V čem být obezřetní

Zlato prochází proměnlivým cenovým vývojem. V posledních letech se ale jeho cena pohybuje mezi 1 200 a 1 400 dolary za trojskou unci.

1. Reaguje na krizi, politiku i na počasí

Jakákoliv panika, která způsobí pokles cen akcií a jiných cenin (třeba kvůli krizi) má za následek to, že investoři sáhnou raději po tradičním nástroji – zlatu. Cena pak strmě roste a převyšuje poptávku nad nabídkou.

Čtěte také: Výhody a nevýhody investování na akciové burze ⇒

Další nevýhodou je to, že jeho cena je ovlivněna i počasím. Jak to? Stačí, když pořádně zaprší, a hned máte zatopené zlaté doly. Což neznamená nic jiného než nárůst ceny. Zemětřesení? Další problém. Nedostatek vody na vyčištění zlatých rud taktéž zvedá cenu zlata.

A v neposlední řadě reaguje i na politické události.

2. Nižší likvidita

Pokud byste rychle potřebovali své peníze zpět, nepůjde to nejspíš tak rychle jako třeba na sekundárním trhu na Zonky. Je totiž potřeba počítat i s vyšším rizikem a s náklady obchodů. Aby se pak investor dostal alespoň na hodnotu, za kterou zlato koupil, měla by cena zlata být samozřejmě o něco vyšší než při nákupu.

3. Hůře se uchovává

Chcete mít své zlato v bezpečí? Pak vám nejspíš nezbude nic jiného než si pořídit buď bytelný trezor, což není úplně zdarma, anebo si jeden pronajmout v bance. Ale banka není charita, proto vás úschova bude stát nějakou tu korunu. Znamená to ještě další dodatečné náklady.

Na rozdíl od zlata je při investování na Zonky jedno, jestli prší, nebo padají trakaře. Navíc nemusíte mít na svoji investici nedobytný trezor nebo se stresovat tím, jaký bude vývoj zlata. U nás máte průměrný výnos okolo 6 %. A to se vyplatí!

Sdílet článek