O penězích

Finanční sebevědomí 7. díl: „Jak nakládat s rodinným rozpočtem“

avatarUrl

Zonky

4. 6. 2016

ArticlePictureDetail

Kde kdo si stěžuje, že má málo peněz. Rodiny s malými dětmi samozřejmě nejsou výjimkou. Ale šetřit se dá všude, jen…

Kde kdo si stěžuje, že má málo peněz. Rodiny s malými dětmi samozřejmě nejsou výjimkou. Ale šetřit se dá všude, jen člověk musí nejdřív vědět, za co utrácí, a pak si musí přiznat, za co utrácet vlastně vůbec nepotřebuje. Ano, je to těžké, ano nechce se vám do toho, ale pokud nechcete vyhazovat tisíce oknem, je to jedna z nejlepších cest, jak okno zavřít a ušetřit.

Výdaje lze rozdělit na pravidelné (trvalé platby, inkaso), nepravidelné a mimořádné. Nebo podle druhu na výdaje na bydlení, dopravu, jídlo, hygienické potřeby, oblečení, děti, případně domácí zvířata, pojištění, splátky úvěrů, investice a podobně. Je to moc složité? Tak tedy jednodušeji.

4 základní kategorie odlišných nákladů

  1. chod rodiny (pravidelné, povinné a nezbytné rodinné výdaje)
  2. rozvoj domácnosti (úspory na rekonstrukci, dovolenou, větší nákupy apod.)
  3. radost v rodině (zábava, hobby, atd.)
  4. rezerva pro rodinu (za normálních okolností sem nesaháme, jen v případě největší potřeby)

V ideálním případě si prý máme procentuálně do těchto 4 skupin rozdělit finance v tomto poměru: 60/20/10/10. Tedy nejvíc (60 %) by mělo jít na chod rodiny, 20 % na rozvoj domácnosti, 10 % na radost v rodině a 10 % do rezervy. Schválně si spočítejte, kolik ve které skupině měsíčně utratíte, možná odhalíte díru, kterou musíte zalátat, možná zjistíte, že se naopak někde držíte při zdi a mohli byste si trochu vyhodit z kopýtka.

Jenže, i kdybyste škrtali výdaje jak šílení, kde nic není, ani čert nebere. Musíte do kasičky taky dost přinést, abyste mohli utrácet. Pokud nemáte pravidelný a dostatečně vysoký příjem, škrtání vás nezachrání. Takže příjmy/výdaje musí fungovat najednou.

Odkládat, odkládat, odkládat

Slavný sexuolog mužům radí: zapírat, zapírat, zapírat. Kdo učí finanční gramotnosti, radí odkládat, odkládat, odkládat. V horších časech se budou odložené peníze hodit a jejich nedostatek vás nezažene do kouta a třeba do náruče lichváře. Vždycky se vám může rozbít pračka, auto, vytéct lednička a poničit podlahu, měli byste na to být připravení. Nejjednodušší je do rezervy přihodit, když dostanete odměny nebo něco k narozeninám, dědítě nebo máte vyšší plat.

Jak velkou rezervu potřebujete?

Peníze pro strýčka příhodu by měly pokrýt půl roku vašeho běžného života. Tedy povinné, pravidelné výdaje. Drsné, co? Takže už začněte šetřit a strkat bankovky pod matraci.

Příště si povíme to, co všichni víme. Bez peněz do hospody nelez. Všichni to víme, chápeme, ale proč si tolik lidí půjčuje na věci, na které nemá? Na dovolenou, vánoční dárky, na koupi nového auta? A co se stane, když klesnou příjmy a zvýší se výdaje třeba po narození dítěte?

 

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013