10. ledna 2017

Hacker zprovoznil DOOM na bankomatu. Peníze jsou největší zábava na světě!

Profilový obrázek

Bankomaty jsou obyčejně neskutečně nudná zařízení. Navíc nás často mají totálně v moci. Třeba když odmítnou vysmrknout peníze. A nebo ještě hůř, když peníze vydají, ačkoli vy už dobře víte, že byste vybírat neměli. Takže je prima, že se našel šikovný ajťák, který jim za celé lidstvo vrací úder – a nainstaloval na jeden bankomat kultovní gamesku DOOM. Ostatně, zklidnit se střílečkou, místo aby člověk vybral peníze, které utratí za blbosti, to není vůbec špatný nápad!

Text, ilustrace: Jan Strmiska

Příjemný den strávený ve společnosti bankomatu. Máte stejné fantazie?

Uživatel YouTube, který si říká Aussie50, našel způsob jak nainstalovat DOOM na bankomat. Nejen, že systém rozběhl na softwaru té bedny, ale dokázal využít i tzv. železo – takže se hra ovládá hardwarovými tlačítky, jaké obyčejně slouží pro truchlivé věci jako je zjišťování zůstatku na účtu apod. Ikonický stroj se tak obratem ruky stal zábavnějším místem než feed drtivé většiny uživatelů Facebooku. 

Nebylo by na škodu, kdyby člověk před výběrem musel nejdřív odehrát aspoň jeden level. To by se ušetřilo peněz!

Mnoho bankomatů jsou dnes prostě obyčejné počítače, které běží na Windows, takže by nemělo být obtížné rozběhnout na nich starší hru jako DOOM. Z videa se dá ale vypozorovat, že tento konkrétní bankomat běží na Windows XP, takže Aussie50 musel do stroje nainstalovat DOSBox, emulátor operačního systému MS-DOS. Na jednom místě ve videu muž taky prozrazuje, že používá I-PAC2. To je počítačový kontrolér určený převážně pro připojení arkádových ovládacích prvků, jakými jsou tlačítka nebo pákové ovladače – joysticky. Tento obvod byl speciálně navržen pro MAME emulátor. Což zní složitě, ale v podstatě to znamená, že je tím zajištěna podpora tisíců her.

Kdyby se tenhle nápad podařilo rozšířit, tak až vám příště nebude chtít bankomat vyplivnout peníze, mohli byste si aspoň zagamesit Jen počkej, Pokemony nebo SPACE INVADERS.


Ještě jedna zajímavost. Aussie50 je natolik šikovný, že se mu podařilo nahackovat i do tiskárny bankomatu, takže ta teď spolupracuje taky. Místo výpisu zůstatku vám tak tiskárna může vyplivnout třeba skóre ze hry nebo cheaty. Taky si dovedeme představit, že se do bankomatu  naprogramuje spousta nových vylepšení. Třeba, že vám nedá hotovost dokud neodehrajete alespoň jeden level.

Co když se výběr změní na multiplayer v systému deathmatch? Takže všichni hráči musí zaplatit vstupní poplatek a vítěz bere všechno! Ale to už někdo vymyslel. Říká se tomu klasická banka.

A ještě bonusová zpráva pro herní masochisty, Doom si můžete zahrát i na i na dotykovém Touch Baru u nového MacBooku Pro. Běží to v ultraširokém rozlišení 2170 x 60, takže přehlednost je nula, ale skalní fanoušci jsou na tom schopní odehrát i několik úrovní.

Sdílet článek