O penězích

Investice do vzdělání, aneb kolik stojí školák?

avatarUrl

Zonky

28. 8. 2019

ArticlePictureDetail

Nástup do školy je velká událost. A tato změna není jednoduchá vůbec pro nikoho. Ani pro děti, kterým najednou začnou…

Nástup do školy je velká událost. A tato změna není jednoduchá vůbec pro nikoho. Ani pro děti, kterým najednou začnou povinnosti, ani pro rodiče, ale ani pro jejich peněženky. Nastal čas prvňáka vybavit vším možným. Některé školy rodičům poskytují předem přímo seznamy, co všechno je potřeba pořídit. Je také rozdíl v tom, co je žákům schopna poskytnout škola, anebo zda vše budete financovat sami. 

Zde je malý přehled toho, na co byste určitě neměli zapomenout:

Aktovka nebo batoh je jedna z největších investic

Měli byste si dát záležet na tom, aby školní taška byla opravdu kvalitní, a ne příliš těžká. Často se po dětech vyžaduje, aby veškeré učebnice a sešity nosily s sebou. Když k tomu přičtete ještě tělocvik, svačinu i s pitím a věci na výtvarku, docela se to pronese. Kvalitní ale určitě neznamená co nejdražší. Hodně také záleží na vkusu dítěte, protože ono ji bude každý den nosit. Jak vybrat tu správnou?

Batoh by neměl být příliš velký.
Batoh by neměl být příliš velký.
  1. Dbejte na anatomii tašky. Záda by měla být vyztužená a vypolstrovaná, popruh tašky nastavitelný a alespoň 4 cm široký. Taška dítěte na prvním stupni by neměla vážit víc než 1 200 g.
  2. Nezapomeňte na bezpečnostní prvky jako jsou reflexní nášivky, pruhy, odrazky atd.
  3. Zeptejte se na certifikaci a atesty. Nikdy není na škodu pátrat po certifikovaných výrobcích, naprostým základem by měla být norma ČSN 79 6506 (jinak ji nelze označovat za školní tašku). Mezi další certifikáty patří například ITC Certifikovaná kvalita, nebo zahraniční AGR.

Cena batohu je pro mnohé rodiče důležitá, výše zmíněné atributy by však měly být hlavní. U tašek do 1000 Kč je potřeba být velmi obezřetní. Poohlédněte se u prověřených výrobců, jinak by cena mohla mít neblahý vliv na životnost, nehledě na vliv na zdravá záda dítěte. Většina tašek se pohybuje mezi 1000 a 2000 Kč. 

Zvýšená pozornost patří i penálu a psacím potřebám

Nejdřív je důležité pořídit penál. Máte v zásadě možnost pořídit levně již předvybavený v nějaké hypermarketové akci, jenže takové pouzdro nejen že obsahuje mnohé zbytečnosti, navíc zbytečně přidává na váze tašky. Druhou možností, ale časově náročnější, je koupit penál prázdný a vybavit si ho podle svého. 

Penál včetně psacích a výtvarných potřeb vás vyjde na 1000 až 2000 Kč.
Penál včetně psacích a výtvarných potřeb vás vyjde na 1000 až 2000 Kč.

V penálu by vám neměly chybět potřeby jako jsou psací pero (ergonomické), pastelky a tužky (ideálně trojhranné), ořezávátko, guma, nůžky, lepidlo a malé pravítko. Je potřeba myslet také na výtvarné potřeby jako jsou vodovky, štětce, tempery nebo voskovky.

Co se ceny týče, samotný penál vás může vyjít na 200 – 1 000 Kč. Veškeré vybavení se pak pohybuje v řádech stokorun až lehce přes tisícikorunu.

Další doplňky, které mají v tašce své místo

Kromě aktovky a psacích potřeb je důležité myslet také na svačiny.
Kromě aktovky a psacích potřeb je důležité myslet také na svačiny.

Patří mezi ně například svačinový box a lahev na pití. Než něco pořídíte, je potřeba vyzkoušet, zda se vejde do nějaké postranní kapsy, nebo přímo do tašky. Box pořídíte do 300 Kč, lahev je možno „recyklovat“ poté, co vypijete nějakou balenou vodu či limonádu, anebo pořídit jinou. Pak počítejte s investicí od stokoruny výše.

Investicí bude také koupě sešitů, ty samy o sobě nejsou nákladnou investicí, je však potřeba je také obalit, a to nějakým plastovým přebalem, anebo kreativněji například pestrým balícím papírem nebo samolepící tapetou. Takto vyzdobené sešity vás vyjdou na 50 až 200 Kč. Dále pak možná budete potřebovat i desky na písmenka a číslice, za cca 100 Kč.

Záleží i na přezůvkách

Protože v nich dítě bude trávit značnou část dne. Závisí na tom, zda dáváte přednost klasice, anebo dnes stále oblíbenější alternativní variantě v podobě barefoot, či kompromisu. Rozhodně není radno přezůvky pořizovat bez dítěte. Měly by dokonale padnout, nikde nedřít a neškrtit. Dle vašich zvyklostí a náročnosti pořídíte od 200 výše. Je dobré počítat i s investicí do sáčku na přezůvky, případně ho můžete ušit.

Boty je potřeba vybírat pečlivě, dítě v nich stráví většinu času.
Boty je potřeba vybírat pečlivě, dítě v nich stráví většinu času.

Když už jsme u bot, bude potřeba se zamyslet i nad vybavením na tělocvik. Dítě nejspíš bude potřebovat sálové boty i boty na ven, plus oblečení. Pokud budete pořizovat vše nové, opět se plácnete přes kapsu. Záleží ale i na tom, zda si potrpíte na výbavu od světových značek, anebo postačí něco „hypermarketového“. Opět se ale vyplatí nešetřit minimálně na sportovních botách. Odhadem vás to vyjde na částku mezi 1500 Kč a více.

Veškeré vybavení pro prváčka vás vyjde určitě na několik tisíc, záleží na vašich požadavcích a možnostech. Počítejte se sumou okolo 4 tisíc a více.

Kolik teda stojí vzdělání celkově

Ačkoliv 4 000 korun nezní jako tak závratná částka, za léta studia se výše potřebných financí nastřádá. Základní vzdělání včetně výše zmíněné výbavy, učebnic pro druhý stupeň, školních obědů, kroužků a výletů vás vyjde zhruba na 120 000 Kč.

Za čtyřleté školní vzdělání zaplatíte okolo 45 000 Kč.

Bakalářské studium zahrnující studijní materiály, obědy v menze, ubytování na koleji a zahraniční výjezd jako je například Erasmus pak studenta vyjde na 140 – 200 000 Kč.

soukromého vzdělání, ať už základního, středního nebo vysokého si připravte 20 – 70 000 Kč ročně navíc.

Nutno ale dodat, že investice do vzdělání je vždy správná volba! Pokud přemýšlíte i do budoucna, je fajn mít na veškerá studia našetřeno – nic vás pak nepřekvapí. Spořit můžete začít hned, třeba tím, že budete investovat s námi na Zonky. Dětem tak časem budete moct předat víc, než jen základní výbavu do školy. 

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013