16. listopadu 2017

Investorkou na rodičovské dovolené

Tereza Sládková

Mladá maminka Lucie se na rodičovské dovolené věnuje nejen dceři Elišce, ale také psaní článků, organizaci únikových her v Praze, učí se hindštinu, plánuje s rodinou cesty kolem světa a zároveň vydělává díky investicím na Zonky.

Lucko, prozradíš nám, jak se u tebe zrodila idea stát se investorkou na Zonky?

O Zonky jsem slyšela úplně poprvé od svého kolegy v práci, který s tím tenkrát přišel jako s novinkou na trhu. Tehdy jsem tuto službu moc nechápala a ani neřešila. No a pak s tím přišel po letech můj přítel v době, kdy jsme měli volné finance především z darů pro naši dceru Elišku. A tak jsme přemýšleli, co s těmito penězi udělat a jak je Elišce co nejvíce zhodnotit s co nejmenší námahou a rizikem. Spořicí účty pro nás vzhledem k nevýhodnosti nepřipadaly v úvahu. Začali jsme na Zonky a vlastně nás ani nenapadlo jít jinam. Tehdy služba Zonky sice teprve začínala, ale reklama a doporučení přátel nás dovedlo na jejich stránky.

Pohybovala ses ty nebo tvůj přítel ve finančním prostředí? Je nutné, aby měl investor nějaké speciální znalosti?

Tak já začnu sebou, já jsem vystudovala VŠE v Praze, nějakými finančními znalostmi tedy disponuji. Poté jsem pracovala v bance, kde se finance řeší dnes a denně. Přítel studoval na podnikatelské fakultě VUT v Brně, ale je spíše technického zaměření. Pro investora na Zonky ale není třeba žádného speciálního vzdělání. Je to skutečně jednoduché a ani to není nijak finančně nákladné, stačí investovat po troškách, co zrovna máte navíc.

A hlavně je možné začít investovat třeba jen se 200 Kč měsíčně.

Lucie je velmi akční maminkou. Vedle psaní článků a učení hindštiny, moc ráda cestuje.

A co počáteční obavy? Neměla jsi strach posílat peníze na tehdy neznámé Zonky?

Úplně na začátku trošku ano. Přece jen posíláte své peníze někomu, koho neznáte, jen na základě příběhu a posouzení někoho jiného. Proto jsem přispívala po menších částkách. Pak ale strach odpadl, protože naše portfolio je fakt v pohodě. Máme tam samozřejmě nějaké problémové investice, ale není toho tolik, protože máme většinou investice A a B, tedy ty méně rizikové, trochu těch rizikovějších C, sem tam D.

Podle čeho se, Lucko, rozhoduješ, který příběh podpoříš?

To má u mě vývoj. Ve chvíli, kdy jsme měli více peněz, které jsme potřebovali investovat, jsem se rozhodovala podle výše úroku. A protože byla Eliška malá a já měla více času sedět u počítače a sledovat nové příběhy, klikala jsem na nové výhodné úroky. Tehdy to byl docela závod, teď tomu tak už není. A pak čím víc docházely finance, tím více jsem se orientovala na příběh, protože už jsme přece jen měli rozhozené portfolio, ve kterém byly i rizikovější půjčky, ale o to výnosnější. Když se objevilo něco pěkného, co mě zaujalo, tak jsem to odklikla. Občas se i stalo, že některá z mých půjček byla nedoinvestovaná, což mi bylo líto, protože jsem to těm lidem přála. Po čase jsem se ale dozvěděla, že každý schválený příběh získá peníze. Ať už od investorů, nebo od Zonky, což mě velice potěšilo.

Pamatuješ si na příběh, který tě hodně oslovil?

Bylo jich tam mnoho. Shodou okolností některé z nich mají teď zrovna potíže se splácením, ale příběhy a hlavně záměry jsou to skvělé. Oslovila mě například ovčí farma, i když tedy nejsem úplnou bio matkou, ale zvířata mám moc ráda.

Pro Lucii je investování na Zonky koníčkem, který jí ale vydělává.

Kolik času ti investování zabere?

Dříve jsem se mu věnovala určitě denně a pečlivě jsem odklikávala. On to byl i takový boj o čas, kdo dříve klikne. Souviselo to ale také s mojí cestovatelskou vášní a takovým mým osobním cestovatelským projektem, u kterého jsem seděla dost u PC a plánovala. Eliška spinkala, tak jsem to využívala na investování a plánování cest. Postupem času se ten čas snižoval. Teď už sice zase máme volné finance právě z již investovaných peněz, ale uvidíme, co s nimi dále podnikneme. Zvažujeme jednu zahraniční obdobu Zonky, ale údajně nemá tak dobrý riskový management jako Zonky, tak stále váháme.

Investovat na Zonky, nebo nechat peníze ležet na účtě?

Jednoznačně investovat. Sice peníze nejsou tak likvidní, a tedy se k nim hned nedostanu, ale díky otevření sekundárního trhu se v tomto ohledu situace zlepšila. Pokud tedy budu své peníze potřebovat, nabídnu půjčky a věřím, že je někdo rychle koupí.

Tvé tři rady pro nové investory?

První mou radou je se toho jednoduše nebát, i když půjčujete své prostředky. Většina vašich investic se vám krásně vrátí. Na riskovém workshopu od Zonky nám doporučovali minimální počet investic 122, aby to bylo bezpečné a nedostali jste se do mínusu, když tak jen na 0. Takže toho se držím, mám asi 150 investic, a to bych radila i ostatním. Pro mě je to tedy už výdělečné, i kdyby to bylo za nízké úroky. Třetí radou je investovat po malých částkách.

Jak vidíte, být investorem na Zonky není žádná věda, ba naopak, může to být pro vás způsob výdělku. Zkuste to také například s 200 Kč měsíčně a zhodnoťte své finance. Třeba si tím splníte své sny nebo třeba pořídíte nové auto.

Sdílet článek