13. ledna 2018

Jak na finance: Kapesné učí děti hospodařit

Lucie Telievová

Kapesné je ošemetná věc. Někdo ho dává, jiný ne. Pravdou ale je, že v tomto případě neplatí, že peníze kazí charakter. Děti by se totiž měly už od raného věku seznamovat s tím, jakou mají peníze hodnotu, a učit se, jak s nimi hospodařit.

Když budete děti od mala učit pracovat s penězi, zajistíte tak svým potomkům, že k penězům budou mít zdravý vztah, a minimalizujete riziko, že jednou nebudou schopné zacházet se svým rodinným rozpočtem. Nebo co hůř – nenadělají si zbytečné dluhy. 

Více článků „Jak na finance“ čtěte zde.

Body pro

  • Naučíte dítě hospodařit s určitým množstvím peněz.
  • Dítě se postupně učí tomu, jak spořit. Třeba na věci, které chce a na které jedno kapesné nestačí.
  • Větší děti si díky vlastnímu účtu osvojí zacházení s „imaginárními penězi“ a praktické věci ohledně vztahu s bankou. Například to, jak používat internetové bankovnictví nebo vybrat z bankomatu.

Děti a kapesné

Pro menší děti se pro začátek hodí třeba tradiční porcelánové prasátko. Mohou v něm mít schované nejen své kapesné, ale třeba i peníze k narozeninám od babiček. Pravidelné kapesné by potomek měl začít dostávat zhruba s nástupem do školy. Ideálně ho vyplácejte jednou týdně. Je fajn dítěti vysvětlit a naučit ho, že pokud si koupí sladkosti, nebude si pak moci dovolit něco jiného, po čem touží také. Tedy jakousi otázku volby.

U menších dětí můžete začít s tradičním prasátkem.

Moc důležitá je také důslednost. Když dítko utratí všechno v první „výplatní den“, mělo by se zároveň naučit, že musí počkat do dalšího. Když budete mít nastavena všechna pravidla, která se společně naučíte dodržovat, a dítě bude schopno si o svých penězích do určité míry rozhodovat samo, je ten pravý čas na další krok. Úplně jinak se totiž hospodaří s penězi, které má potomek v ruce, a jinak zase s těmi, které jsou uložené někde na bankovním účtu.

Záleží na tom, jak je vaše ratolest v tomto ohledu samostatná, ale založení vlastního bankovního účtu by mělo následovat okolo 12 let. Dítě u sebe pak nemusí ani nosit hotovost, peníze si totiž může vybrat, kdykoliv potřebuje.

Tak kolik?

Nedá se asi obecně určit, kolik je správně. Začněte kapesným v řádu desítek korun. Obecně by výše kapesného měla být taková, aby rodiče unesli, když dítě utratí všechno zcela nesmyslně – vězte, že se teprve se učí s penězi zacházet –, a ideálně i taková, jaká je obvyklá u vrstevníků v okolí. Výše by se měla odvíjet také i od finančních možností rodiny.

Jak dítě roste, zvyšujte podle potřeb i částky. Úplně klíčovým momentem ve finanční výchově je zjištění, že ne všechny peníze jsou na útratu, ale i na povinné výdaje, a třeba i na spoření, případně investice.


Pokud jste dali za úkol vašemu dítěti, aby si samo hradilo například obědy nebo účet za telefon, je to z hlediska výchovy k zodpovědnosti k penězům super. Dítě zjistí, že jsou platby, které je prostě nutné zaplatit. Navíc se naučí s penězi neplýtvat. Platí-li si zmíněné obědy ve škole a chytí třeba chřipku, je totiž pak v jeho zájmu ony obědy odhlásit – zůstane mu pak víc, než kdyby zbytečně částka propadla za nesnědené jídlo. Nicméně je potřeba jeho kapesné o tyto částky adekvátně navýšit.

Jaké kapesné dáváte svým dětem vy?

button_jak_zonky_pujcuje_cervena

Sdílet článek