15. srpna 2019

Jak najít a získat tu nejlevnější půjčku? Na internetu

Lukáš Zelený

Potřebujete půjčit, ale nevíte, jak si v záplavě nabídek vybrat? Tápete nad průměrnou úrokovou sazbou a vlastně ani úplně přesně nevíte, co si představit pod zkratkou RPSN? Zvolit tu nejvýhodnější nabídku se v současné době může zdát složité. Nezoufejte, vše zvládnete v klidu domova, online.

Půjčky se stávají běžnou součástí našich životů, alespoň reklamy nám to tak prezentují. Nemáte na nové auto? Půjčte si. Nemáte na své sny, dovolenou nebo nový telefon? Půjčte si. Úvěrových poskytovatelů jsou desítky a samotných produktů ještě více. Pokud se sami aktivně nezajímáte o výhodnost půjčky, můžete se snadno zadlužit. 

Zadlužit se však nemusíte jen u banky. Ještě nedávno bylo na trhu tolik nabídek nebankovních společností, že je bylo nemožné spočítat. To se ovšem změnilo – novela zákona o spotřebitelském úvěru svět půjček zpřísnila a uzákonila podmínku, že bez platné licence od ČNB nelze úvěry poskytovat. 

Rozhodujícím parametrem při výběru půjčky je RPSN – součástí této sazby je totiž jak úrok, tak i veškeré poplatky.

Díky tomu se nabídka půjček pro mnohé přece jen trochu zlidštila. Najít tu nejlepší z nejlepší však nemusí být vůbec snadné. Problémy s výběrem mohou mít především ti, kteří se běžně nezadlužují a pro které je uzavření půjčky španělskou vesnicí.

Porovnávání půjček podle úroků? Nemá to smysl

Zajít do nejbližší banky a požádat o půjčku je to samé jako zadat do internetového vyhledávače slovo půjčka. Ano, úvěr možná získáte velmi rychle a bez zbytečných obstrukcí, ale za jakých podmínek? Pravděpodobně vás vyjde mnohem dráž, než kdybyste využili nabídky konkurence. 

  • roční procentní sazbu nákladů (RPSN),
  • výši půjčované sumy,
  • dobu splatnosti půjčky.

Porovnat více půjček od několika poskytovatelů se vyplatí. Nejenže získáte přehled o tom, jaké ceny se na úvěrovém trhu pohybují, ale najdete zároveň i tu nejvýhodnější půjčku právě pro vás. Při srovnání půjček se zaměřte především na:

Půjčku neporovnávejte  podle výše úrokové sazby.
Půjčku neporovnávejte podle výše úrokové sazby.

A proč je důležitější RPSN než samotný úrok? Úroková sazba o výhodnosti půjčky nerozhoduje – je-li úrok nulový, neznamená to, že nezaplatíte nic navíc. Rozhodujícím parametrem je RPSN – součástí této sazby je jak úrok, tak i veškeré poplatky. Samozřejmě čím vyšší RPSN bude, tím dražší úvěr očekávejte.

O půjčku můžete zažádat i online

Srovnávat můžete nejen bankovní půjčky, ale také nabídky nebankovních společností včetně P2P platforem, jako je například Zonky. Díky tomu vám neunikne žádná výhodná nabídka. Třeba od lidí získáte lepší nabídku než od finančního ústavu. V současné době si navíc u většiny společností můžete o půjčku snadno zažádat online. Nemusíte tak trávit den ve frontě na pobočce.

Online žádost je obvykle nezávazného charakteru. Pokud tak po jejím podání zjistíte, že poskytovatel podmínky upravil, můžete se obrátit na konkurenci. Půjčky na internetu nejsou žádnou převratnou novinkou, nabízeny už jsou touto formou nějaký ten pátek. Není tak důvod se online sjednání obávat. 

Sdílet článek