12. ledna 2018

Jak nové technologie mění pravidla investování

Ondřej Bíba

Nové technologie mají dopad na téměř každý aspekt našeho života a investování rozhodně není výjimka. Rozvoj na digitálním poli dal investorům do rukou nové nástroje, které usnadňují jejich život a pomáhají jim eliminovat roli emocí v jejich rozhodování.

Záplava informací a neustálý stres

Investoři jsou dnes pod neustálým přívalem informací. Ať se již jedná o přelomové zprávy ze světa, bouřlivé změny na burze, nebo doporučení na zaručené zbohatnutí při zakoupení těch či oněch akcií, podobnému informačnímu šumu se lze jen těžko vyhnout. Jako individuální investoři jste tak pod každodenním neviditelným tlakem, kdy se jen těžko uniká pocitu, že na tyto zprávy musíte reagovat a upravit podle nich skladbu svého portfolia.

Cílem většiny investorů je ovšem dělat chytrá a efektivní rozhodnutí, která jim přinesou v budoucnu co nejvyšší zhodnocení jejich prostředků a zároveň je nevystaví zbytečnému stresu. Pokud vás však zatím investování neživí na plný úvazek, pravděpodobně se chcete vyhnout tomu, abyste u svého portfolia a jeho správy museli trávit každou volnou minutu.

Robotičtí investiční pomocníci

Nové technologie dnes investorům nabízejí řešení pomocí automatických programů, které budou jejich portfolia spravovat. Oproti tradičním finančním poradcům nabízejí primárně úspory v řádově nižších poplatcích, ale to není vše.

Lidské uvažování je totiž náchylné k emocím.

Pokud lidský investor zaznamená okamžitý masivní propad třeba na akciovém trhu, jeho přirozenou reakcí může být snaha minimalizovat ztráty a tak říkajíc opustit potápějící se loď a zbrkle vše prodat. Akciové trhy však v dlouhém období vykazují pozvolný růst a krátkodobé ztráty jsou ve víceletém horizontu většinou eliminovány.

Robotičtí investoři jsou schopní situaci analyzovat s „chladnou hlavou“ a bez emocí a na základě všech dostupných dat posoudit, jaké chování je pro vás nejracionálnější. Pokud jim to dovolíte, budou pro vás pravidelně balancovat vaše portfolio a v případě důležitých kroků se vás pomocí SMS mohou zeptat na váš preferovaný postup.

Investování pomocí peer-to-peer

Pokud se nechcete pouštět do obchodování na akciových trzích (ať již s asistencí roboporadce, nebo bez něj), je jedním ze způsobů, jak využívat nové technologie, investování pomocí peer-to-peer platforem. Díky online službě, jakou je třeba Zonky, můžete investovat do konkrétních lidských příběhů a projektů.

Moderní technologie a rozvoj peer-to-peer služeb umožňují propojit na dálku investory a ty, kteří si chtějí půjčit a nechtějí chodit do banky.

Internetové prostředí navíc zajišťuje zúčastněným anonymitu a o bezpečnost všech transakcí se zase postará peer-to-peer platforma, tedy samotné Zonky.

Investoři na Zonky dosahují po odečtení poplatků průměrných výnosů ve výši 5–7 %. Veškeré informace o investicích jsou navíc dostupné online a správa a tvorba portfolia je přehledná a časově nenáročná. Zkuste to také.

 

Sdílet článek