Rady a tipy

Klíč k úspěchu a kreativitě? U schůzek neseďte, běžte na vycházku!

avatarUrl

Zonky

15. 5. 2017

ArticlePictureDetail

Sedět, nebo chodit? To je to, oč tu běží. Stoupenci trendu takzvaných „walking meetings“, tedy schůzek za pochodu,…

Sedět, nebo chodit? To je to, oč tu běží. Stoupenci trendu takzvaných „walking meetings“, tedy schůzek za pochodu, slibují, že právě tahle varianta má nesporné výhody. Zvyšuje kreativitu, prospívá zdraví a pomáhá řešit zapeklité problémy. Jestli třeba promýšlíte, jak rozjet vlastní podnikání, nebo kde začít s renovací bytu, na které si můžete snadno a rychle půjčit na Zonky, vyražte na procházku. Uvidíte, že nápady přijdou rychleji než u stolu.

Text: Marie Barvínková, Foto: Profimedia

Většina z nás sedí tak často a tak soustavně, že už tom ani nepřemýšlíme. Naopak jít na procházku, výlet nebo se věnovat lehkému běhu je pro spoustu „kancelářských krys“ skoro událostí. Přitom problémy sedavých zaměstnání a toho, jak jsou škodlivé pro naše fyzické i psychické zdraví, už vědci podrobně prozkoumali.

Z jejich prací se ukazuje, že sedavý způsob života může přispět k cukrovce, srdečním chorobám a riziku infarktu, depresím i zvýšenému stresu, chronickým bolestem zad a dokonce k rakovině.

Skvělé pro tělo, ještě lepší pro mozek

Ne všichni se shodnou, co z toho způsobuje samotné vysedávání a co je spíš výsledkem celého životního stylu. Jisté je ale to, že každý odborník na lidské zdraví pochválí chůzi.

Tenhle zdravý a pro člověka přirozený pohyb nás umí udržovat v kondici a dlouhodobě pomáhá proti chronickým neduhům. Zařídí taky svěží mysl a nové nápady.

Ze stejného důvodu ho propagovali třeba filozof Friedrich Nietzsche, americký prezident Thomas Jefferson, spisovatel Henri David Thoreau nebo svatý František z Assisi – a dnešní věda jejich nadšení potvrzuje.

Výzkumníci z americké Standfordovy univerzity například otestovali skupinu osmačtyřiceti lidí, které nechali chvíli sedět a chvíli chodit. Přitom jim zadávali testy, které měří schopnost řešit problémy kreativně či pomocí logického úsudku. V logice se účastníci během procházky zlepšili jen mírně, zato kreativní myšlení se zvýšilo v průměru o 81 procent.

V dalším experimentu jsme účastníky nechali vymýšlet kreativní přirovnání,“ píší autoři v závěru studie.

„U toho buď seděli, chodili na pásu, procházeli se venku, nebo je někdo vezl na vozíku. Nejnápaditější a nejkvalitnější přirovnání vymysleli právě ti, co chodili venku,“ zjistili autoři studie.

Schůzka, co vás rozveselí

Z podobných pokusů vycházejí takzvané walking meetings, ze kterých se stává velký trend s jednoduchou myšlenkou. Místo schůzky na obědě, na kafi nebo v zasedačce vyrazte probrat pracovní záležitosti na procházku.

Bok po boku se vám bude snáze komunikovat, jeden druhého budete lépe poslouchat, mobily zůstanou v kapse a oba (nebo všichni) se budete loučit usměvaví, nabití nápady a energií.

Tak alespoň svou zkušenost se schůzkami za chůze popisuje jejich propagátorka Nilofer Merchant, která jich za svou kariéru investorky, poradkyně a koučky odchodila už stovky.

Svůj vlastní malý průzkum si udělal i magazín Harvard Business Review: na pracovní návyky a na okolnosti jejich schůzek se zeptali sto padesáti lidí. Ukázalo se, že ti, co při setkávání často chodí, jsou obecně v práci spokojenější. Cítí, že jejich kreativní potenciál je lépe využitý a že se na práci lépe soustředí.

Není sice jasné, jestli v tomto případě bylo dřív vejce (walking meetings), nebo slepice (kreativnější a zajímavější povolání), ale zdá se, že nový způsob setkávání stojí za pokus. Chce to ale dodržet pár zásad.

Jak to provést správně?

1. Každého upozorněte dopředu a počítejte i s odmítnutím
„Asi třicet procent lidí, kterým procházku navrhnu, mi řekne, že se na to necítí v dostatečné kondici,“ píše Merchant. I ti, které myšlenka nadchne, se možná budou potřebovat připravit, ať už psychicky nebo prakticky – třeba tím, že si vezmou boty na přezutí.

2. Scházejte se jen v pár lidech
Ideálně ve dvou, maximálně ve třech. Ve větší skupince už by vycházka byla chaotická a kontraproduktivní.

3. Naplánujte si trasu
Nejprve si s druhou stranou stanovte, jak bude schůzka dlouhá. Pak rozhodněte, kudy a kam se půjde. Mělo by se jednat o příjemná, klidná místa, žádnou rušnou hlavní ulici, a procházka by neměla trvat déle než hodinu. Nejlepší je trasu dopředu vyzkoušet.

4. Najděte zajímavé místo
Například washingtonský primář a zastánce chůze Ted Eytan prozradil své tajné lákadlo: jako jednu ze zajímavostí, které uvidí po cestě, vždy zmíní Washington Coloseum, sportovní arénu, kde svůj první americký koncert odehráli The Beatles.

5. Nepospíchejte
I když jste sami zvyklí na svižnou chůzi, váš partner nebo partnerka možná není. Vždy se přizpůsobte tempu toho pomalejšího. Sice jde tak trochu o cvičení, ale nikdo by se neměl zpotit nebo zadýchat.

6. Vždycky mějte plán B
Pro případ ošklivého počasí nebo jiných komplikací naplánujte procházku tak, abyste se mohli přesunout do kavárny nebo restaurace. Nenechte se k tomu ale svést jen tak pro nic za nic, cílem má být lepší tělesná a psychická kondice, ne zaplácnout se na závěr čokoládovým dortem se šlehačkou.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013