16. května 2019

Konsolidace půjček: kdy po ní sáhnout a komu se vyplatí?

Petra Zápotočná

Jestliže máte více nevýhodných úvěrů najednou, možná je na čase přehodnotit svou strategii splácení a zkusit konsolidaci půjček, která vám pomůže sloučit všechny půjčky do jedné. Pokud jste navíc byli v minulosti vzornými plátci, můžete se pravděpodobně těšit také na nižší úroky a s tím související příznivější podmínky splácení.


Princip fungování konsolidace

Mnoho bankovních i nebankovních společností dnes nabízí službu konsolidace – sloučení všech vašich úvěrů do jednoho. Prakticky to znamená, že zvolená banka nebo nebankovní společnost předem splatí veškeré dluhy za vás, ale na oplátku bude chtít, abyste jí to všechno vrátili zpět.

Částka, kterou budete splácet, se sice bude skládat ze všech předchozích úvěrů, ale zpravidla bude zatížena nižším úrokem. Dobré je také vědět, že banky obvykle slučují půjčky do hodnoty cca 1 000 000 korun, nicméně najdou se i výjimky, které umožňují konsolidovat i dvojnásobek.

Proč jít do konsolidace

  1. Získáte nižší úrokovou sazbu a měsíčně budete splácet menší částku.
  2. Další výhodou této služby je to, že konsolidovat můžete prakticky vše – od klasických úvěrů až po leasing, kreditní karty nebo kontokorent. Obzvlášť na kreditních kartách nebo kontokorentech s vyššími úroky můžete hodně ušetřit.
  3. Splácení pro vás bude jednodušší a přehlednější – budete mít jenom jeden úvěr, který budete sledovat, čímž vám ubudou starosti s kontrolou všech ostatních.
  4. Ubudou vám transakční náklady – například poplatky za vedení více úvěrů najednou.
  5. Máte možnost si znovu nastavit délku splácení dle potřeby až na 120 měsíců.  

I přes neznalost žadatelů využití konsolidace stoupá

Konsolidace půjček je alternativa, ke které se podle průzkumů bankovních společností uchyluje čím dál více lidí – oproti letošnímu roku vzrostl počet konsolidací až o jednu třetinu. Nicméně by tento podíl mohl být ještě vyšší, kdyby byli žadatelé více obeznámení s možnostmi, které tato služba nabízí.

Konsolidace se vyplatí těm, na které je spoleh a mohou zaručit včasné splácení.
Konsolidace se vyplatí těm, na které je spoleh a mohou zaručit včasné splácení.

Mnoho lidí si neuvědomuje, že konsolidovat se dají mimo klasických spotřebitelských úvěrů i kreditní karty nebo kontokorent. Kromě toho většina lidí také nevěděla, že mohou úvěry z celé rodiny sjednotit do jednoho – této příležitosti by podle průzkumu využily více než dvě pětiny dotázaných. I když je tato nabídka na trhu aktuální více než tři roky, mnoho lidí přiznalo, že o tom vůbec nevěděli. Dá se tedy říct, že neznalost možností na trhu bývá hlavním kamenem úrazu a důvodem, proč více lidí nekonsoliduje.

Konsolidace se vyplatí poctivcům

Konsolidace se vyplatí těm, na které je spoleh a mohou zaručit včasné splácení. Pokud jste už předtím měli problémy s nepravidelným a opožděným splácením, budete mít už nejspíše černý puntík v úvěrovém registru. Finanční instituce si před schválením žadatele řádně prověří, ať už doložením příjmu, nebo právě zkontrolováním registru. Počítejte s tím, že tyto instituce budou chtít nejen přehled vašich příjmů a výdajů, ale v mnoha případech budou také vyžadovat, abyste do konsolidovaného úvěru vstoupili společně s partnerem.

Pokud jste však byli poctiví a spláceli předchozí úvěry včas, můžete očekávat příznivější podmínky a výhodnou úrokovou míru – to je aspekt, který vám pomůže ušetřit peníze. V opačném případě by se vám konsolidace nemusela příliš vyplatit.

Mít více půjček najednou může být pěkný guláš – zvlášť když každou z nich musíte hlídat a znát její podmínky. Udělat z pěti půjček jenom jednu se tak zdá jako optimální řešení oproštění se od nevýhodných úroků a výše zmíněných komplikací. Využijte srovnávačů finančních produktů a najděte konsolidaci, která bude nejlépe vyhovovat vašim preferencím.

Sdílet článek