12. září 2019

Kudy vám utíkají peníze? Naučte se šetřit efektivně

Lukáš Zelený

Dobrá hospodyňka pro pírko přes plot skočí. Přísloví možná trochu otřepané, ale stále platné. Místo pírka si dnes ale spíše představme korunu a plot by mohly reprezentovat nástrahy prodejců, kteří se nám snaží často prodat i to, co nepotřebujeme. Jak plot přeskočit a zbytečně neutrácet?

Patříte k zákazníkům, jejichž zrak bloudí po regálech a zastaví se na červenou ceduli s nápisem akce? Pak zpozorněte. Ne každý totiž nabízí “slevu zadarmo”. Raději si vše pořádně promyslete a srovnejte si nejdříve nabídky na internetu. Možná vás překvapí, že stejné zboží někdo nabídne ještě levněji a i bez onoho křiklavého označení “akce” nebo “sleva”. Uměle vytvořené slevy si totiž prodejci zvykli používat jako účinnou reklamu pro šetřivé zákazníky.  

Dalším oblíbeným marketingovým trikem je hra s regály. Zboží umístěné ve výši očí zpravidla patří k těm nejdražším kouskům. Člověk je od přírody tvor lenivý, a tedy leckdy automaticky sáhne po tom, co se mu nabízí takřka pod nos. Buďte mazanější a podívejte se o dvě patra níže, kde se nachází výhodnější produkty. 

Jídlo jsou peníze

Pětina příjmu české domácnosti jde do jídla.
Pětina příjmu české domácnosti jde do jídla.

Maminky nám to říkaly už od malička. Dojídej, jídlo se nevyhazuje. A jako vždycky – měly pravdu. České domácnosti utratí za jídlo v průměru zhruba pětinu příjmu. Potraviny jsou zároveň i jednou z prvních položek, na kterých se lidé snaží ušetřit. Přitom právě v domácnostech vzniká nejvíce potravinového odpadu. Každý Čech ročně vyhodí asi 80 kilogramů jídla do koše. A to není zrovna málo peněz. Podle iniciativy “Zachraň jídlo” dosahuje cena ročně vyplýtvaného jídla na světě hodnoty HDP celého Švýcarska.

V boji proti plýtvání jídlem účinně pomůže předem naplánovaný jídelníček, díky kterému budete nakupovat jen to, co opravdu sníte. Dále je dobré udržovat si přehled a pořádek v lednici. Starší potraviny stačí posunout dopředu,  tak na ně nezapomenete. V neposlední řadě se vyplatí také doma vařit. Jednak ušetříte za drahé módní svačinky typu avokádový toust nebo smoothie za stovku. Zároveň ušetříte i své zdraví, když si místo smažáku v kantýně dáte k obědu vlastnoručně uvařené jídlo z krabičky.   

Hříchy vyjdou draho

Kuřáci utratí za cigarety ročně přes 20 tisíc.
Kuřáci utratí za cigarety ročně přes 20 tisíc.

A ani kvůli tomu nemusíte být v očistci. Podle nedávného průzkumu společnosti Broker Consulting se kuřáctví může směle zařadit mezi zlozvyky bohatých. Při průměrné ceně balíčku cigaret pohybující se okolo 90 korun vydají kuřácí při spotřebě 20 a více krabiček měsíčně nejméně 1 800 korun za měsíc. A to dělá, vážení, za rok přes 20 tisíc. A jen pro pořádek – pro oblíbená prémiová kafíčka či dortíky za stovku to platí také.  

Smlouvy potřebují revizi

Pojištění, půjčky, povinné ručení… Neplatíte zbytečně moc? Každá smlouva čas od času potřebuje revizi, protože trh se vyvíjí. Je velká pravděpodobnost, že jinde dostanete za ty samé peníze lepší služby, případně ty samé služby získáte levněji. Můžete se také poohlédnout po výhodném refinancování půjček.

Auto nechte v garáži

Dopřejte autu odpočinek a po městě využijte alternativní způsoby dopravy.
Dopřejte autu odpočinek a po městě využijte alternativní způsoby dopravy.

Ceny benzínu a nafty se drží mnohdy vysoko, nekonečné popojíždění po městě autem vás tak může vyjít pěkně draho. Zkuste třeba využít veřejnou dopravu, kolo nebo jít pěšky. Nebude to jen vaše peněženka, kdo vám poděkuje.

Motivace čísly

Dodržování všech těchto úsporných opatření se může na první pohled zdát příliš náročné. Jde ale o zvyk a rutinu, která se vám za chvíli dostane do krve. Do té doby se ale můžete nechat motivovat tím, kolik jste díky pár pravidlům dokázali za týden nebo měsíc ušetřit peněz. 

Jen si to spočítejte a nezapomeňte si za část úspor koupit nějakou odměnu.

Sdílet článek