Rady a tipy

Lidé, kteří se netrápí kvůli penězům, jsou šťastnější!

avatarUrl

Zonky

16. 12. 2016

ArticlePictureDetail

Dejte si letos dárek a přestaňte se trápit myšlenkami na peníze. Aspoň na Vánoce. Stresovat se výší bankovního účtu se…

Dejte si letos dárek a přestaňte se trápit myšlenkami na peníze. Aspoň na Vánoce. Stresovat se výší bankovního účtu se totiž stalo nedílnou součástí naší kultury. Studie přitom potvrzují, že si tím kazíte nejen náladu, ale i zdraví.

Sami sebe často uvrháme do stresu z obavy, že nemáme dost peněz. Nenápadně se z toho pak může stát nezdravý zvyk, který ovlivňuje celý náš život. A postupem času dokonce bez ohledu na to, jaká je naše finanční situace ve skutečnosti.

1. Nemarněte čas
Pokud trávíte dny a noci přemýšlením o tom, co všechno je na vaší finanční situaci špatně, nemůžete se soustředit na produktivnější činnosti. Obavy nevedou k ničemu. Akorát vám kazí život a znemožňují radovat se třeba z toho, že máte šikovné děti. A spát taky musíte. I kdybyste stáli na pokraji osobního bankrotu.

2. Lidé jsou důležitější než účty
Stres kvůli nedostatku peněz se promítá do fyzického zdraví. Migrény, svalové napětí, vysoký tlak, žaludeční vředy či bolest na hrudi, to všechno vám mohou obavy způsobit. A zdravotní problémy produkují další finanční problémy. K tomu přidejte neshody s nejbližšími, kterým vystresovaný partner, rodič nebo kamarád leze na nervy. Lidé ve vašem životě jsou víc než bankovní účet. A kromě toho terapeut či rozvod taky nevyjdou zrovna nejlaciněji.

3. Konec světa? Ne!
Různí lidé reagují na stres různými způsoby. Někdo začne kouřit nebo se utápí v alkoholu (obojí je drahý a nezdravý koníček), jiný se přejídá nebo naopak není schopen pozřít ani sousto. Další lidé se mohou začít vyhýbat společenským interakcím, protože nechtějí nikoho „otravovat“, anebo proto, že „jim stejně nikdo nerozumí“. Jestli se taky straníte okolí kvůli finančním problémům, je na čase s tím něco udělat. Není to konec světa, tak se nesnažte z něj svým přátelům zmizet.

4. Zkuste být pozitivní
Změňte svůj pohled na věc. Čím pozitivnějšími myšlenkami se nadopujete, tím lépe vám bude. Kdykoliv se o vás začnou pokoušet obavy, setřeste je. Nezaměřujte se na negativa, ale naopak. Každý večer si napište 5 pozitivních věcí, které se vám během dne staly. Nebo seznam toho, co vás v životě těší. Máte střechu nad hlavou a zdravé děti? Tak máte i důvod k radosti! Život není tak hrozný, jak se právě zdá.

5. Netrapte se fantaziemi
Otázky typu „Co když nebudu mít příští rok na daně?“ nebo „Co když nebudu mít v důchodu z čeho žít?“ ničemu nepomohou. Samozřejmě že je dobré myslet na zadní kolečka, ale lepší je zaměřit se na aktuální finanční potíže. Každá koruna se počítá. Nestyďte se nosit si do práce oběd z domova. Zkontrolujte, jestli někde neplatíte něco zbytečně. Domluvte si prověřeného finančního poradce.

6. Představte si to nejhorší
Když už opravdu obavami nemůžete spát, jděte strachu naproti a představte si to nejhorší. Co by se stalo, když byste přišli o bydlení? Asi byste se na čas uchýlili k přátelům nebo příbuzným. A pak si zařídili nové. A tak je to se vším. Život jde dál!

JAK SE ZBAVIT NERVŮ KVŮLI PENĚZŮM?
Nemyslete na peníze pořád. Když kontrolujete stav účtu dvakrát denně, nedokážete pořádně myslet na nic jiného. Stanovte si čas jednou týdně. Třeba v pondělí večer – zaplaťte účty, stanovte si rozpočet na příští týden nebo měsíc a podobně. A zbytek týdne se soustřeďte na práci, rodinu nebo další věci, které vám dělají radost.

Udělejte si rozpočet. Pokud ho tedy ještě nemáte. Rozpočet vám může otevřít oči a nejspíš se budete divit, za co kolik utrácíte. A budete to nejspíš chtít změnit. Jistě platíte spoustu věcí zbytečně. Nenechte peníze mizet do černé díry.

Zbavte se drahých dluhů. Bude se vám volněji dýchat. Vezměte své předražené úvěry, kreditky či kontokorenty a hoďte je na zkoušku do Zonkyho Zlevňovače. Zlevňovač vám vyplivne, kolik ušetříte, když vezmete svou půjčku k lidem.

Udělejte si rezervu. Finanční „polštář“ na chvíle, kdy vám nečekaně odejde pračka, bojler, lednička nebo třeba práce. Většina odborníků doporučuje mít rezervu ve výši alespoň šesti měsíčních platů. Jestli ji nemáte, zkuste na ní začít pracovat.

Zjednodušte si finanční operace. Na pravidelné platby si pořiďte trvalý příkaz nebo souhlas s inkasem. Vyhnete se nepříjemným pokutám a penalizaci. Mějte jeden účet, ne tři nebo čtyři se spoustou poplatků, které těžko ohlídáte.

Osekejte zbytečné výdaje. Opravdu musíte mít kabelovku? Obědvat každý den v restauraci? Jezdit autem po městě? Spočítejte si, kolik byste měsíčně ušetřili. I když třeba nemusíte. Za A) vytváříte ten finanční polštář a za B) se učíte šetřit.

Každopádně myslete na to, že peníze nejsou všechno. Zdraví máte jenom jedno. Hůř se to poslouchá, ale buďme realisti. Když onemocníte, rozhodně to vaši finanční situaci nezlepší. Držíme palce!

 

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.



Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčit si můžete od 5 000 Kč do 1 200 000 Kč, a to na dobu od 12 měsíců až do 10 let. Je jen na vás, kolik budete chtít měsíčně splácet a na jak dlouho si půjčku vezmete.

Pokud ale aktuálně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, tak vám budeme moci nabídnout maximální dobu splácení na 8 let. Tato doba vychází z doporučení České národní banky.

© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013