14. července 2017

Lidé, spěte! Proč je spánek tak důležitý a jak na něm závisí naše peníze?

Profilový obrázek

Podceňujeme ho. Vytahujeme se, jak málo spíme a přitom si neuvědomujeme, že děláme velkou chybu. Pořádný spánek je totiž základem spokojeného a úspěšného života. Kdo dost spí, je zdravější, dokáže se lépe soustředit i rozhodovat. A to všechno se promítá i do toho, jak jsme na tom s penězi. 

Text: Pavla Francová, Foto: Profimedia

Ariana Huffingtonová omdlela vyčerpáním. Byla tak přepracovaná a nevyspalá, že jednoho dne s sebou švihla o zem. Zlomila si při tom klíční kost a nad okem jí museli doktoři zašít tržnou ránu. Celkově to nebylo nic fajnového.

Nesměla by to ale být právě Ariana Huffingtonová, úspěšná řecko-americká podnikatelka a vydavatelka, aby tuhle bolestivou zkušenost nakonec nevyužila ve svůj prospěch. „Byl to pro mě budíček,“ říká.

Úraz jí totiž nejen donutil, aby zůstala v posteli a spala, ale sama začala i víc přemýšlet o tom, co je úspěch a jestli nebyl její dosavadní životní styl – podobný většině těch, kteří se ženou za úspěchem – špatně.

„Když se proberete v kaluži krve a nikdo po vás nestřílel, tak nejspíš úspěšní nejste,“ cituje ji magazín Atlantic.

Od svého kolapsu (před nímž spala nejvýše pět hodin denně) se začala zabývat spánkem i jeho nedostatkem a mluvila s řadou lékařů, psychologů i vědců, kteří se zabývají vlivem spánku na náš život a jeho kvalitu.

Během pár let se z ní stala hlasitá „advokátka“ spánku. Loni o něm dokonce vydala knihu Spánková revoluce, ve které vysvětluje, proč bychom neměli spánek podceňovat. Z titulu se stal bestseller, který bojuje proti dnešnímu většinovému vnímání spánku jako ztráty času.

Lidé, kteří se ženou za kariérou a penězi, se skoro až vychloubají, jak málo spí. Tvrdí, že jim čtyři nebo pět hodin v posteli bohatě stačí a díky tomu stihnou být efektivní a zvládnou toho víc.

Takový přístup Ariana Huffingtonová ostře odmítá – a spolu s ní i vědecké studie, které zkoumají význam spánku.

„Před časem jsem byla na večeři s chlápkem, který se mi chlubil, že minulou noc spal jen čtyři hodiny. Chtěla jsem mu na to říct: A víš co? Kdybys spal víc, mohla být tahle večeře mnohem zajímavější,“ glosuje Huffingtonová ve své přednášce na Ted Talks.

Dobře seřízený stroj
Bez spánku sice může tělo nějakou dobu fungovat, ale určitě ne tak dobře, jako když si může pořádně odpočinout a mozek získá čas, aby se zbavil toxinů a mohl další den zase pracovat jako udržovaný stroj.

Spánková deprivace totiž znamená nejen samotnou únavu, kruhy pod očima a chuť na kafe, ale především zhoršuje naše zdraví, schopnost učit se, pamatovat si věci a zejména schopnost rozhodovat se. To jsou přitom klíčové faktory i pro naši práci a mají zásadní vliv třeba na to, jestli se naše podnikání nebo kariéra vyvíjí tak, jak chceme.

A ne, opravdu nejde jen o povídačky lenochů.

Výzkumná společnost Rand Europe propočítala, že ekonomické dopady spánkové deprivace představují pro rozvinuté ekonomiky problém v hodnotě okolo 680 miliard dolarů.

Nevyspalí lidé jsou méně efektivní i kreativní a častěji dochází k úrazům nebo depresím, které také brzdí ekonomiku. Navíc všechny tyhle efekty znamenají vysoké náklady pro zdravotní systém.

Za spánek vám připlatím
Huffingonová byla na začátku své „mise“ za vydatný spánek celkem osamocenou postavou, dnes ale její hlas bere čím dál víc lidí vážně. Patří mezi ně například i Mark Bertolini, který vede americkou pojišťovnu Aetna. Místo toho, aby své zaměstnance nenápadně tlačil k přesčasům, jak bývá zvykem, platí je za to, když pořádně spí.

Když prokáží (třeba pomocí náramků Fitbit), že spí dvacet nocí v řadě alespoň sedm hodin denně, mohou dostat 25 dolarů za správně prospanou noc. Není to nesmysl. Vyspalí zaměstnanci jsou jednoduše lepší zaměstnanci. Mají navíc silnější imunitu a jsou méně často nemocní. Sami to znáte dobře: s horečkou toho člověk moc nevytvoří a nezlepší ani svůj život ani svoje finance.

Ostatně i slavný americký ekonom a zakladatel chicagské školy ekonomie Frank Knight s oblibou říkal: „Nikdy nepromeškejte žádnou chvíli, kdy můžete spát.“

Jak připomíná web Business Insider, pouze pořádně vyspalí lidé, jsou skutečně efektivní a produktvní v práci. Vědecké studie také prokázaly, že pokud je člověk 24 hodin bez spánku, odpovídá pak jeho chování a schopnost rozhodování stavu, kdy by měl jedno promile alkoholu v krvi. Netřeba dodávat, že rozhodovat se třeba o investicích nebo dalších finančních záležitostech pod vlivem logicky kontu nesvědčí.

Chcete si dát peníze do pořádku a přestat platit předražené půjčky? Zkuste refinancování se Zonky. Nebo zrovna přemýšlíte o vlastním podnikatelském plánu? Lidé na Zonky vám s jeho rozjezdem rádi pomůžou. Zonky: Lidé půjčují lidem, levněji a s klidem. 

Sdílet článek