19. prosince 2018

Lidé zainvestovali téměř miliardu korun

Lukáš Zelený

V roce 2018 se na Tržišti objevily tisíce příběhů, do kterých investoři vložili své peníze. Téměř se podařilo překonat miliardu korun, ale co se nepovedlo letos, stane se příští rok. Více než šesti tisícům investorů se však povedlo dostat se přes hranici 122 participací, a vybudovat tak robustní portfolio.

Velkou radost nám udělalo, že za necelých dvanáct měsíců se komunita Zonky investorů rozrostla o 7761 nových členů. Nejvíce nových investorů už tradičně vzešlo z hlavního města, naopak z Karlovarského kraje se přidalo pouze 140 investorů a investorek.

Celkově bylo v roce 2018 aktivních více než 20 000 investorů. Kromě Prahy, kterou zmiňujeme neustále na čele většiny žebříčků, byli investoři aktivní i v Jihomoravském, Moravskoslezském a Středočeském kraji. A nejméně aktivní? Tradice se nemají měnit, ale věříme, že příští rok i obyvatale Karlovarského kraje budou chtít své peníze chytře zhodnotit na Zonky a zároveň podporovat lidské příběhy. Možná naše příští investorská zastávka povede právě na západ Čech.

České ekonomice se v posledních měsících velmi daří. Víme však, že nic není na stálo. Proto pravidelně všem investorům doporučujeme, aby si budovali silná portfolia. Riskové oddělení vypočítalo, že v případě, kdy bude mít investor v portfoliu více než 122 participací, začíná fungovat statistika, a peníze jsou tak ve větším bezpečí. Samozřejmě platí, že čím více participací budete mít, tím lépe.

Díky tomu, že investovat na Zonky je možné už od dvou set korun, může investovat opravdu téměř každý. V průměru však lidé investují více, abychom byli přesní tak v roce 2018 byla průměrná investice 439, 50 korun. Nejvíce do jedné půjčky investují na jihu Čech, naopak nejméně v průměru investovali do jedné participace v Pardubickém a Olomouckém kraji.

Nejvíce příběhů, které se na Tržišti objeví, je na refinancování staré a nevýhodné půjčky. Investory však nejvíce láká vložit své peníze do půjček na domácnost, druhý nejpřitažlivější typ je pak auto-moto. Zmiňované refinancování je až na třetím místě. Nejméně peněz investorů šlo na vzdělání.

A jaký den byl mezi vámi nejoblíbenější?

Sdílet článek