Rady a tipy

Lyžování v Česku znovu podraží. Ušetříte na internetu

avatarUrl

Zonky

16. 1. 2019

ArticlePictureDetail

Za zimní dovolenou si tuto sezónu připlatíme. Den na sjezdovce některého z větších lyžařských center v Česku vyjde…

Za zimní dovolenou si tuto sezónu připlatíme. Den na sjezdovce některého z větších lyžařských center v Česku vyjde jednoho dospělého v průměru na zhruba 600 korun. Za dítě pak zaplatí jen o necelých 70 korun méně. Ceny letos poženou nahoru například rostoucí náklady za energie nebo zaměstnance. Naštěstí se nabízí řada možností, jak ušetřit.

Milovníkům zimních dovolených na horách pomůže internet. Při nákupu skipasů online mohou lyžaři výrazně ušetřit. Touto cestou některá střediska oproti loňsku v podstatě zlevňují. Tak třeba největší krkonošský lyžařský areál Špindlerův Mlýn na zimu zdraží cenu skipasu zakoupeného v pokladně u sjezdovky z 890 na 1000 korun. Při koupi v e-shopu tři dny dopředu ale zaplatíte jen 820 korun.

Dobré je také zamyslet se nad tím, co vlastně budete celou dobu na dovolené dělat. Chcete lyžovat celý den, nebo aktivity rádi střídáte? Zvažte to předtím, než si zakoupíte celodenní permanentku. Ta je oproti časově omezeným skipasům i několikanásobně dražší. Skiareály mají také své výhodné tarify. Třeba v období kolem oběda může permanentka stát i polovinu normální ceny.

Šetřete na sdílení

Koupit, nebo půjčit? Otázka, která leckdy provází přípravy na zimní sezónu. Kompletní vybavení na hory totiž přijde na nemalé peníze. Zejména pokud jde o věci pro děti, které každý rok o něco povyrostou, a ne každý si může dovolit utrácet horentní sumy za větší čísla lyží, helem nebo kombinéz. Naštěstí sdílená ekonomika už pronikla i do světa sportu, a tak si díky sdílenému půjčování může špičkové vybavení dovolit i průměrná česká rodina.  

Službu na tomto principu nabízí v česku například start-up SimpleRent. Vybavení, ze kterého vám dítko vyrostlo nebo už se vám třeba nelíbí, tam jednoduše vyměníte za jiné. A v létě pak lyže můžete klidně vyměnit třeba za kolo.

Pozor na tupé lyže a neseřízené vázání

Zvolit samozřejmě můžete i  běžnou půjčovnu. Rekreačním sportovcům se zápůjčka oproti nákupu nového vybavení zpravidla vyplatí. V obou případech byste ale při výběru měli dbát základních pravidel:  

Lyže si pořádně prohlédněte. Měly by mít udržovanou skluznici bez větších rýh a také ostré hrany. Pokud jsou hrany tupé, lyže se špatně ovládají a na ledu budou podkluzovat.

Pozornost věnujte také vázání. To musí být vždy seřízené pro konkrétní osobu. Na takzvané stupnici vypínací síly se pro běžné lyžaře hodnoty pohybují v rozmezí 1–12 DIN, tedy 0,11násobku váhy. Začátečník by přitom měl mít vázání nastavené na nižší váhu, aby mu lyže vypnula dříve. Naopak zkušenější lyžař může mít vázání nastavené na vyšší váhu, aby mu vázání při náročnějším sjezdu nevypnulo.

Důležitý je i dobrý výběr lyžařských bot. Vždy je zkoušejte s tlustou ponožkou, zapněte všechny přezky a chvíli v nich vydržte. Pokud vám po čtvrt hodině nebude příjemně, vyberte jiné. A také mějte na paměti, že před prsty by měla být alespoň půlcentimetrová rezerva kvůli prevenci omrzlin.

Nejmenší dilema pak bývá u holí. Při měření správné délky je uchopíme na dolním konci pod věnečkem, lokty by při tom měly svírat pravé úhly.

Méně jídla, více zábavy

Pokud chcete skutečně ušetřit, na hory nejezděte v hlavní sezóně a zkuste si vybrat i méně známé letovisko. Nejenže si tak dovolenou užijete levněji, ale ušetříte také hodně času, který byste ve špičce strávili ve frontách na vlek nebo horký čaj.  

Položkou, která spolyká další významnou část rozpočtu, je jídlo. Na letní dovolené si možná rádi dopřáváte „all inklusive“, na horách raději zvolte polopenzi s velkou snídaní a příjemnou večeří. Na sjezdovce si mnohem lépe vystačíte se svačinkou bohatou na sacharidy a lehce stravitelné bílkoviny.

A ani ceny za ubytování vám nemusí zruinovat rozpočet. Až tisíce korun ušetříte, když si vyberete hotel kousek dál od sjezdovky. Prozkoumat můžete také nabídku soukromých apartmánů a chat na platformě Airbnb. Chatu na horách si také můžete pronajmout ve více lidech. Protože když se vám podaří naplánovat společnou dovolenou s přáteli, podíl na ceně bude mnohem nižší. I přes obecně rostoucí ceny si tak letošní dovolenou můžete klidně užít vcelku luxusně.  

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013