23. února 2018

Malé dítě z Litoměřic mění svět

Tereza Sládková

Amélie z Lovosic nebo také „Meloun“ je malá 2,5letá holčička, která svým mainstreamovým rodičům navždy změnila život. Jaká cesta vede k nulovému odpadu? „Dlouhá, ale stojí za to,“ říká maminka a majitelka bezobalového obchůdku.

Martino, příběh vás tří je opravdu jedním z těch, které člověka chtě nechtě donutí se zamyslet. Malý uzlíček štěstí se svými 50 cm a 3,6 kg vám s mužem překopal dosavadní život.

Ano, je tomu tak. S Tomášem jsme byli běžný pár, který se nijak zvlášť nezajímal o ekologii nebo plýtvání. Ano, třídili jsme takovou tu klasiku – plast, papír a lahve od vína. Ale nikdy jsem se nezamýšlela nad obaly a produkty, kterými si myji vlasy, nádobí a udržuji domácnost, nebo nad plýtváním.

Dcera Amélie změnila zásadně svým rodičům život.

A pak přišla na svět Amélie a vše se změnilo?

Přesně tak. S ní přišly zcela přirozeně velké změny. Začala jsem ji nosit v šátku, zahodila jednorázové pleny a používala jen ty látkové. Přestala jsem používat vlhčené ubrousky a Mel myla vodou. V kuchyni jsem také udělala změny. Nakoupila jsem skleněné nádoby na luštěniny, těstoviny, koření aj. Přestala syslit igelitky a začala používat skládací látkové tašky.

Dceři vděčíme za změnu myšlení a potažmo změnu životního stylu.

Postupem času jsi ale měnila další věci, že?

No jasně, to je zcela přirozené, když člověk začne více přemýšlet. Doma se myjeme už jen mýdlem. Dříve přeplněná koupelna zeje nyní prázdnotou. Používáme jen lokální výrobky. Ve sprchovém koutě jsou jen mýdla. Vyrábím si prací gel = mýdlový sliz z přírodního mýdla, šlehané ší, které používáme místo tělového krému. Zkusila jsme i domácí deodorant. Na úklid používám ocet a jedlou sodu. V minulém roce jsem si také jela ušít boty. Takové ohebné placky – barefoot. Nosí je i Mel. Ve sklepě mám nejméně třicet krabic bot s podpatky kolem 10 cm. Ty už nikdy nevezmu.

Velké změny přišly nejdřív v domácnosti.

Třeba je někdo bude rád ještě nosit, aspoň je tak zrecykluješ. A co se u vás změnilo v jídle?

I v oblasti jídla jsme toho hodně změnili. Nejíme pšeničnou mouku a cukr. Místo sladidla jsem letos poprvé vyrobila dýňový sirup. Jinak místo sladidla používáme sušené nebo čerstvé ovoce. Peču chleba. Víceméně jsme díky změně životního stylu přestali spoustu věcí kupovat a používat, jelikož je zkrátka nepotřebujeme. V tom vidím hlavní gros celého životního stylu. Ano, spousta věcí se dá vyrobit levněji a hlavně kvalitněji nežli kupované. Ale spíše se pozastavíte, kolik máte doma zbytečností, které nevyužíváte a hlavně nepotřebujete.

A toto vše vedlo k nápadu pořídit si vlastní obchod?

Tak nějak. Vzhledem k našemu životnímu stylu nám otevření obchodu přišlo jako dobrý nápad už od začátku. První setkání na hygieně proběhlo na přelomu března a dubna, kdy se spustil kolotoč zařizování a potvrzování, ale prvotní nápady padaly zhruba o měsíc dříve. Dlouho jsme nepřemýšleli. To jsme prostě my. Proto nám také vyhovovala půjčka na Zonky. Byla pomalu rychlejší než naše nápady. Díky investorům jsme obchod částečně zrekonstruovali, dovybavili a pořídili nějaké zásoby. Postupně, jak se nám začalo více dařit a podle zájmů zákazníků, jsme rozšiřovali sortiment.

O otevření obchodu jsme nemuseli dlouho přemýšlet.

Proč zrovna krámek? Jsou přece i jiné způsoby, jak zachraňovat nebo šetřit planetu.

Bezobalové nakupování jde ruku v ruce s omezením odpadů. Byli jsme první v Ústeckém kraji. Momentálně je v obchodě 185 položek. Před otevřením jsme získali pár dodavatelů s vratnými obaly, což znamená, že kromě uhlíkové stopy za naftu a výrobní spotřeby vratných obalů za námi nevzniká žádný odpad. Pro představu, od září jsme stočily s kolegyní 120 l pracího gelu, což máte 120 lahví, které nepřišly vniveč. Způsobů je spousta. Lidem ale musíte ukázat možnost, jak mohou svou rukou přispět i normálním běžným nakupováním. Jakmile se začnete o plýtvání zajímat, nabalujete další postupy a praktiky.

Bezobal není legrace, ale společně to zvládneme.

Obchod jste otevřeli v Litoměřicích, tvém rodném městě. Říkáš, že je to zdravé a „fairtrade“ město. Ideál pro vás a pro obchod, že? Pověz nám něco málo o vašem krámku.

Ano, je to ideální město pro náš život, ale i pro náš krámek. Otevřeli jsme 4. 9. 2017 v pondělí v den, kdy odstartoval celosvětový týden bez odpadu. Měli jsme velké štěstí, když jsme našli prostor téměř na náměstí. Museli jsme splnit požadavky hygieny, nemohli jsme si vybrat kterýkoliv prostor, který by se nám líbil.

Prodejna sídlí na náměstí v Litoměřících.

Ale našli jste a teď si k vám lidé z okolí mohou přijít nakoupit samé dobroty, viď?

Ano. U nás zákazník nakoupí luštěniny, obilniny, olejniny, rýži, vločky, sušené ovoce, ořechy, stáčený med a olej, zdravé mlsání, koření, drogerii, přírodní mýdla a tuhé šampony, koupelnové soli, látkové obaly, síťované sáčky, dřevěné kartáče na nádobí, kukuřičné lupínky apod.

Každý si v obchodě najde svoje zboží, svoje pochoutky. Těší mě stále vzrůstající zájem.

Rádi vám i vysvětlíme, proč děláme, co děláme. Jaký to má vliv na ekologii. Stejně tak i všem, kteří budou mít zájem, řekneme o naší vizi, jak chceme „změnit“ svět. Věříme, že když se lidé spojí dohromady, mají velkou sílu. Sami jsme to poznali na Zonky, kde se na náš sen složili investoři, a rychle pomohli uvést vše do běhu. Rádi tak i všem, kteří se u nás zastaví, vysvětlíme, jak celá služba funguje.

Váš obchůdek tak neslouží jen k nákupům, ale i setkávání. Přesto, z jakého produktu máš největší radost?

Jsem opravdu šťastná za spolupráci s biopekárnou Zemanka. Vyvážejí do 11 zemí světa, mají obrovské portfolio klientů, a přesto vám vyjdou ve všelijaké maličkosti vstříc a snaží se vám na 100 % vyhovět. Též s nimi měníme vratné obaly. Čest takovým dodavatelům, kéž by jich bylo více a více. Poté jsem vděčná za spolupráci s mýdlárnami na přírodní mýdla.

Každý is v obchodě vybere to své.

Stále jsi ale na mateřské. Jak to vše stíháš?

Skloubit práci a mateřství je často obtížné. Dopoledne jsem s dcerou doma a odpoledne v obchodě. Často věci řeším za pochodu nebo po usnutí dcery. Časově bylo velmi náročné obchod otevřít, stálo nás to spoustu sil a společného času. Za pomoc vděčíme naší rodině, která nám pomáhá při hlídání dcery. Také nám do obchodu chodí pomáhat paní na 20 hodin týdně. Teď spíše hledám nové dodavatele, kteří by byli ochotni s námi do bezobalového dodávání jít, nebo alespoň do velkoobjemového. Obchod bude slavit příští týden šest měsíců od otevření a už mám daleko lepší vyjednávací pozici než před otevřením.

Čtěte další příběhy ze života na webu Zonky Times!

Co je nejtěžší na provozování takovéhoto krámku?

V prvé řadě se zavděčit a uspokojit všechny stálé zákazníky, potažmo potenciální. Stále chodí dotazy, kdy bude další zboží a jak to, že zrovna není čočka. Je důležité si uvědomit, jak moc se obchod za půl roku rozrostl. Nejsme žádný hypermarket, nedržíme skladové zásoby o 100 kg pro každou položku. Spousta firem má minimální částku pro závoz, takže pokud nám zrovna dojde již zmiňovaná čočka, nelze ji objednat sólo. Nicméně i přesto jsem se nesetkala s vyloženě negativní reakcí – máme velmi ohleduplné a shovívavé zákazníky.

Zonky dál bezobalovou prodejnu Meloun podporuje.

Myslím si, že pokud člověk dělá věci srdcem, rád a s dobrým úmyslem, pak se mu daří. A vy jste toho podle mého názoru důkazem. Je něco, co si přeješ, aby lidé pochopili?

Moje přání je, aby se všichni kolem sebe podívali, zamysleli se a zkusili přijít na způsob, jak některé věci nahradit, potažmo plně vyřadit z jejich každodenního používání. Jestli opravdu potřebují všechny igelitové pytlíky, které si berou na zeleninu, ovoce a pečivo. Jestli nemohou investovat cca 150 Kč do látkové tašky, kterou si mohou brát s sebou na nákup. Jedná se o velmi jednoduché zautomatizování každodenních činností, které může každý plně aplikovat do svého života. Případně jestli opravdu potřebují třicáté tričko do šatníků.

Věděli jste, že v Austrálii se vyrobí 10 tun oblečení za 7 minut?

No, soudit úplně nechceme, ale moc rádi podpoříme projekty, které mění svět. Takže ať už chcete rozjet vlastní záchranu světa, nebo si jen chcete vylepšit ten svůj, zkuste to s námi na Zonky. My také přispíváme, protože fungujeme #online a #bezpapiru.

Sdílet článek