25. prosince 2017

Maskovaní miliardáři. Trnitá cesta ke slávě

Tereza Sládková

I ze zloděje se může stát celebrita. Přečtěte si o třech bankovních loupežích, jejichž „hlavní hrdinové“ se nesmazatelně zapsali do historie. Zpytují svědomí za mřížemi, nebo si vesele žijí mezi námi?

button_jak_zonky_pujcuje_zelena

Propracovanost, přesnost, smysl pro detail – to jako by stálo v životopise každého bankovního lupiče. Několikahodinové přípravy se promění v minutovou akci. Ve většině případů to ale nevyjde a lupiči skončí v base. V těch zbylých to dopadne asi takto.

Severní banka (2004)
1,1 miliardy Kč

Loupež spojená s únosem a výhružkami se stala 20. 12. 2004 v Belfastu v Severním Irsku. Lupiči večer před dnem D zajali blízké dvou pracovníků dané banky. Vyhrožovali jim, že pokud nebudou spolupracovat, zemřou. Pracovníci banky samozřejmě poslechli. Jejich úlohou bylo zůstat déle v práci a pustit lupiče dovnitř. Jelikož se jednalo o období před Vánocemi, banka disponovala mnoha penězi určenými pro bankomaty. Ty se podařilo lupičům odnést. Rodiny po akci byly propuštěny. Celá akce měla obrovskou politickou dohru, jelikož mezi hlavní podezřelé patřili členové Irské republikánské armády, známé jako IRA. Už tak napjaté vztahy se v Severním Irsku vyostřily ještě více.

Vytunelovat lze i banku.

Brazilská Banco Central (2005)
1,5 miliardy Kč

Jako z filmu se lupiči dostali do Banco Central v brazilském přímořském městě Fortaleza. A to tunelem dlouhým 80 metrů. K loupeži došlo z 6. na 7. srpna 2005. Celá akce byla velice jednoduchá, a to z mnoha důvodů. Nejenže peníze nebyly pojištěné, ale i bezpečnostní zařízení banky patřilo k těm amatérským. Vůdce této party našla policie zastřeleného několik měsíců poté. Později se jí podařilo zatknout 5 dalších lupičů, ale peníze se nepodařilo najít.

Největší loupež historie.

Central Bank v Iráku (2003)
22 miliard Kč

18. březen 2003 se zapsal do historie nejen počátkem druhé války v Zálivu, ale také historickou loupeží v samotném Iráku. Z Central Bank of Iraq byla ukradena přibližně jedna miliarda dolarů, což je v přepočtu cca 22 miliard korun. Americké jednotky několik dnů poté nalezly několik miliard z těchto peněz v paláci Saddáma Husajna. To, že se jedná o peníze ze slavného lupu, potvrdila i směnka podepsaná samotným Husajnem. V ní se píše, aby několik miliard bylo posláno na účet jeho syn Kusaje.

Banky mnozí evidentně moc rádi nemají. Pokud i vy nejste jejich fanouškem, tak se před nimi raději otočte a půjčte si třeba u nás na Zonky. K nám cesta tunelem nevede.

 

Sdílet článek