8. srpna 2017

MBA: jen další titul, nebo zasloužené uznání?

Lukáš Zelený

Máte vystudovanou vysokou školu, nebo ji zrovna dokončujete a přemýšlíte co dál? Máte dvě možnosti. Buď můžete skočit rovnou do práce a získávat praxi, nebo si dát ještě jednu výzvu a pokusit se vystudovat prestižní školu zakončenou titulem MBA.

Text: Lukáš Zelený

Znáte to. Člověk na základní škole v podstatě vůbec neví, co chce dělat. Výběr střední školy se tak stává pomalu tipovací soutěží a ve výsledku jde jen o to, aby byli spokojení rodiče. Jenže na konci střední se to tak nějak zlomí a vy máte chuť jít studovat školu vysokou. Najednou zjistíte, že studium a poloviční úvazek ve firmě není vůbec špatná volba. Jenže ani se nenadějete a škola končí. Kam dál? Pro ty nejodvážnější je tady MBA titul. Master of Business Administration. Volně přeloženo do češtiny, něco jako Mistr managementu.

Abyste to správně pochopili, rozhodně to není titul, který se rozdává na počkání. Naopak je titul v Česku velmi ceněný a pokud ho získáte, otevřou se vám nové pracovní příležitosti a snáze se uplatníte na trhu. Nehledě na to, že už při studiu můžete získat plno zajímavých kontaktů, které uplatníte třeba při zakládání vlastního podnikání. Mimochodem, na vlastní nohy se staví třetina absolventů.

Studovat lze i o víkendu

V Česku je přes 50 škol, které tento titul nabízí. Samozřejmě je jejich prestiž různorodá, proto je důležité výběr důkladně zvážit. Další výhodou je, že se můžete ke studiu přihlásit v podstatě kdykoli. Navíc lze studovat i o víkendu, tudíž nemáte problém s domlouváním zvláštních podmínek u svého zaměstnavatele.

Kvalitní vzdělání může být základním kamenem úspěšné kariéry.

Jak už to bývá zvykem, i tady máte na výběr z několika specializací a možnost studovat jen tu, která vám bude dávat smysl. Ve škole se navíc budete setkávat s opravdovými profesionály z oboru. Obrovskou výhodou je potom fakt, že je MBA celosvětově uznávaným titulem.

Vydat se na cestu k získání tohoto titulu má řadu výhod, ale i jednu nevýhodu. A tou jsou peníze. Kdybychom vám tvrdili, že je to levná záležitost, kterou si může dovolit každý, nebyla by to pravda. Částka za ročník studia obvykle přesahuje 100 000 Kč. To není rozhodně málo, ale investujete do svého vzdělání a získání prestižního titulu. Navíc 100 000 Kč může být brzy váš měsíční plat.

Pokud je tato částka mimo váš rozpočet, zkuste si půjčit třeba na Zonky.cz, kde lidé půjčují lidem. V západních zemích je běžné si půjčit na navazující studium. Investice se vám několikanásobně vrátí zpět.

Sdílet článek