25. května 2018

Miliardové myšlení: tajemství obchodního úspěchu Jacka Ma, zakladatele portálu Alibaba

Ondřej Bíba

Pravděpodobně všichni, kteří se dnes pohybují ve světě start-upů a podnikání, znají příběh Jeffa Bezose, zakladatele Amazonu a jednoho z nejbohatších lidí světa. Nejen v asijském, ale stále více i ve světovém měřítku však Bezosovi doslova šlape na paty člověk, o kterém v Česku příliš neslýcháme. Řeč je o Jackovi Ma, zakladateli (původně čínské, dnes už však globální) společnosti Alibaba, legendě v oboru e-commerce – mezinárodním online nakupování.

Světové online tržiště

Portál Alibaba původně začínal jako obří tržiště, které vzájemně propojovalo jednotlivé obchodníky. Nejčastěji to byli výrobci konkrétních produktů, kteří zde pro své zboží nacházeli velkoodběratele. Posléze se tuto službu naučili stále více využívat i drobní maloobchodníci z celého světa, kterým se zde otevíraly dveře k levné asijské produkci.

Odtud byl už jen krok k tomu, aby Alibaba dala vzniknout největšímu online prodejnímu domu v celé Číně, portálu Tmall.com. Na něj pak navázala obří aukční síň Taobao.com. Dnes už však Alibaba dávno nehledí jen na asijský trh, ale snaží se stát (mnozí tvrdí, že jím již dnes je) centrem mezinárodního online obchodu vůbec.

Čtěte také: ,,Nápady za milion: Elektorničtí mazlíčci tamagoči“ ⇒

Učte se za svých chyb, nikoli z úspěchů

Když byl Ma při přednášce ve vietnamském National Convention Center dotázán, zda by mohl s posluchači sdílet svůj recept k úspěchu, hbitě na to reagoval: „Mnoho lidí se dnes učí z úspěchů – ať už svých, či ostatních. K úspěchu však vede mnoho cest, zatímco k selhání jich vede jen pár. Měli bychom se učit o tom, proč lidé ve svých projektech selhali. Doslova studovat jejich chyby a snažit se jim v budoucnu vyhnout. Myslím, že se učíme z vlastních chyb. Ovšem nejen proto, že se jim naučíme vyhýbat, ale také kvůli tomu, že nám ukážou, co se s námi při zakoušení chyb vlastně děje.“ Podle Jacka Ma je to totiž až selhání, co nás skutečně formuje a činí odolnějšími nejen v podnikání.

Úspěch firmy Jacka Ma prý zavísí hlavně na ženách.

Následně Ma doplnil, že nikdy nečte příručky, které prozrazují zázračná tajemství úspěchu. Spíše chce napsat svoji vlastní knihu, ke které už dnes zná titul. Bude se jmenovat „1000 a jedna chyba Jacka Ma, zakladatele Alibaby“.

Čtěte také: ,,Miliardové myšlení Elona Muska“ ⇒

Jeden element úspěchu zde přece jen je: ženy

Jednu – pro mnohé možná nečekanou – radu ale Ma budoucím či současným podnikatelům skutečně nabízí. Při krátkém vystoupení na konferenci ve svém mateřském městě Chang-čou na východě Číny pronesl, že úspěch firmy je velice prostý. Dokonce tak jednoduchý, že záleží na jediném elementu: ženách.

Ma zde doslova řekl publiku: „Tajemství našeho úspěchu jsou ženy, které v naší společnosti zaměstnáváme. Jsou to právě ženy, které mě podpořily a nenechaly se vzdát, když Alibaba prožívala nejtěžší časy.“ Své tvrzení dále rozvinul tím, že muži umějí dobře expandovat a rozvíjet společnosti ve větší a ještě větší, ženy je pak činí lepšími a ještě lepšími.

Svůj projev nakonec zakončil tím, že v době, kdy pozorujeme rapidní rozvoj umělé inteligence, může být mužské racionální uvažování za nějakých 30 až 50 let snadno nahrazeno umělou inteligencí. Ale vytrvalost žen je právě tím, co může robotiku stále překonávat.

Sdílet článek