4. dubna 2019

Na kolik je ekonomický růst 2019 v souladu s investicemi firem

Petra Zápotočná

Ekonomové očekávají pro českou ekonomiku poměrně příznivý rok, kdy by měl její růst činit více než 2 %. Pozitivní očekávání jsou však doprovázena duchem nervozity. Odborníci varují před riziky, která by mohla růst rapidně snížit a přivést do záporných čísel. Jedná se například o obchodní válku mezi USA a Čínou či brexit.

Podle prognóz by se české ekonomice mělo poměrně dařit, její očekávaný růst by měl činit 2,2 %. Přesto se v roce 2019 setkáte s potenciálními riziky, která by tento růst mohla ohrozit. Hlavní ekonom Deloitte David Marek vysvětluje: „U nás i ve světě bude rok 2019 ve znamení postupujícího podzimu v hospodářském cyklu. Rozkolísanost na finančních trzích a obavy z geopolitických rizik budou živeny obchodními válkami USA se světem, brexitem, těžko udržitelnými veřejnými financemi v Itálii, parlamentními volbami v Řecku i volbami do Evropského parlamentu.“

Firemní investice

Na informace reagují i firmy, které musí vzít v potaz jistá rizika a popřípadě se zaměřit na jiná, více vydělávající odvětví. Doporučuje se investovat hlavně do vývoje a automatizace.

Práce jsou stále nákladnější, zatímco automatizace se stává čím dál dostupnější. Na základě toho je česká ekonomika tlačena k technologickému kroku vpřed. Mnoho firem v České republice musí čelit problému, který spočívá v nedostatku zaměstnanců ve výrobě. Jako řešení se nabízí nákup nových technologií a inovací, jejichž cena stále klesá a podněcuje české firmy k nákupu a ušetření financí. Tyto nákupy se také často jeví jako jediná možnost, jak konkurovat asijským výrobcům.

Podle prognóz by se české ekonomice mělo poměrně dařit, její očekávaný růst by měl činit 2,2 %

Podle průzkumu Evropské komise investují do vývoje příležitostně či pravidelně dvě třetiny českých podniků. Nicméně ve srovnání s jinými evropskými zeměmi jsme v tomto typu investování spíše podprůměrní. Evropská komise nás zařadila na 17. místo.

Rizika pro investice

Tyto investice však mohou být ovlivněny mnoha faktory, které už byly zmíněny v prognóze ekonomického růstu pro rok 2019. Příznivým vývojem ekonomiky může zamíchat například protekcionistická politika USA nebo Velké Británie a také obchodní válka mezi Čínou a USA.

Právě protekcionistická politika Spojených států může negativně ovlivnit export rozvíjejících se zemí, stejně jako přímé zahraniční investice. Podle ekonoma Miroslava Zámečníka nepočítá česká ekonomika s uvalením 25% cel na dovoz aut z EU do USA. Dopad takové situace by byl dalekosáhlý a silně by ovlivnil poptávku, zaměstnanost a tím i ekonomický růst.

Brexit je vlastně také poháněn touhou chránit svoji identitu stejně jako USA a být tím, kdo má rozhodnutí ve svých rukou. Britská politika má taktéž vliv na český export, především v odvětví automobilového průmyslu nebo strojů.

Přes veškeré pozitivní prognózy by se mělo brát v potaz, jaká rizika může zahraniční situace způsobit české ekonomice. Podle toho by firmy měly reagovat upravením svých dosavadních strategií, popřípadě zaměřit své investování peněz do jiných odvětví, ze kterých mohou více profitovat. Pokud máte chuť zhodnotit své peníze a nechat je slušně vydělávat, můžete se stát třeba rentiérem na Zonky.

Sdílet článek