20. února 2018

Nasadit brýle a skočit do jiného světa

Tereza Sládková

Centrum virtuální reality v Poděbradech je pro hráče rájem plných her a fantazie. Manželé Matějkovi vzali svůj život do vlastních rukou a nyní se pyšní ojedinělým herním klubem V111. Kromě her se v něm můžete zeptat majitelů na jejich osobní zkušenost se Zonky, která vyústila v nadčasovou atrakci ve středních Čechách.

Veroniko a Petře, musím se přiznat, že této virtuální realitě moc nerozumím. Proto mě moc zajímá, jak k ní vedla vaše cesta.

Tak to doufám, že ti ji trochu objasníme. Nápad na virtuální hernu se zrodil díky našemu kamarádovi, kterému tímto děkujeme. Ten bydlí na Kladně a poměrně často navštěvuje místní hernu. Je tak dobrý, že se dokonce zúčastnil Mistrovství republiky ve virtuální realitě. A tak jsme se s manželem rozhodli tuto hernu navštívit. Jelikož jsme byli nadšení a překvapení, řekli jsme si, že něco takového u nás v Poděbradech chybí, a už to vše šlo nějak samo. Jsme oba přesvědčeni, že virtuální realita má před sebou ještě velkou budoucnost a velké možnosti využití. No a tak jsme si řekli, že není od věci zkusit něco takového rozjet a nabídnout v našem milovaném městě něco nového a neokoukaného.

Manželé Petr s Veronikou vidí ve virtuální realitě velkou budoucnost.

Tyto životní „náhody“ jsou prostě skvělé. K člověku jen tak doputuje něco, co mu změní život. Zajdeš si do herny a už si hledáš prostory pro tu svoji. Jak jste prostory našli a hlavně jak jste věděli, jaké mají být?

Najít prostory pro realizaci herny nebylo zrovna jednoduché. To je fakt. Je třeba brát v úvahu, že pokud se člověk zabere do hry, snadno zapomene, že je omezen prostorem a že nejde vlastně o skutečnost. Náš požadavek byl proto limitován rozměrem minimálně 2,5 x 2,5 m pro každý herní set a ty jsme chtěli dva. Nakonec jsme díky dispozici herny mohli tento prostor ještě o něco zvětšit. Rovněž jsme požadovali ještě minimálně druhou herní místnost, kde jsou umístěny nové moderní Xboxy pro dva hráče s velkoplošnými TV obrazovkami, a dále odpočinkovou, relaxační zónu. Celá koncepce je tedy navržena tak, aby v případě, že někdo hraje virtuální realitu, jeho přátelé nemuseli pouze přihlížet, ale mohli vyplnit čas jinou herní aktivitou.

Podívejte se na další místa, která Zonky podporuje!

Nebo pozorovat své přátele při hře.

Přesně. Jak ukázaly dosavadní zkušenosti, spousta přihlížejících se vlastně nejvíce baví sledováním svých přátel v zápalu hry. Ono je fakt hodně zábavné hráče pozorovat, ale když jste zabráni do hry, tak si to prostě užíváte a nic kolem nevnímáte.

Zákazníky také baví sledovat své spoluhráče při hře.

A o to v herně jde. Když jsme u těch her, souvisí nějak název V111 s hrami?

Ano. Chtěli jsme, aby herna byla ve stylu některé z klasických známých her, mezi které patří např. i Fallout. A zrovna v této postapokalyptické hře je důležitým prvkem kryt a jeho název – Vault111 – tedy V111. Podle této hry je celá naše herna stylizována. Záměrem bylo přiblížit se i prostředím co nejvíc podobě této hry.

To musí být hotový ráj pro hráče. Chodí k vám jen vášniví hráči, nebo i my ostatní?

Obojí. Nejčastěji tedy celé rodiny s dětmi. Nejnižší věk není nijak stanoven, ale samozřejmě je třeba, aby dítě již umělo základní pokyny a rozumělo, o co ve hře jde. Osobně doporučujeme pro děti minimálně od 5 let výše. Největší část naší klientely tak tvoří převážně děti a teenageři, ale pokud zbude chvíle času i na jejich rodiče, ani ti se nemohou od hraní odtrhnout. Nedávno u nás jedna paní zakoupila dárkový poukaz pro babičku, které bude 80 let. Už se moc těšíme na její návštěvu.

Název herny V111 souvisí se známou hrou.

To je pěkný dárek pro babičku. Máte v Poděbradech vůbec konkurenci?

Co se týče tohoto oboru podnikání, řekla bych, že zatím se teprve rozvíjí. Heren není mnoho a z našeho úhlu pohledu má virtuální realita rozhodně velkou budoucnost. Poděbrady jsou zároveň oblíbeným výletním cílem a mají velký potencionál týkající se různých forem zábavy nejen pro místní obyvatele, ale i pro turisty. Virtuální realita je navíc skvělá v tom, že má širokou škálu herních aktivit pro různé věkové kategorie. Hrát tedy může společně celá rodina nebo parta přátel. A to se nám líbí. Rádi spojujeme lidi a poskytujeme jim zábavu.

Na své si přijdou všechny věkové kategorie.

Otevřeli jste koncem října. Měsíc předem jste pracovali na vybavení a dekoraci prostorů. Jak se dá takový provoz herny stihnout jen ve dvou?

Z hlediska časové náročnosti nemáme žádné větší omezení. Rezervace je v podstatě možná kdykoliv během dne do devíti do večera, po domluvě i později. Oficiální otevírací doba je pevná, ale na rezervace nemáme problém se přizpůsobit požadavkům našich zákazníků. Jelikož je projekt herny naše dítě, střídáme se v obsluze s manželem. A to manžel má ještě hlavní pracovní činnost. Do toho máme malou dceru, takže je vždy jeden doma s ní a druhý v herně. Někdy jsme ale v herně všichni tři, protože prostě virtuální realita je velké lákadlo i pro naši dceru, která se časem vypracovala na pozici našeho hlavního testera nových her.

Vše se dá zvládnout, když se chce.

Herní klub v Poděbradech funguje od konce října.

A když se chce, tak to vychází. Což u vás podle mě platí, i co se týče financí, protože váš projekt investoři na Zonky zainvestovali asi během hodiny a půl. Co vás vůbec vedlo na Zonky?

Zonky pro nás vlastně byla jediná logická volba. O nikom jiném jsme ani nepřemýšleli. Díky tomu, že na Zonky působíme i jako investoři, věděli jsme, o co jde, a rozhodnutí bylo tedy celkem snadné.

Větší část nákladů na rozjezd herny jsme financovali z vlastních zdrojů, avšak věděli jsme, že celková částka na realizaci projektu bude nakonec vyšší. A díky investorům jsme peněžní prostředky použili na vybavení herny, zejména realizaci buněk a odpočinkových prostorů. Hernu jsme chtěli mít v klubovém duchu. U nás si tedy můžete dát i dobrou kávu, nealko nápoje (vše v rámci ceny), zamlsat si z obrovské mísy sladkostí pro děti i dospělé, ale i si zkrátka v mezičase popovídat s přáteli nebo prostě jen relaxovat. Užívat si pěkné chvíle, to je náš cíl. A pokud přemýšlíte, že byste chtěli půjčku nebo se stát investorem na Zonky, tak vám u kávy můžeme vysvětlit, jak vše funguje a jak je to jednoduché.

Petr vyzkoušel Zonky i z druhé strany jako investor.

Líbí se mi, že projekt spojuje lidi mezigeneračně. Člověk by si řekl, že je virtuální realita jen pro děti, ale vy dokazujete, že může být pro všechny. Máte nějaká další esa v rukávě?

Samozřejmě máme. Vážně bychom rádi otevřeli další hernu, např. pro zahraniční studenty na kolejích, kteří se zde připravují na studium na vysokých školách. Dále bychom v budoucnu chtěli větší prostory, více herních buněk a nabídnout i další možnosti neobvyklé zábavy. Naším velkým snem je např. letecký simulátor.

Takže plánů je dostatek. Ale už teď pořádáte nejrůznější akce, na které se u vás zákazníci mohou těšit.

Přesně. Snažíme se vždy uspořádat nějaké tematické akce např. během Halloweenu každý, kdo přišel v masce nebo kostýmu, platil poloviční cenu a dostal různé halloweenské pochutiny k tomu. 1. 11. byla cena za hodinu hry právě 111 Kč. Během víkendu máme tzv. happy hours a také jsme měli akci 30 minut na vyzkoušení hry zdarma. Naším prvotním cílem je představit virtuální realitu a přivést zákazníky, jelikož spousta lidí vlastně ještě vůbec netuší, o čem to je a jak to vypadá. A právě jediný způsob, jak to ukázat, je nasadit si brýle, vzít si ovladače a přenést se do jiného světa…

Máte taky nápad na vlastní projekt?

A pokud se i vy chcete přenést do jiného světa, jen třeba netušíte jak, tak to zkuste s námi na Zonky. My vám s cestou za vysněnou realitou pomůžeme. Třeba tím, že vám půjčíme až 500 000 Kč na rozjezd.

Sdílet článek