9. července 2019

Naučte se spořit chytře – 10. díl

Linda Hubičková

Šetřit peníze na důchod či pro nenadálé události a odkládat finanční prostředky do budoucna je v dnešní době téma stále aktuálnější. Ukazuje se také, že investice do zlata, drahých kovů či bitcoinu představují lákavou cestu, jak zhodnotit své peníze, pro stále více Čechů. Každá z těchto spořicích či investičních cest nese různé míry výnosu, ale také rizika. Stoprocentně bezpečná investice však neexistuje, s výjimkou jedné jediné – investice do sebe samého.

Není na světě větší a přínosnější investice než ta, kdy investujete do sebe, do dalšího vzdělání či rodiny. Na chvíli se zastavte a odpočiňte si od čísel a rozličných bankovních či nebankovních produktů a zamyslete se nad tím, co můžete udělat pro sebe a pro své budoucí já.

Buďte atraktivní na trhu práce

Situace na trhu práce je v posledních několika letech více než příznivá. Pořád totiž platí stav, kdy nabídka pracovních míst převládá nad poptávkou, a to je pro každého potenciálního zaměstnance dobrá zpráva. Pokud však cítíte, že máte určité rezervy, které vám brání v kariérním růstu, změňte to a udělejte změnu právě teď.

Investujte do vzdělání.
Investujte do vzdělání. Získejte nové znalosti díky rekvalifikačním kurzům.

Zkrátka pokud se ke kurzu cizího jazyka odhodláváte již několik let, začněte se učit nyní. Jestli stále přemýšlíte nad rekvalifikačním kurzem, avšak vždy si zároveň odpovíte, že je to zbytečné vyhazování peněz, vězte, že není. Život je plný náhod a nikdy nevíte, kdy se vám ona znalost či dovednost bude hodit. Zamyslete se proto nad tím, jak se právě vy můžete stát ještě atraktivnějším pro trh práce.

Vždy něco navíc

Nespoléhejte na to, že vzdělání a pravidelná pracovní docházka vám budou vždy v životě stačit. Žijeme v době, ve které se vše velmi rychle mění a vyvíjí. Nepodceňujte proto sebevzdělávání, čtěte knihy, jděte s dobou a zajímejte se o svět okolo vás.  

Nezapomeňte, že není vše jen o penězích

Život není jen o penězích a často nás potkávají takové situace, které nám tento fakt výrazně připomínají. Nezapomínejte proto odpočívat a starat se o své tělo, vždyť pevné zdraví je jedním ze základních předpokladů spokojeného života. Nepodceňujte tedy nutnost spánku či návštěvu lékaře a neustále si opakujte, že žádná práce nestojí za to, aby vás stála zdraví či vedla k syndromu vyhoření.

Dělejte si radost

Zdravý rozum spolu s finanční gramotností jistě radí spořit peníze a následně je správně investovat. Nezapomeňte si však vyčlenit finanční prostředky k tomu, abyste sami sobě udělali čas od času něčím radost. I to je totiž jeden z faktorů spokojeného života.

Sdílet článek