4. prosince 2019

Nejlepší investice? Do vzdělání!

Linda Hubičková

Vzdělání je jedním z hlavních faktorů, který ovlivňuje výši vaší mzdy. Jenže život už přestal vypadat tak, že ukončíte vzdělání, pak pracujete třicet let ve stejné továrně a v pětapadesáti jdete do důchodu. Věci se mění rychlostí blesku. Takové, jaké to bylo v letech (ne)dávno minulých, to nejspíš už nikdy nebude. Proto je důležité se pořád vzdělávat, už nestačí vystudovat jednou za život.

Pokud patříte k těm, kterým současná práce nevyhovuje, zkuste to změnit.

Investice, která se vyplatí

Dříve například na pozici sekretářky víceméně stačilo, abyste uměli uvařit dobré kafe. Dnes? Ani náhodou! Dnes už to opravdu nestačí. Současná asistentka už potřebuje zvládnout stejné úkony jako tehdejší náměstek. A tak je to ve většině profesí. Málokde nedošlo k podobnému posunu.

Je sice pravda, že to, co se naučíte, už vám nikdo nevezme. Budeme si ale muset zvykat, že už nestačí vystudovat jednou za život, ale další studium budeme potřebovat každých deset až patnáct let. Když to trošku přeženeme, tak nejspíš jednou bude většina lidí odcházet do důchodu jako magistři nebo inženýři.

Takové vzdělání s sebou ale nese určité náklady. Když nemáte štěstí na zaměstnavatele, který vám podobné „výstřelky“ bude hradit, pak vám nezbude než sáhnout do své vlastní kapsy. Pokud jste se někdy zabývali investicemi, pak víte, že jedno ze zlatých pravidel zní:

„Věc, do které investujeme, by měla mít minimálně takovou životnost jako doba splácení.“

A přesně toto do puntíku splňuje právě investice do vzdělání. Možná že když jste se kdysi rozhodovali, čím budete, netrefili jste se do černého. Opravdu vás vaše práce baví, dává vám smysl, naplňuje vás? Pokud ne, nikdy není pozdě to změnit. Ovšem pokud se ve vašem rozpočtu nenajde dostatek financí, abyste se pustili do vzdělání, může to být jistý zádrhel. Právě s tím vám můžeme pomoci my – Zonky. A vy se pak můžete v klidu pustit do jiného oboru, o kterém ale víte, že by vás bavil. Není nad to, když je práce i vaším koníčkem!

Top 5 nejatraktivnějších rekvalifikačních kurzů

Pokud patříte k těm, kterým současná práce nevyhovuje, zkuste to změnit. Jestli nevíte, co teď letí, a přemýšlíte nad rekvalifikací, máme pro vás pětici těch nejoblíbenějších:

  • Účetnictví

Mezi nejžádanější kvalifikace patří právě účetnictví. Neplatí to ale jen pro lidi přicházející z úplně jiných oborů. Rádi si své obzory rozšiřují i manažeři, kteří potřebují lépe a efektivněji řídit firemní procesy. Účetnictví totiž musí vést každá firma. Proto se právě profese účetní stala jednou ze stabilně žádaných. Pokud se chcete přiblížit současným trendům, zvolte si takový kurz, který propojuje účetnictví například s daňovou evidencí.

  • Mzdové účetnictví

Mzdové účetnictví je využíváno ve všech firmách, které mají nějaké zaměstnance. Představte si pod touto profesí veškerou agendu související se zaměstnáváním pracovníků – od mzdové evidence po výpočet mezd, srážek, daní a jiných odvodů. Pokud tedy opravdu chcete na trhu práce najít nové uplatnění, vyberte si právě tento obor. Proč? Protože nejenže patří k nejžádanějším kurzům, ale současně nejvíce absolventů bylo následně zaměstnáno právě v tomto oboru. Jestli chcete být ještě lepší, pak se poohlédněte po kurzu, který zahrnuje i základy personalistiky.

  • Personalistika

Každá firma, která má více než jen pár zaměstnanců, potřebuje svého personalistu. Ten se věnuje náboru nových pracovníků. V posledních letech o tuto profesi přímo raketově roste zájem. Velkou skupinu účastníků tvoří právě mzdové účetní. Oba dva obory se spolu výborně doplňují.

  • Online marketing

Je relativně novým oborem, který se ale poslední dobou dynamicky rozvíjí a rychle mění. Tím pádem je i velký zájem o zaměstnance, kteří mu rozumějí. Kdo neví, o čem je řeč: jedná se o digitální, internetový či webový marketing, který slouží k propagaci produktu, služeb nebo jiných aktivit v prostředí internetu.

  • Masérské služby, kosmetické služby, manikúra, pedikúra, vizážistika

Je to taková ta volba, když „nevíte, co by“. Tyto kurzy navštěvují převážně ženy a většinou ženy na mateřské. Mají totiž velkou motivaci si po rodičovské najít lepší zaměstnání anebo si případně při rodičovské třeba i trochu přivydělat.

Jaká práce by byla vaše vysněná? A máte odvahu se do ní pustit? Pokud je vaše odpověď ano, ale vaše peněženka či účet s vámi úplně nesouhlasí, nemusíte to vzdávat, Zonky je tu pro lidi, jako jste vy.

Sdílet článek